Jump to content

tremurat/miscare masina stanga dreapta


G-P
 Share

Postare recomandată

Nu am gasit un topic asemanator in aria B7 asa ca detaliez aici problema mea:

Am un tremurat al masinii in accelerare in treptele 3-4-5. Tremuratul se manifesta prin miscare stanga dreapta a masinii dar doar in sarcina, daca nu accelerez si masina curge singura nu este nici o problema (din cauza asta tind sa cred ca problema nu este de la roti).

Aveti vreo idee de la ce poate fi ?

Avem vreun mecanic printre noi care ma poate ajuta, binenteles contracost ?

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-ne mai multe detalii. De cand face asa? S-a intervenit pe partea mecanica si apoi a inceput sa faca? Se manifesta doar intre anumite turatii? Pe accelerare lina sau agresiva (cu pedala la fund)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand turezi pe loc, la ralanti, face asa ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A inceput sa faca de 3 zile. Nu a fost nici un fel de interventie asupra masinii de vreo 5 luni si atunci pe parte electrica. Tremuratul se manifesta mai mult pe accelerare lina si cand turatia este jos, cand turatia creste nu se mai simnte.

Pe loc nu face, se simnte doar in sarcina.

Modificat de G-P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca face doar in sarcina, nu si pe loc atunci ai un dezechilibru pe partea de transmisie.

Incearca sa faci proba cu alte planetare.

Eu chiar vineri am scapat de problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era vorba de o baterie sau niste roti puteam face proba cu unele de la un prieten, dar asa cu planetare....... mai greu :)

Banuiesc ca un mecanic isi da seama daca planetarele au joc sau daca jocul este in alta parte.

Modificat de G-P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceeasi problema,presupun.In treapta a 5 a daca am sub 1800 1900 de turatii si accelerez lin sau puternic se simte o trepidatie dar doar in treapta a 5 a.

 

\

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in completare la ce aspus colegul "uhu10uhu" :

trebuie sa mergi la un service sa constate problema in clar.

si eu inclin sa cred ca e tot de pe acolo - transmisie.

verificarea cu alta planetara, o poti face cred ca doar la o reprezentanta 

( ei pot lua de la una si pune pe alta sa elucideze problema ).

parerea mea.

3 minutes ago, Versanu said:

Am si eu aceeasi problema,presupun.In treapta a 5 a daca am sub 1800 1900 de turatii si accelerez lin sau puternic se simte o trepidatie dar doar in treapta a 5 a.

 

\

la turatiile alea, este perfect normal sa tremure masina in a 5 a la accelerare.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minute în urmă, cascadoru a scris:

in completare la ce aspus colegul "uhu10uhu" :

trebuie sa mergi la un service sa constate problema in clar.

si eu inclin sa cred ca e tot de pe acolo - transmisie.

verificarea cu alta planetara, o poti face cred ca doar la o reprezentanta 

( ei pot lua de la una si pune pe alta sa elucideze problema ).

parerea mea.

la turatiile alea, este perfect normal sa tremure masina in a 5 a la accelerare.....

Si in a 6 a de ce nu face la fel?

Si nu e trepidatia aia usoara pe care o face cand e la 1200 1300 ture in  a 3 a a 4 a sau a 6 a e mai puternic si se aude ca si cum ai avea un geam deschis la viteza mai mare.

Modificat de Versanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost in 6 unitati service si la toti am rugat sa verifice planetarele. La un service chiar le-au dat jos si tot degeaba.

Pana la urma le-am schimbat pe riscul meu si problema s-a rezolvat.

Am gasit pe forum aici problema, precum si pe forumurile din afara. http://vwforum.ro/topic/79677-vibratii-ciudate-la-accelerare-la-o2-tdi-20-dsg/

Capetele de planetara dinspre cutie au mari sanse sa fie problema.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Problema rezolvata, schimbat planetara de pe partea dreapta. Si cea de pe stanga are un mic joc dar inca nu se simte la rulaj, urmeaza s-o inlocuiesc si pe asta.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret planetara?si eu cred ca am ceva asemanator doar ca la mine incepe sa trepideze pe la 120-130 km/h cand o calc agresiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Confirm si eu. Se rezolvă prin înlocuirea planetarei. La mine cea de pe partea dreaptă avea joc sus/jos la capătul de lângă cutie. Aveam vibratii laterale (tremurat)de la viteza de 50km/h până la 120. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!