Jump to content

Ordonanta 54/2016 cu privire la polita RCA


kosfunny
 Share

Postare recomandată

Modificarile legislatiei RCA facute prin intermediul Ordonantei 54/2016 se aplica numai politelor emise dupa data publicarii in Monitorul Oficial . Fac aceste precizari deoarece Ordonanta aduce unele schimbari importante atat in ce priveste procedura de despagubire cat si in ce priveste obligatiile asiguratului . 

O modificare demna de luat in seama si pe care nu o vad prea mediatizata este aceea prin care asiguratul RCA in caz de accident, este obligat ca in termen de 5 zile lucratoare sa notifice asiguratorul furnizand informatii cu privire la cauzele si imprejurarile producerii acestuia ! 
ATENTIE , nerespectarea acestei obligatii da dreptul asiguratorului ca in anumite cazuri sa recupereze sumele platite ca despagubire de la vinovatul de accident ! In consecinta , dupa un accident , fie el si unul minor SA NU REPARATI MASINA FARA SA VA PREZENTATI CU EA LA ASIGURATOR ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sunt vinovat, merg la politie si iau aut reparatie dar trebuie sa mers si la asigurator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa zice legea. Bine si inainte era prevazuta aceasta obligatie dar nu se stipula un anumit termen si nu exista nici masura coercitiva aplicabila.

In cazurile in care exista autorizatie de reparatii emisa de polite e posibil sa fie destul si un mail trimis catre asigurator prin care e instiintat de dauna iar in acest mail sa specificati clar ca asteptati sa va comunice in cel mai scurt timp daca mai au nevoie de ceva.

Insa , in cazul amiabilei trebuie mers in mod sigur pentru ca, in primul rand nu aveti un document legal in baza caruia sa puteti baga masina in reparatii. Formularul de constatare amiabila nu tine loc de asa ceva,

Conform legii , pentru a remedia daunele survenite in urma unui eveniment rutier trebuie :

1. Autorizatie de reparatii ---emis de Politie

2.Document de intrare in reparatii ----emis de asigurator (Atentie :a nu se confunda cu nota de constatare pe care o primeste numai pagubitul )

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

1.Eu, din primul post, nu inteleg daca trebuie sa notific asiguratorul in calitate de victima sau de vinovat..Sau ambele?

Adica eu daca sunt vinovat trebuie sa notific asiguratorul meu?

Sau daca sunt victima trebuie sa notific pe asiguratorul aluia?

2.Nu inteleg in ce sens sa nu repar masina.

Daca sunt pagubit, sa n-o bag in service? (oricum am nevoei de constatare de la asigurator si de accept)

Daca sunt vinovat ce treaba are asiguratorul cum imi repar eu masina mea (RCA-ul e la pagubit) si eu oricum mi-o fac in regie proprie/casco/etc

 

Multumesc pentru lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In calitate de vinovat in accident si asigurat RCA trebuie sa iti notifici asiguratorul cu privire la eveniment . E valabil si in cazul in care accidentul a fost instrumentat de Politie !

Da, daca esti vinovat asiguratorul nu are treaba cum iti repari masina dar are treaba cu privire la banii pe care trebuie sa ii dea pagubitului in locul tau  si in sensul asta legea ii permite sa ceara niste informatii suplimentare .. 

Modificat de kosfunny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Da, dar tot nu inteleg apocalipsa din primul post, in sensul ca:

Obligatia respectiva e prevazuta in articolul 16 insa nu are niciun fel de consecinta asociata, de nicio natura.

Ultimul aliniat spune ca oricum persoana pagubita va fi despagubita.

Nu inteleg de unde rezulta ca daca-mi fac eu masina (ca vinovat) pe banii mei, ii da asiguratorului dreptul sa recupere bani de la mine pentru dauna platita pagubitului (!?)

 

Asta e tot ce zice OG:

 

Capitolul VObligaţiile asiguratuluiArticolul 16Notificarea asigurătorului RCA în cazul producerii unui eveniment asigurat(1) Ca urmare a producerii unui accident de vehicule, asiguratul notifică asigurătorul RCA cu privire la aceasta în termen de 5 zile lucrătoare de la producerea accidentului.(2) Asiguratul furnizează asigurătorului RCA informaţii cu privire la cauzele şi împrejurările producerii accidentului, documentele necesare instrumentării cazului.(3) Asiguratul înştiinţează asigurătorul RCA în termenul prevăzut la alin. (1) cu privire la faptul că:a)partea prejudiciată a solicitat despăgubirea de la acesta;b)procedurile penale sau administrative au fost îndreptate împotriva lui în legătură cu evenimentul produs şi informează asigurătorul RCA imediat cu privire la desfăşurarea acestor proceduri şi rezultatul acestora;c)partea prejudiciată şi-a exercitat dreptul de a fi despăgubită prin înaintarea unei cereri către o instanţă judecătorească sau către o altă autoritate, în situaţia în care contractantul ia cunoştinţă despre acest lucru;d)informaţiile înscrise în contractul RCA au suferit modificări intervenite în timpul derulării contractului.(4) Termenele prevăzute la alin. (1) şi (3) nu se aplică în situaţia în care asiguratul face dovada imposibilităţii îndeplinirii acestei obligaţii.(5) Neîndeplinirea de către asigurat a obligaţiei prevăzute la alin. (3) nu limitează dreptul persoanei prejudiciate de a fi despăgubită.(6) Neprezentarea asiguratului la solicitarea asigurătorului nu îngrădeşte dreptul persoanei prejudiciate de a fi despăgubită.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e normal ce spune si articolul asta , daca tu nu te duci la asigurator nu inseamna ca cel pe care l-ai lovit nu va primi despagubiri. Va primi, dar in anumite conditii asiguratorul are dreptul sa recupereze banii platiti de la tine, vinovatul de accident.

Citeste toata Ordonanta, in special la articolul 24 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..deci chestiile astea se aplica de cand???? cumva si retroactiv? adica... de cand s'a publicat in MO?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Legea dispune numai pentru viitor cu exceptia legii penale mai favorabile.

Altfel intra in vigoare la 3 zile de la publicarea in MO ca lege sau ordonanta, sau imediat in cazul OUG sau dupa cum se dispune in textul actului normativ.

On 9/30/2016 at 10:55 AM, kosfunny said:

Modificarile legislatiei RCA facute prin intermediul Ordonantei 54/2016 se aplica numai politelor emise dupa data publicarii in Monitorul Oficial . Fac aceste precizari deoarece Ordonanta aduce unele schimbari importante atat in ce priveste procedura de despagubire cat si in ce priveste obligatiile asiguratului . 

O modificare demna de luat in seama si pe care nu o vad prea mediatizata este aceea prin care asiguratul RCA in caz de accident, este obligat ca in termen de 5 zile lucratoare sa notifice asiguratorul furnizand informatii cu privire la cauzele si imprejurarile producerii acestuia ! 
ATENTIE , nerespectarea acestei obligatii da dreptul asiguratorului ca in anumite cazuri sa recupereze sumele platite ca despagubire de la vinovatul de accident ! In consecinta , dupa un accident , fie el si unul minor SA NU REPARATI MASINA FARA SA VA PREZENTATI CU EA LA ASIGURATOR ! 

 

On 10/3/2016 at 9:44 AM, kosfunny said:

Pai e normal ce spune si articolul asta , daca tu nu te duci la asigurator nu inseamna ca cel pe care l-ai lovit nu va primi despagubiri. Va primi, dar in anumite conditii asiguratorul are dreptul sa recupereze banii platiti de la tine, vinovatul de accident.

Citeste toata Ordonanta, in special la articolul 24 !

am citit toata ordonanta.

tot nu inteleg legatura cu ce-ai scris in primul post.

deci ai o obligatia de a anunta asiguratorul care poate fi neindeplinita, justificata, in termenul respectiv si care, neindeplinita oricum nu comporta sanctiuni. (art16)

 si art 24 care stipuleaza ca in conditiile in care se constata o neindeplinire nejustificata a conditiilor articolulu 16 (in tot sau in parte?) coroborata cu o cauzalitate directa care sa constate ca respectiva neindeplinire a impiedicat in vreun asiguratorul sa traga propriile concluzii ar putea conduce la posibilitatea incercarii acestuia din urma de a recupera anumite sume de la vinovat.

eu te-am intrebat ce legatura are reparatul masinii mele in regie proprie/casco, daca tot sunt vinovat, cu rca-ul si despagubirea pagubitului, vizavi de modul in care ai terminat primul post. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!