Jump to content

Recomandare Inlocuire parbriz


chapooera
 Share

Postare recomandată

Salut, 

Ce recomandare de service/furnizor de piese imi puteti face pentru inlocuirea unui parbriz crapat("bucurie" capatata intr-un week-end petrecut la vecinii nostri bulgari)?Modelul Golf5, an 2007. Seria sasiu:WVWZZZ1KZ8P012379

M-ar interesa parbriz OEM(din cate stiu codul OEM ar fi:1k0845011DF.)

Am primit deja o oferta la un dealer cunoscut si mi se pare enorm. O suma cu 3 cifre(cu discount cu tot)...

Multumesc.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune linistit Splintex/Saint Gobain. Vezi la Ager, pe Serban Voda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 minutes ago, MyKe said:

Pune linistit Splintex/Saint Gobain. Vezi la Ager, pe Serban Voda.

Multam..ma gandeam sa merg la ei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici pilkington nu e rau ,in jur de 500 ron dupa cod OE cu acelesi specificatii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau Fuiao, chinezesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 minutes ago, rayn said:

Nici pilkington nu e rau ,in jur de 500 ron dupa cod OE cu acelesi specificatii.

 

Poti sa imi spui la ce firma sa fac service? Aici sau in privat daca nu e voie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incearca sa gasesti la dezmembrari un parbriz OE care sa fie in regula, fara zgarieturi/ciupituri, taie-l de pe masina de acolo si pune-l la tine.

Am schimbat mai multe parbrize, la mai multe masini/marci, nimic nu seamana cu OE, oricat afirma altii alt lucru.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de cca o luna mi-am montat un parbriz Pilkington, cica este ca ala OEM iar oferta lor este diversificata, eu l-am cumparat pe cel mai bun/scump si sunt extrem de multumit.
Ai aici mailul cu oferta mea...banuiesc ca la masina ta preturile difera cu putin....insa le poti cere o oferta si sa vezi ce tii se potriveste. Preturile sunt cu montajul inclus.
Bafta maxima!


Capturadeecrandin2016.08.23la12.32.3286b

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin OT, Passat din 2003 a venit si cu parbriz clar, dar si verde sau verde gri, dar ce nu face un comerciant sa convinga.

 

în urmă cu 4 ore, chapooera a scris:

Modelul Golf5, an 2007. Seria sasiu:WVWZZZ1KZ8P012379

M-ar interesa parbriz OEM(din cate stiu codul OEM ar fi:1k0845011DF.)

 Daca acela este codul tau, pretul MSRP este 1.488Lei la dealer, dar il gasesti la 1.000Lei la Autokarma de ex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/23/2016 at 0:57 PM, Dolfin said:

Putin OT, Passat din 2003 a venit si cu parbriz clar, dar si verde sau verde gri, dar ce nu face un comerciant sa convinga.

 

 Daca acela este codul tau, pretul MSRP este 1.488Lei la dealer, dar il gasesti la 1.000Lei la Autokarma de ex.

Ala e codul...dealerul mi-a dat un pret de 1700 Ron cu monopera si discount. Nu am X6..e un Golf de stoc..unii chiar se arunca la preturi.

On 8/23/2016 at 0:38 PM, mariuscbn said:

Eu de cca o luna mi-am montat un parbriz Pilkington, cica este ca ala OEM iar oferta lor este diversificata, eu l-am cumparat pe cel mai bun/scump si sunt extrem de multumit.
Ai aici mailul cu oferta mea...banuiesc ca la masina ta preturile difera cu putin....insa le poti cere o oferta si sa vezi ce tii se potriveste. Preturile sunt cu montajul inclus.
Bafta maxima!


Capturadeecrandin2016.08.23la12.32.3286b

Intrebare. Oare diferenta de calitate e chiar atat de mare incat sa justifice 500-700 Ron intre un parbriz OEM si unul aftermarket? E primul caz de parbriz spart de cand am masini si neavand o istorie nu stiu diferenta..

On 8/23/2016 at 10:10 AM, Dolfin said:

Poti incearca sa gasesti la dezmembrari un parbriz OE care sa fie in regula, fara zgarieturi/ciupituri, taie-l de pe masina de acolo si pune-l la tine.

Am schimbat mai multe parbrize, la mai multe masini/marci, nimic nu seamana cu OE, oricat afirma altii alt lucru.

Nu sunt chiar un expert in autoturisme si nu as vrea sa iau o teapa..in sensul ca am auzit ca unele service-uri nu dau garantie la parbrize second, mai e si partea cu lipitul..nu neaparat ca nu m-as baga la asa ceva dar prefer sa am mai putine batai de cap(si mai putini bani in buzunar, evident). Daca voi gasi un OEM la pret bun merg pe varianta aceasta, daca nu pe un aftermarket raport calitate/pret convenabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat Pilkington pe multe masini personale si de la serviciu, cu niciunul NU am avut probleme.  parbrizele lor chiar sunt calitative si difera doar sigla de diferenta de bani fata de unul OEM.
Teoretic aia de la vw-audi monteaza parbrize Pilkington dar cu sigla lor.
Mingia e in terenul tau si potofelul in buzunar la tine....acum tu stii cum vrei sa-l golesti.
Repet, da un telefon la Pilkington si ai sa te convigi singur. NU vreau sa le fac reclama, departe de mine asta, dar este fix ce-ti trebuie un parbriz de calitate cu montaj acte si grarnatie.

PS: Eu oricand as monta un Pilkington in detrimentul oricarui OEM ca e acelasi lucru....diferenta de bani ramane in buzunarul meu!

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

49 minutes ago, mariuscbn said:

Am montat Pilkington pe multe masini personale si de la serviciu, cu niciunul NU am avut probleme.  parbrizele lor chiar sunt calitative si difera doar sigla de diferenta de bani fata de unul OEM.
Teoretic aia de la vw-audi monteaza parbrize Pilkington dar cu sigla lor.
Mingia e in terenul tau si potofelul in buzunar la tine....acum tu stii cum vrei sa-l golesti.
Repet, da un telefon la Pilkington si ai sa te convigi singur. NU vreau sa le fac reclama, departe de mine asta, dar este fix ce-ti trebuie un parbriz de calitate cu montaj acte si grarnatie.

PS: Eu oricand as monta un Pilkington in detrimentul oricarui OEM ca e acelasi lucru....diferenta de bani ramane in buzunarul meu!

Salut,

Am primit deja ofertele pentru parbriz Pilkington(cu tenta verde..nu am înțeles faza cu tenta verde) și cred ca merg pe mâna celor de la prabrize.ro

În orice caz mulțumesc ție și celorlați pentru răspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru initiatorul topicului, sa nu te astepti la calitate OE la un parbriz de 400Lei, nici macar la calitate OEM.

La un pret foarte mic trebuie sa te gandesti tot timpul care este pretul de productie ca sa ai un ordin de marime raportat la calitate.

400Lei inseamna 320Lei fara TVA, din care scadem masticul si mat mici 30-40Lei, manopera minim 80-100Lei, ramanem la un pret al parbrizului de ~180Lei, scadem minim 50% adaos comercial (pentru diferenta de curs si alte costuri logistice), scadem costuri import/transport (5-10%), inseamna ca parbrizul costa ~80Lei, adica 18€! Asta in cel mai fericit caz, pretul real e mult mai jos.

 

Parbrizul OE este 1.000Lei fara montaj, deci respectand calculul de mai sus, punem adaos comercial total de 70% (pentru ca avem distribuitor si dealer in lant), scadem costurile de import/transport si ajungem la un cost aproximativ de 48€! Asta inseamna aproape de 3 ori mai scump.

Un parbriz "calitate" AM se observa in timp, se zgarie mai usor, crapa mai usor uneori doar din faptul ca lucreaza sasiul, pana si stratul de mastic si calitatea acestuia conteaza foarte mult.

 

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Cu tenta verde, adica e puuutin colorat. :) N-ai observat asta si la geamurile laterale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamurile cu''tenta verde'' au protectie UV fata de unul clar.Important este sa aiba si parasolar gri adica zona superioara (8-10cm) a parbrizului sa fie gri.Plikington am pus la un Pejo acum 8 ani si este de 3 ori mai calitativ fata de Splintex-ul meu OE care este ciuruit la propriu de pietricele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Dolfin said:

Pentru initiatorul topicului, sa nu te astepti la calitate OE la un parbriz de 400Lei, nici macar la calitate OEM.

La un pret foarte mic trebuie sa te gandesti tot timpul care este pretul de productie ca sa ai un ordin de marime raportat la calitate.

400Lei inseamna 320Lei fara TVA, din care scadem masticul si mat mici 30-40Lei, manopera minim 80-100Lei, ramanem la un pret al parbrizului de ~180Lei, scadem minim 50% adaos comercial (pentru diferenta de curs si alte costuri logistice), scadem costuri import/transport (5-10%), inseamna ca parbrizul costa ~80Lei, adica 18€! Asta in cel mai fericit caz, pretul real e mult mai jos.

 

Parbrizul OE este 1.000Lei fara montaj, deci respectand calculul de mai sus, punem adaos comercial total de 70% (pentru ca avem distribuitor si dealer in lant), scadem costurile de import/transport si ajungem la un cost aproximativ de 48€! Asta inseamna aproape de 3 ori mai scump.

Un parbriz "calitate" AM se observa in timp, se zgarie mai usor, crapa mai usor uneori doar din faptul ca lucreaza sasiul, pana si stratul de mastic si calitatea acestuia conteaza foarte mult.

 

Acum chiar că mi-ai făcut și mai grea alegerea.

Întrebarea mea pentru tine. Cum recunoști un parbriz OEM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM inseamna un parbriz fabricat de acelasi producator care a facut si parbrizul OE.

Te uiti ce producator este cel de pe masina ta, iei legatura cu reprezentanta lor in RO si ceri sa-ti recomande un dealer care chiar lucreaza cu parbrize de la ei (nu doar ca afirma pe site).

Chiar si asa, un OEM nu are aceleasi standarde impuse ca cel OE, dar este mai bun fata de un AM din piata.

 

La dezmembrari de obicei refuza sa vanda parbrize AM pentru ca de multe ori se crapa la taierea de pe caroserie sau ulterior cand este pus in masina care-l transporta la service pentru remontare. 

Deja ei stiu lucrurile astea, iar daca insisti la un AM te cheama sa-l tai tu, sa nu-l plateasca degeaba pe angajatul lor.

Sa nu mai pomenim de aberatiile optice fine sau grave care se gasesc la parbrizele AM ieftine...

 

Un parbriz OE are codul original pe el.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 5 ore, Dolfin a scris:

Pentru initiatorul topicului, sa nu te astepti la calitate OE la un parbriz de 400Lei, nici macar la calitate OEM.

La un pret foarte mic trebuie sa te gandesti tot timpul care este pretul de productie ca sa ai un ordin de marime raportat la calitate.

400Lei inseamna 320Lei fara TVA, din care scadem masticul si mat mici 30-40Lei, manopera minim 80-100Lei, ramanem la un pret al parbrizului de ~180Lei, scadem minim 50% adaos comercial (pentru diferenta de curs si alte costuri logistice), scadem costuri import/transport (5-10%), inseamna ca parbrizul costa ~80Lei, adica 18€! Asta in cel mai fericit caz, pretul real e mult mai jos.

 

Parbrizul OE este 1.000Lei fara montaj, deci respectand calculul de mai sus, punem adaos comercial total de 70% (pentru ca avem distribuitor si dealer in lant), scadem costurile de import/transport si ajungem la un cost aproximativ de 48€! Asta inseamna aproape de 3 ori mai scump.

Un parbriz "calitate" AM se observa in timp, se zgarie mai usor, crapa mai usor uneori doar din faptul ca lucreaza sasiul, pana si stratul de mastic si calitatea acestuia conteaza foarte mult.

 

Daca te dau banii afar din casa poti apela la logica ta....atunci sa nu ne mai luam nici piese Lemforder ca NU au sigla "VW" si la jumatate de pret fata de cele OE.
DIrerenta de pret e exorbitanta numai la dealer auto. Oare de ce? Pe cand tu ai aceeasi calitate pe masina, doar o banala sigla face diferenta de pret...atat!
Si da...majoritatea masinilor VW au parbrize cu tenta verde, putine sunt cu incalzire si UV  dar astea costa dublu!

Aia ca se zgarie repede sunt povesti de adormit copii .... am la serviciu montat un Pilkington din 2008 pe un BMW seria 7 in afara de 3-4 ciobituri minuscule si insesizabile de la pietrisul de pe carosabil e ca nou.


In fine....fiecare face ceea ce vrea cu banii lui si ii distreaza dupa bunul plac!

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca AM ar fi fost tot una cu OE atunci toti ar fi cumparat AM, dar din pacate nu este asa, OE la multe repere inseamna mult mult peste AM.

Si da, Lemforder nu se compara cu OE, dar asta se vede in timp, bucse Lemforder schimbi la 2 ani, cele OE la 4-5ani.

 

Revenind la parbrize, beneficiarul discutiei sa caute referinte despre Pilkington vandut de unele firme afiliate la parbrize.ro, iar daca dupa lectura isi pastreaza decizia va fi o hotarare luata in cunostinta de cauza.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 25 august 2016 at 11:09, chapooera a scris:

Salut,

Am primit deja ofertele pentru parbriz Pilkington(cu tenta verde..nu am înțeles faza cu tenta verde) și cred ca merg pe mâna celor de la prabrize.ro

În orice caz mulțumesc ție și celorlați pentru răspuns.

De curiozitate, ne poti spune si noua ce oferta ai primit pentru masina ta?

Mai sus ai poza cu oferta mea primita pe mail...si eu am fost bulversat cu tenta verde ala si credeam ca am montat pe masina parbriz alb cu parasolar gri. Repet ca am schimbat multe parbrize la ei si am mers pe mana lor care spuneau si in mail ca pentru masina mea NU s-au fabricat parbrize cu tenta clara(alba) si ca parbrizele pentru Passat au tenta verde didn fabricatie...dupa montaj am facut comparatia cu parbrizul vechi, au avut dreptate, aveam pe cotet parbriz cu tenta verde si parasolar gri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/26/2016 at 11:29 AM, mariuscbn said:

De curiozitate, ne poti spune si noua ce oferta ai primit pentru masina ta?

Mai sus ai poza cu oferta mea primita pe mail...si eu am fost bulversat cu tenta verde ala si credeam ca am montat pe masina parbriz alb cu parasolar gri. Repet ca am schimbat multe parbrize la ei si am mers pe mana lor care spuneau si in mail ca pentru masina mea NU s-au fabricat parbrize cu tenta clara(alba) si ca parbrizele pentru Passat au tenta verde didn fabricatie...dupa montaj am facut comparatia cu parbrizul vechi, au avut dreptate, aveam pe cotet parbriz cu tenta verde si parasolar gri.

Atasata e oferta..

Deci e bun sau nu e bun parbriz cu tenta verde?Am intrebat daca e cea mai buna varianta daca exista mai scumpa si mai buna dpdv calitativ si au spus ca asta ar fi cea mai buna..La Brady pe OEM am primit oferta de 1700(parbriz+manopera) pret cu discount de 20% inclus.

Ce ai face in locul meu? Tenta verde sau OEM.

Eu nu imi dau seama daca parbrizul meu crapat de acum(OEM) are tenta verde.

IMG_20160827_235734.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu NU stiu ceea ce ai tu pe masina, daca ai parbriz alb sau cu tenta verde....intreaba la Pilkington ca baietii aia iti spun cu siguranta dupa seria de sasiu ce parbriz ai montat (alb sau verde, cu parasolar sau fara asta o vezi si tu singur).
Eu am mers pe mana lor si mi-am montat cel mai scump parbriz de la ei (Pilkington cu tenta verde si parasolar gri)....si la final am constatat ca au avut dreptate ca NU exista parbriz cu tenta alba din fabrica pe Passat B5.5.... eu credeam ca e alb, m-am inselat.

Desi sunt adeptul OEM...la aproape orice, eu am optat pe Pilkington (si am sa-ti spun mai jos de ce), ma repet e acelasi produs si acelasi fabricant doar ca difera sigla.
Atat cel OEM cat si cel de la Pilkington se fabrica la Queenborough in UK....de ce m-as duce la un dealer auto VW din Romania sa-mi monteze acelasi lucru cu sigla diferita la pret mai mult decat dublu!? Am montat in decursul vietii mai mute parbrize la mai multe cotete la Plkington si NU am avut probleme cu niciunul. De ce sa optez eu catre un parbriz OEM la pret exorbitant? Aaaa daca ma dadeau banii afara din casa si vroiam sa-mi bat joc de banii mei sau aveam CASCO era alta poveste...dar asa!?
Cu diferenta de bani poti face orice....in cazul tau aproape 1.100Lei, pei de banii astia iti duci prietena sau familia la mare sau la munte un weekend intreg sau cureti si speli interiorul la masina si ii dai un polis si ceara proctectoare de te ajuta toata iarna si tot mai ramai cu ceva bani....se pot face multe cu diferenta de bani, sunt doar cateva exemple!
Eu NU imi bat joc de banii mei...treci pe la "Passatul Meu" (Fulgerul Gri) si ai sa te convingi ca desi am un cotet vechi il intretin cum se cuvine!
Eu asa o gandesc.
Acum tu NU trebuie sa te ei dupa mine, trebuie doar sa sti ce vrei si sa cantaresti cele spuse aici de toti colegii....eu doar ti-am expus punctul meu de vedere...atat!

PS: Si in caz de ceva ai garantie....sa punem si raul inainte ca asa-i romanul, iar daca il ciobesti sau iti crapa NU e paguba maxima ca la un OEM.
I-a gandeste-te ca peste iarna se intapla NEfacute d'astea ca pietre sunt destule pe carosabil....mai dai iara in primavara 1.700Lei pe un OEM???

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va mai aruncati la geamuri scumpe, ca la fel se zgirie toate. Mai ales daca stai pe linga un CET, la primul vint cu cenusa/zgura se fac stelute pe parbriz si trebuie sa-l schimbi inainte sa se crape din cu totul alte motive. Nu mai zic de nisipul fin adus de vint, fie de pe plaja, fie din Sahara...

Modificat de gheorghita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@chapooera, daca initial a fost parbrizul cu codul scris mai sus, in ETKA scrie:

- 1k0845011DF - parbriz (sticla laminata) cu vizeta - verde

Asta inseamna ca din fabrica a venit cu tenta verde. G5 are si parbrize clare, dar nu este cazul tau.

 

@mariuscbn, - 3B0845011M - parbriz laminat transparent (fara tenta) este cod pentru Passat 2003, deci exista asa ceva la generatia ta.

 

Reiterez sfatul pentru beneficiarul acestui topic, citeste forumurile despre firmele care sunt afiliate la parbrize.ro, despre "chinezariile"pe care le monteaza, despre erorile optice, pentru ca daca alegi sa cumperi de la ei sa alegi o firma care n-a dat rateuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!