Jump to content

Zgomot plastice [Passat CC]


Nighty91
 Share

Postare recomandată

  • 1 year later...

salut, am o intrebare legat de un zumzait de la ceasurile din bord, cand e rece motorul si e subturat se aude un sunet ca de greier, iar cand apas cu mana ceasurile din bord dispare, se poate sa se fi dezlipit sau ceva de genul?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il aud si eu de undeva din stanga.

cred ca e de la rama de plastic de peste ceasuri/bord.

poti rezolva cu banda adeziva panzata pusa pe clipsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la care clipsuri te referi oare? 

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul. Cauta un pic si ai sa gasesti despre ce clipsuri vorbeste colegul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Adrian_Pintilie

Salutare! La accelerari sau frana mai puternice se aud niste pocnituri in zona consolei centrale, ca si cum niste plastice nu ar  fi bine fixate. Pare sa fie cumva din zona climei sau a ecranului multimedia. Daca apas pe acele plastice nu influenteaza cu nimic ( sunt f stabile ) iar sunetele par sa provina de undeva mai profund din bord. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? Multumesc mult

Masina e un vw cc facelift din 2012

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian_Pintilie - eu am avut aceeasi problema si am rezolvat prin introducerea unui buretel dens de latime 2 cm si cam 3 mm grosime se poate folosi si ceva gen pur fix.

am bagat exact ca in poza si s-a facut liniste.

am pus si stanga si dreapta acolo scartaia la mine.

sper sa gasesti rezolvarea si sa anunti aici poate mai ne lovim si de altceva.

Volkswagen-Passat-CC-dashboard-3.jpg

Modificat de snapisrl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian_Pintilie

Revin cu feedback. Solutia oferita de snapisrl a functionat! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Pentru scartaitul din stanga, din jurul blocului de lumini a gasit cineva o solutie? Am impresia ca daca tin apasat nu se mai aude la fel de des/tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti laca si pui STP pe ea (15Lei o folie 40x50cm)...scapi de greierasi mintenas!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa imi spui mai exact pe ce ar trebui sa pun folia?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

STP e un material care se pune pt insonorizare audio...e un fel de folie de aluminiu cu mastic smoala ceva pe el...izoleaza foarte bine!
Gasesti pe diveste marimi si grosimi....uite aici un exemplu.


https://www.auto-sound.ro/insonorizant-ctk-practic-2-0.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folia bituminoasa se aplica doar pe tabla si foloseste la reducerea vibratiilor prin disiparea energiei mecanice. Asa se modifica punctul de rezonanta intr-o plaja care nu mai este deranjanta.

La plastic se folosesc bureti, bureti cauciucati, garnituri de cauciuc, pasla ...

Intre plastice producatorii folosesc banda adeziva textila ca sa se elimine zgomotele.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teorretic ai perfecta dreptate...eu am pus burete fonoabsorbant si NU am scapat de "greierasi", cum am pus o folie STP subtire e o liniste pe plasticele alea de mormant acum in masina mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/2/2019 at 6:41 PM, C Catalin said:

Pentru scartaitul din stanga, din jurul blocului de lumini a gasit cineva o solutie? Am impresia ca daca tin apasat nu se mai aude la fel de des/tare.

mie imi scartaie capatul ornamentului gri de deasupra switch lumini.

cumpara banda panzata tesa si lipeste pe spate in zonele de contact si pe clipsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

41 minutes ago, mariuscbn said:

Teorretic ai perfecta dreptate...eu am pus burete fonoabsorbant si NU am scapat de "greierasi", cum am pus o folie STP subtire e o liniste pe plasticele alea de mormant acum in masina mea!

Acum mai depinde si cum il folosesti.

21 minutes ago, Muale said:

cumpara banda panzata tesa si lipeste pe spate in zonele de contact si pe clipsuri.

?

Dap, nu toate clipsurile au garnitura pentru zgomote.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc! O sa incerc cu banda panzata pe ornament si o sa revin cu feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am dat trimul jos am vazut ca am doua gauri fara surub in ele.

In cele doua videoclipuri de pe youtube pe care le-am vazut erau la fel si au pus ei suruburi. Nu se mai pun de obicei inapoi dupa ce se demonteaza, sau care este motivul? Stiti ce dimensiune trebuie?

Edit: Cele doua "geamuri" rotunde se pot da jos, sau sunt prinse? Am un mic vizitator dupa cel din stanga.

20190915_141912.jpg

Modificat de C Catalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Zgomot plastice [Passat CC]
  • 3 weeks later...
On 3/1/2019 at 4:02 PM, Muale said:

il aud si eu de undeva din stanga.

cred ca e de la rama de plastic de peste ceasuri/bord.

poti rezolva cu banda adeziva panzata pusa pe clipsuri

 

On 3/1/2019 at 3:38 PM, MihaiRss said:

salut, am o intrebare legat de un zumzait de la ceasurile din bord, cand e rece motorul si e subturat se aude un sunet ca de greier, iar cand apas cu mana ceasurile din bord dispare, se poate sa se fi dezlipit sau ceva de genul?

 

Salutare, ati rezolvat problema? O am si eu mai ales cand e motorul rece. dar daca imping putin de bord (partea de jos) dispare. In rest tot acolo e greierasul intre ceasuri :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus banda adeziva pânzata sub trim, s-a diminuat dar încă se aude ceva din zona switch lumini din când în cand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Adrian_Pintilie

Salutare! Am un sunet f enervant care vine de undeva din spate centru spre portbagaj, sE aude ca si cum s ar plimba un șurub pe o suprafață tare... mai ales cand schimb centrul de greutate. Poate fi reprodus de fiecare data când plec de pe loc sau cand dau cu spatele si franez. Am demontat si bancheta si tot compartimentul portbagaj cu roata de rezervă,  pare să se audă mai profund de atât... cam din zona rezervorului. A mai întâmpinat cineva așa ceva? Mașina e un passat cc. Nu e de la portiere sau chedere, nici de la spătarul banchetei. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aceeasi problema am avut-o si eu la trim. dupa ce am schimbat suportul de la Cutia DSG si volant , a disparut pur si simplu. Uneori cand e rece incepe sa ai scartaie trim-ul. (il apas putin si gata) de curios am desfacut trim-ul si am vazut ca imi dansa cluesterul(ceasul) am bagat acolo ceva burete si nici pana in zi de astazi nu mai face. la turatii joase imi vibra foarte mult

Modificat de Manuel N.
Este interzisa scrierea cu Bold(ingrosata)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dupa ce am pus banda de panza pe cleme si pe zonele de contact scartaitul nu a disparut in totalitate. Am facut o plimbare cu trimul dat jos si sunetul este la fel, deci problema nu era de la trim. Am observat ca clusterul misca destul de usor si scartaie, asa ca m am gandit sa il prind in suruburi ca in video de mai jos (2:40). O sa caut suruburi la fel de scurte, insa e posibil sa atinga ceva in spate?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prind nimic in spate daca pui suruburi in acele locuri.

Toate zgomotele le-am rezolvat cu banda textila si vasilina pusa intre suprafetele de contact. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EEXCALADE Ce fel de vaselina? Banda textila cea de izolat contacte electrice sau...?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!