Jump to content

Probleme semnalizari touran


Tibi G2
 Share

Postare recomandată

De o perioada de vreme ori de cate ori semnalizez dreapta prima data imi semnalizeaza in stanga cam de 4 ori si dupa aia se aprind becurile pe dreapta.Alte ori cand nu face treaba asta si semnalizez in dreapta totul functioneaza normal dar in bord indicatorul de semnalizare dreapta ori nu se aprinde ari se aprinde foarte slab (dar numai ledu din bord restu functioneaza normal)oare de unde sa incep ce sa verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Problema se afla la maneta de semnalizare.

Nu este scumpa , doar cam multa munca la schimbat.

Si la mine a facut o data figuri, daca se agraveaza trebuie inlocuita  , astfel semnalizam aiurea pe strada si cine stie ce se poate intampla!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acolo este problema dar se repara in 1 minut. Pilitura de la contacte amestecata cu ulei/vaselina, face scurt in maneta. Se baga spray de contact din belsug pe langa maneta (fara demontare) ca sa se spele mizeria si cu asta basta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma asa se rezolva problema asta? A mai facut cineva asa? pe maneta asta e si cruise control ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca merge cu spray de contact curățata atunci când este desfăcuta pe masa de lucru , eu nu am văzut nici un spațiu pe unde ai putea baga spray în ea. Doar la  butonul de on/off de la tempomat se poate ajunge și fizic fără a demonta maneta, lucru probat de mine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca tot aveam un spray de contact prin casa aseara m am pus pe treaba... masca aceea de sub volan se da jos si astfel ajungi la maneta de semnalizare ... cat de cat... ridicand maneta ba sus ba jos am dat cu acest spray ... vreaua sa zic ca probl a disparut...acum dimineata in drum spre munca am folosit chiar in excess :D semnalizarea si probl nu a mai aparut... urmeaza sa testez in continuare... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era bine sa o demontezi de pe masina, dupa curatare sa o si gresezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca o sa ajung sa o demontez  dar deocamdata am incercat asa ... vedem cat merge si daca se rezolva probl...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

stiu ca postarile sunt vechi, dar daca ajuta...

semnalizarea defectuasa , la vw touran, erau de ceva vreme , dar se rezolva prin actiune repetata, sus jos, st dreapata.

acum nu mai mergea aproape deloc semnal st, si chiar semnalizeaza dr cand dau pt stg, va dati seama ce inseamna asta in trafic.

    deja stiam ca nu ai loc sa bagi spray contact, asa ca am dat jos jumatatea de masca de sus si am dat o gaura in corpul semnalizatorului, pe unde am bagat spray in toate directiile

,  in acelasi timp jucam maneta. intr-un minut si-a revenit complet.

WhatsApp Image 2023-08-19 at 11.00.35.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!