Jump to content

Stopuri - Probleme & Discutii (Touareg 7P)


chiricencu
 Share

Postare recomandată

Salutare,  Am si eu o problema la Treg meu din 2011, pe frana nu se mai aprind toate stopurile, cele de la haion sunt blocate pe aprins intens ca si cand ar fi pe frana. Stopuri pe led valeo originale, nici o eroare in bord. Ideea este ca merg pe frana doar cele pe colt si centrala. Iar noaptea e destul de deranjant pt cel din spate fiind foarte puternice cele de la haion. Stie cineva ce sa i fac? Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

fa o scanare si pune sa vedem ce erori ai stocate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

@Muale, eu de exemplu la pozitie am R10W (stock) in loc de R5W. Deci lista aia de mai sus, nu trebuie luata mot-a-mot, ci verificat inainte de a cumpara. Iar unele modele de Touareg au alte becuri, in special modelele US si Canada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastyan. G
On 4/24/2019 at 9:24 AM, adidas00 said:

Ce bec intra acolo, W5W?

 

Da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Avand in vedere ca becul de frana e P21W, bec cu un singur filament, cum sta acesta aprins? La 1/2 intensitate pe pozitie si 1/1 cand e calcata frana?
Le: acum mi-am dat seama, e posibil sa fie 3 becuri in stopul de pe caroserie? Semnalizare, pozitie si frana? N-am o tubulara acum sa demontez :(

Cine si-a inlocuit becurile halogen de pe spate cu leduri, la pozitie pe haion intra bec R5W sau R10W, as avea loc acolo pentru acest bec led (pare vizibil mai mare)? http://www.aspad-shop.ro/set-2-leduri-auto-philips-p21w-led-x-treme-ultinon-led-gen-2-culoare-rosie-12v-24v-2-3-w

Parca nu as da bani aiurea si sa nu se potriveasca. Multumesc.

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Stopuri - Probleme & Discutii (Touareg 7P)
  • 2 weeks later...

Salut! As vrea sa înlocuiesc pe Touaregul meu becurile de pe marșarier cu unele pe LED si am încercat mai multe tipuri si imi da eroare in bord . Aveți idee ce leduri as putea sa pun fără a-mi da eroare ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greu de spus. Ledurile cu can bus (rezistente) au un consum mai mare decât cele fără dar nu chiar la fel de mare ca un bec cu incandescenta. Astfel la unele mașini sistemul de detecție a becurilor arse va fi păcalit la altele nu. Exista module separate de Can-bus care se montează pe circuit. Acestea cred ca ar fi mai eficiente. O a treia opțiune e sa anulezi monitorizarea acelor becuri prin codare, aceasta fiind opțiunea cea mai eleganta, dar trebuie sa găsești pe cineva care sa știe bine ce face. Sa ai in vedere ca ledurile cu Can-bus au o durata de viata mai scurta decât cele fără.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut baieti,

imi puteti spune va rog daca stopurile din imagine sunt LED sau nu?nu imi prea dau seama din poze...

masina este fabricata in 29.11.2011.

image.png.be6fa976a6f0d142cae22e88e8affefa.pngimage.png.27b2445cdcef2eceea53a680b9dab7e2.png

 

Mersi

 

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu te cramponezi de aspectul asta , masina conteaza sa fie ok

Nu merita sa ratezi o masina foarte ok in rest doar ptr stopuri

Stopurile sunt ok si in varianta standard

led - non led.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. E un retrofit ușor. Mai rău e sa cumperi o mașina cu probleme la motor, cutie, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor,

dupa aproape 3 ani decând am masina (Treg 2011), am decis si eu sa trec pe stopuri led retrofit...sunt comandate, sunt pe drum...stiu ca dupa instalare necesita codare dar până la acel moment intrebarea mea este cât de dificila este demontarea celor originale/montarea celor noi? nu am gasit cam pe niciunde online informatia asta....trebuie demontata bara? e lucrare mare ce implica grad mediu/mare de pricepere? multumesc

Modificat de herrdoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, herrdoc said:

Salutare tuturor,

dupa aproape 3 ani decând am masina (Treg 2011), am decis si eu sa trec pe stopuri led retrofit...sunt comandate, sunt pe drum...stiu ca dupa instalare necesita codare dar până la acel moment intrebarea mea este cât de dificila este demontarea celor originale/montarea celor noi? nu am gasit cam pe niciunde online informatia asta....trebuie demontata bara? e lucrare mare ce implica grad mediu/mare de pricepere? multumesc

Nu se demontează  bara. Sunt destul de ușor de înlocuit 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri


multumesc de raspunsuri, daca nu trebuie demontata bara spate o sa investighez un pic sa vad ce pot face

@ tavitara: multumesc de ajutor dar e vorba de stopuri nu de faruri, ar fi tare utila aceeasi documentatie pentru spate daca exista

Modificat de herrdoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah , cu mintea in alta parte ... da , scuze

Stopurile se dau jos lejer , e clip pe youtube , cauta dupa schimbarea becurilor

In engleza cauta [ change tail light touareg ]

Nu ai avut pana acum bec ars pe stopuri ?

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai liniștit...la faruri trebuie data bara fata jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasisem si eu cele doua filmulete dar aparent, la mine,  sistemul difera sau locatia surubului din portbagaj de pe partea stanga este alta (atasez poza). In plus, nu-mi dau seama care e accesul catre partea interna a stopului (de pe haion). 

4D05CE1C-6722-488E-A948-EDE588D76ACE.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate lampa din poza și ajungi la surub, parca. La haion ai capace. Le scoți și o sa vezi prinderea la lampi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă te blochezi undeva, ma suni și îți scot schemele 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , a pus cineva led pe marsarier ? 

Vreau sa pun ceva cu can bus , ma gandesc ca e posibil sa dea eroare oricum si eram curios daca stie cineva pe ce modul se face codarea pentru a nu mai citi masina eroare si chiar si fara eroare in bord aceasta va testa mereu becurile  , iar asata va face ledul sa se aprinda scurt la o perioada de timp ( 5-10-30 ) de minute ,ceva de genul .

Deci codarea va fi oricum necesara cred .

Am stopuri cu led . 

Multumesc anticipat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AlexDC,

46- Central conv.
Security acces -16
  Enter code: 16017
Adaptation -10
  Channel 181 - Read
Enter 62463, Test, Save
Done

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!