Jump to content

Geometrie roti fata


titaniq
 Share

Postare recomandată

Salut, am facut ITP saptamana trecuta si mi s-a recomandat sa fac o geometrie fata intrucat anvelopele erau usor mai uzate pe fata interioara. Am fost la un service roti cu geometrie computerizata si mi-a facut reglaj numai pe "semiconvergenta fata" de la -0.33/-0.35 la +0.06/+0.05.

Pentru "unghi cadere fata" si "unghi fuga"- unde abaterile sunt mai maricele- a zis mecanicul ca nu se pot face reglari la tipul asta de masina - POLO 9N3 / 2006/BME, si ca reglarea se poate face schimband nu-stiu-ce flanse.

S-a mai confruntat vreun coleg cu asa ceva? Sa ma duc sa-l iau de gat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am atasat ... anul trecut am schimbat bucse si bielete anti-ruliu.

geometrie.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare plauzibil. Ai deviatie mai mare pe dreapta, unde e mai mult stress pe componente. Presupunand ca amortizoarele sunt in stare buna (si nici nu sunt strambe), poti schimba doar flansele lor (impreuna cu rulmentii de sarcina) si sa revii doar la geometrie doar pentru verificare.

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu m-a "aburit" ?! .. MyKe , sa ma uit la "flanse de amortizoare si rulmenti de sarcina"?

Amortizoarele sunt cele din fabrica si nu dau nici un semn/zgomot de oboseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Nu sunt chiar capace, sunt "oalele" amortizoarelor. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Vizitator a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!