Jump to content

Volan - probleme / conversie [Passat CC]


Andrei H
 Share

Postare recomandată

Masina are doar 6000 de km si scartaie volanul foarte tare; intreb asta pentru ca nu sunt chiar cel mai atent sofer cu gropile, iar pana acuma am schimbat 2 cauciucuri din cauza asta, si ma gandesc sa nu fi stricat ceva de la atatea gropi (app volanul este un pic strambat, tot de la o groapa probabil) :)

Modificat de C o s m i n
Split dintr-un alt topic.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai zgomote in zona volanului, ai sa zambesti, insa verifica sa nu ai diverse obiecte in torpedoul din stanga acestuia: eu am 2 cutii cu tic-tac din cele XL, care, la denivelari, produceau zgomote de greierasi "falsi" - sunau infundat datorita capitonajului cu care este captusit torpedoul si, initial, a fost dificil de localizat "problema".

La rularea pe drumuri de calitate, este evident ca nu este firesc sa iti produca zgomote volanul sau directia. Daca totusi se intampla acest fapt, fuguta la service. Ce iti pot spune este ca eu nu le am, masina avand in prezent 30.000 km.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura cu obiectele de prin zonele de depozitare, alea produc un zdranganit cu care m-am obisnuit deja :); volanul scartaie si atunci cand stationez si in deplasare, mie imi da impresia de ceva neuns; uneori se aude si un zgomot care da impresia de plastic care nu este bine prins la accelerari si franari mai puternice, dar asta apare doar ocazional; in portbagaj in schimb, se aude intr-una un zdranganit cand trec peste denivelari, dar presupun ca extinctorul este de vina...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat 2 cauciucuri din cauza asta, si ma gandesc sa nu fii stricat ceva de la atatea gropi (app volanul este un pic strambat, tot de la o groapa probabil) :D

Salut

Prin volan stramb, presupun ca vrei sa spui ca sta putin intr-o parte atunci cand mergi drept. In acest caz, daca ai si schimbat anvelope din cauza gropilor, sigur ai ceva starmb, bieleta, brat sau fuzeta !

Sfatul meu, o verficare a trenului de rulare / directie, eviti multe alte probleme ce pot aparea daca mergi cu defectul in continuare !

Stima !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pentru sfat, oricum o bag in service pt ca-i un pic sifonata, o sa cer si o verificare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

verifica bratele pentru pozitia volanului, iar scartaitul poate fi, fie de la flanse amortizoare sau rulmenti de sarcina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut am si eu o intrebare si de aceea deschid acest topic. Vreau sa inlocuisesc volanul standard (cel cu comenzi pe volan)de pe un Passat CC cu un volan de R-line. Am gasit volanul dar este fara airbag.Stie cineva daca pot folosi airbag-ul de pe volanul standard pe volanul sport? Ma refer strict la airbag, deoarece capacul volanului, stiu ca este diferit, dar l/am gasit de vanzare separat in acest link http://www.okazii.ro/catalog/50964772/-capac-airbag-original-vw-golf-6-iv-passat-cc-jetta-.html#galerie.

Deci imi pot cumpara acest capac si monta airbag-ul pe el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un coleg si-a inlocuit volanul cu cel R-Line: Info aici

Nu ar fi rau daca l-ai contacta direct.

P.S: link-ul de mai sus vad ca nu merge (desi ar fi trebuit). Colegul in cauza este alaraw iar info. le poti gasi in sectiunea Tuning Passat CC, incepand cu pag. 2.

Modificat de OII
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de sfat, citisem acel topic, acum am trimis si un mail lui alaraw, poate imi da mai multe detalii. Mersi!

Astept si alte raspunsuri!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si eu am avut problema cu scartaitul, mie mi-au fost rulmentii de sarcina dar mi s-a spus ca ar fi putut fi si ceva problema din fabrica la o bobina de la airbagul din volan..care ti-o unge tine o vreme si apoi reapare...

Si eu am avut problema cu scartaitul, mie mi-au fost rulmentii de sarcina dar mi s-a spus ca ar fi putut fi si ceva problema din fabrica la o bobina de la airbagul din volan..care ti-o unge tine o vreme si apoi reapare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru Dobrescu

Eu am 5000 de km si scartie volanul cand iau viraje, dar cred ca e devina calitea materialelor e un scartit ca de plastic ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am cc nou si as vrea sa pun volanu de r...si nu stiu daca merge fara sa dau bani pe alt aribag...am comenzi si padele...

Sent from my iPad Air using Tapatalk HD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o poza cu volanul tau - banuiesc ca il ai pe cel de Highline - cum am si eu la masina mea - si atunci nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, din pacate este asa cum am banuit..... ai volanul de Highline - daca vrei sa treci la cel de Gti, R, etc.... trebuie inlocuit si airbag-ul.

 

deci, o sa it trebuiasca - volanul, airbag-ul si cablajul din volan (nu se potriveste al tau) - in traducere, iti trebuie un volan complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ajunge ai ideie...nou?

NOU !!!

Cred ca GLUMESTI ?

Pai numai volanul multifunctional dar fara Comenzi pe el si fara Airbag e 2600 Ron cod 1K8419091AB

Iar cel multifunctional si cu taste pentru tiptronic este 3050 Ron cod 1K8419091AC 

Comenzile pentru BC + Radio Navigatie costa 690 Ron cod 5K0998537B-3Q7

Placheta de R-line de la baza volanului e 223 Ron cod 1K8419685B-POP

Airbag-ul e undeva la 3000 Ron.

Asa ca tot la SH trebuie sa cauti .

 

O zi buna . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce modificari ar impune trecerea de la un volan HighLine fara padele la unul cu padele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarea: volan cu padele (se presupune ca volanul cu padele vine cu tot cu calculatorul de volan pentru comenzi si padele - daca nu vine cu el, va trebui sa-l cumperi separat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vb de volan de Higline, banuiesc ca ai si comenzi pe volan. In acest caz, daca se doreste montarea unuia cu comenzi plus padele - nu se cumpara alt calculator de coloana .... fiind un Highline - necesita doar codare.

 

daca volanul nu are comenzi - atunci trebuie alt calculator de coloana.

 

altfel, volanele cu comenzi/padele - au calc mic in ele, cel de pe cablaj - la care nu ai ce sa codezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna seara , am un passat CC model 2012 cu volan multifunctional + padele de fabrica . L-am schimbat cu unul de passat b8 dupa cod se pare si nu merg toate comenzile , am atasat un link de download cu poze , imi poate spune cineva daca reusesc sa il fac functional ? aici ma refer la functiile care le aveam si inainte pe volanul standard. 

Va multumesc , 

 

Download : http://www.gfile.ro/?do=fD&fI=016565ffdf686f4937f421160829195f

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am montat si eu un Volan Golf 7 R line 2016 pe Passat CC 2009, varianta cu butoane mai putine pe comenzile de pe volan ( fara butoane Cruise Control)  nu reusesc sa activez iluminatul in butoanele de pe volan, in restul totul e functional...

ma poate ajuta cineva ? broken.de vad ca nu mai functioneaza

volan.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Volan - probleme / conversie [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!