Jump to content

Modificari, upgrade-uri, update-uri


75NOR
 Share

Postare recomandată

Da, in teorie, afecteaza. In practica,  doar daca ai probleme si se prind.

Sistemul simplu.....pai care e mai complex de atat?

Da, se poate monta,cam asa trebuie demontat (la ultimul B8 montat), tras cablaj pana in fata.

20210118_080447.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este sistemul de deschidere a portbagajului cu ajutorul piciorului sub mașina in spate... presupun ca e nevoie de un senzor suplimentar. 
Cât ar trebui sa coste o astfel de lucrare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta la cele care au keyless acces. Se poate monta asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Pentru montarea El Wire, pentru a lega firele la comutatorul de lumini (far) a folosit cineva până acum aceste ”T-taps”? Mă gândesc să le folosesc la alimentarea pentru el-wire și bandă electromagnetică pentru parcare. Pare mai profi și safe decât legarea clasică cu bandă izoler..

t-tap.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai safe e sa dezizolezi, legi bine firul si izolezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai safe ar fi să cositoresc și să izolez.. Eram curios dacă a încercat cineva până acum acești conectori pentru fire. Par interesanți și destul de ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar nu sunt. Nu trebuie sa cositoresti, e suficient legat bine si izolat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua.

 

Domnilor am si eu 2 intrebari...

 

De curand sunt posesorului unei masini Skoda Superb 3 L&K - 2016.

 

1- Are din fabrica lumini ambientale, dar sunt doar in 3 culori. (Albastru, Verde, Alb Cald).....Se poate cumva schimba ceva, ptr a avea mai multe varinate de culori ??? Am vazut ca modelele mai noi, vin cu mai multe varinate de culori.....

2- Cand incerc sa ma conectez cu telefonul  (Huawei P30 Pro) pe USB 1 cu cablul (chiar si original) ptr Android Auto.... nu vrea sa il citeasca, imi tot da eroare, dar daca ma conectez pe usb 2, acela din spate, totul este ok si totul functioneaza ok.

 M-am conecat cu alte telefoane pe usb 1 si au functionat perfect (De ex Samsung S7, Iphone 12).... Exista vreo varinata ptr a remedia asta ?

 

Cu respect

 

 

Modificat de Mihnea.D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

1 da. 2 inlocuit hub ul usb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huawei este destul de pretențios la conectare. Obligatoriu cu cablul original (mov la interior). Am avut telefonul si aveam multe erori de conectare chiar si cu cablul original. Am schimbat telefonul si merge fara probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/7/2021 at 7:42 AM, F l o r i n said:

1 da. 2 inlocuit hub ul usb

Salut Florin.....

Pls mai multe detalii ? preturi? timpi ?

 

Daca nu se poate pe aici poate imi  scrii in privat....

 

Cu respect,

 

 

On 5/16/2018 at 9:59 PM, kubix said:

Nu a fost bataie de cap absolut deloc, atat timp cat service-ul stie ce face.

Confirm cele spuse de @BLiTZ, exact acestia au fost pasii descrisi si executati. ( din pacate cei din bucuresti si-au cam dat cu stangul in dreptul si nu au stiut ce poate sau cum poate camera aceasta...dar se pare ca s-au inselat multi legat de camerele low si high...la superb exsita un singur cod de camera si merge brici daca stii sa o calibrezi, sa o codezi si sa o instalezi)

Camera merge impecabil, este functionala 100% si nu difera cu nimic fata de echiparea de fabrica. Are si toate functiile disponibile - 180 grade, vedere in jos pt carlig etc. 

Multumesc celor de la DELCAR Brasov si in special domnului Cristian Trifan. Au avut si echipamentul dar si cunostiintele necesare sa faca operatiunea fara probleme. Daca aveti de gand sa va montati asa ceva pe masina, recomand cu caldura sa va duceti la ei. 

Sunt fericit...am camera :)

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

   

 

Salut... cit te-a costat pana la urma toata distractia ???? Mai stii ???

Merci fain

 

Cu respect

 

@ciolib

Am incercat toate cablurile de le am.....

Pe usb-ul din spate.... merg perfect....

Pe ala din fata, nici mort nu vrea.

Am schimbat si siguranta in tablul de sigurante. La fel

Probabil ca intr-adevar tb  schimbata Mufa aia de usb ( Dupa cum zice Florin ).

 

Respect

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. se schimba BCMul cu unul din codurile: 5q0937086BM sau 5q0937086BR sau 5q0937084CQ sau 5Q0937084DH.

 

Primele 2 sunt bosch, urmatoarele 2 continental.

 

Apoi avem parametrizare, codare, Component protection online si codare chei...2-3 dupa caz.

 

La final obtii lumina ambientala pe trimuri cu 30 culori.

 

Sanatate!

 

P.S - recomand Conti, net superior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Cu mențiunea ca merge mai greu, de ceva timp, cu cp online pe bcm, componenta second hand. Se face solicitare scrisa, se asteapta aprobare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, la Audi. Oricum, cred ca o sa pregatesca acesta procedura si pentru restul marcilor din grupul VAG, cat de curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Bună ziua, am achiziționat o superb 3 2017 după ceva căutări...după am observat ca nu am line assist, doresc sa ii fac retrofit cu aceasta obține optiune ma poate ajuta cineva priceput? (are celelalte assist oglinzi, distanta, perimetru, dar nu are din ce am observat și documentat camera la oglinda din interior), va multumesc

Aștept un raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alt parbriz, camera aferenta, trimurile de plastic, cablajul se confecționează, codari si activari. Cam asta presupune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos, Florin, pentru răspuns, am citit mai mult aici, într-adevăr alt parbriz cu suport....astept sa sa întâmple poate ceva cu parbrizul sa îl schimb pe casco (sau sa ma hotărăsc sa îl înlocuiesc pur și simplu) și apoi sa iau legătura cu tine pentru restul pieselor și lucrarea în sine. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. o Poza la parbrizul tau de acum se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru inlocuirea unui volan in 3 spite fara comenzi cu unul tesit, tot in 3 spite, dar cu comenzi, ce modificari trebuie facute si cat costa? Fara costul volanului, pe acela il stiu.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o scanare a masinii ai, sa vedem ce can gateway ai pe masina ? daca ai un highline, e suficient volanul si cablajul pt volan multifunctional, codare, etc. Daca nu e highline, trebuie can gateway inlocuit, component protection, cablaj volan, codari, etc

 

deci, primul pas....posteaza o scanare a masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut @F l o r i n . Sper sa postez unde trebuie.

Pt un Superb 2016 , care are doar front assist , ce mi-ar trebui pentru a activa/folosi ACC ? Ce costuri implica?  Momentan are doar Cruise control clasic , la maneta. Iar pe viitor ( când schimb parbrizul) sa fac upgrade/retrofit și la Lane Assist. 

 

Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai nev de: bloc manete cu spira, generare coduri swap, cp online necesar in procesul de realizare ACC etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde si de pretul componentelor SH. Pune o scanare cu intreaga masina, sa putem face o evaluare de cost, corecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!