Jump to content

VW Cross Touran 2.0 TDI DSG MY 2013


vdragos

Postare recomandată

Footrest nu exista de Touran, tre facute niste adaptari. Acceleratia e clip on dar e pusa frumos, intr-o mineca de cauciuc, se aseaza bine. Pedalierul Touranului e diferit de alte PQ35, pe OEM se schimba pedala de acceleratie cu totul daca vrei inox.

Link către comentariu

La toate de pe platforma asta se schimba pedala cu totul. Nu exista cover ca la cele de frana/ambreiaj.

Oricum, astea arata mai bine decat ce e disponibil oem pentru ea. :) 

Modificat de Rave
Link către comentariu
  • 3 months later...
On 28.03.2018 at 22:05, vdragos a scris:

 

525A37B9-68F9-4AA5-9A43-797CA21BF49F.jpeg

 

Cine face ca mine, ca mine sa pateasca :))

Capacele astea nu sunt bune de nimic, cel de vas de expansiune nu tine presiunea in instalatie (si asta mi-a dat toata apa din vas afara in fata la Taverna Sarbului la Sinaia, balta de antigel pe jos, panica, platforma, dus masina la Brasov, rezolvare montat capac original 66 de lei), iar cel de ulei scotea gaze si fum pe linga el (rezolvare montat capac Febi 44 de lei), trei zile de vacanta facute praf.

Back to OE!

In rest masina merge exceptional, ne apropiem de 40 de mii de km, am facut vacanta prin munti (Valea Prahovei+Transfagarasan+Transalpina+ Valea Ariesului) cu consum sub 6 pe medie cu 5 persoane in masina si portbagaj plin.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

He he, inca un 1T3 Cross, poate-i faci topic ... eu la Touran folosesc Automaxi din aluminiu luate de la Norauto, sunt brand al lui Mont Blanc, foarte multumit de ele.

Link către comentariu

Nasoală pățania... Atata deranj de la niște capace...

Înțeleg ca nu erau Audi OE?

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Facut azi revizia cu de toate (de an) plus schimb de ulei si filtru la DSG (ODO 40.800 dar 6 ani si ceva virsta), total circa 2100 de lei. Motorina si bataie de acum.

Link către comentariu
  • 6 months later...

Dam si pe aici cu matura, ODO circa 43 de mii, masina merge impecabil, la drum lung consuma sub 6 daca nu tragi cu pedala. Am inlocuit fata interioara de usa din dreapta fata din cauza de ceva zgarieturi/taieturi cauzate de demontarea scaunului fara indeminare suficienta (l-am dat jos acum ceva vreme pentru ca la o spalatorie mi-au smuls un ornament de aluminiu de la o grila de ventilatie, pe care l-am gasit cazut intre scaun si consola centrala), nu va spun cit a costat piesa (dedicata, tapiterie maro inchis), mai faceam o resoftare de banii aia.

In rest, am trecut la rotile de vara, Dunlop Sport Maxx isi fac treaba cum trebuie, masina mi se pare ultraconfortabila, merge ca in prima zi, MTM e acolo :beerchug:

Link către comentariu
  • 2 months later...

La mine upgradeurile se fac greu ... la un an de la cumpararea volanului, mi-am propus sa asortez si nuca de la schimbator ... cind voi avea timp.

IMG-20190603-WA0011.jpg

IMG-20190603-WA0013.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

@vaja acesta este topicul de prezentare a masinii colegului nostru @vdragos.

Daca vrei sa ne prezinti masina ta, te rog deschide un topic nou.

Multumesc.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

De azi avem multumita lui @F l o r i npliere de oglinzi la inchiderea masinii si depliere la punerea contactului, o codare mai speciala. Si rezolvata prin inlocuire problema modulului de usa sofer care pierdea memoria geamului. Cu ocazia asta am aflat ca trebuie sa schimb bateria care e cea originala - productie 2012.

Link către comentariu

Ne explici si ce inseamna "codare mai specială" ? ? sunt vreo 4 adaptari de facut in modul 09. Atat ?

Link către comentariu

Pentru “ voua” la modelul asta se flashiue EEPROMUL cu VCP, nu e o codare care se face cu VCDS sau OBDeleven. In modulul 42. De-aia!

Link către comentariu

Cu ocazia asta apare o uzura a motoraselor inutila. Era bine daca puteai sa le.pliezi din cheie, atunci cand chiar e nevoie si depliere la punerea contactului. Eu asa am facut cu obd11.

Link către comentariu

Plierea se efectuează la tinerea apăsată lung pe butonul de incuiere = deci.... Opțional, nu la fiecare incuiere. Depliere la contact. Dacă și la aceste motorașe e o problema de uzura, cât funcționează ele... De cele de la Ștergătoare ce putem zice? 

O. T. La mine la X5 am activat la incuiere/descuiere... Și nu s-a uzat nimic

Dragos = cu mare placere! 

Link către comentariu

Nu a specificat apasare lunga, a zis incuiere din cheie.

Link către comentariu

Si eu activasem la Leon plierea la incuiere(apasare scurta) si deplierea la descuierea masinii. 4 ani mai tarziu oglinzile functionau perfect, chiar daca le-am lasat active si iarna cand mai era gheata/zapada pe ele, aveam optiune in meniu sa activez/dezactivez functia. Acum, la GT, se pliaza/depliaza cand ma apropii/departez de masina cu cheia la mine si asa a venit din fabrica (si aici se poate dezactiva functia)...

Asta cu uzura poate e de luat in calcul pentru cine are de gand sa tina masina vreo 10 ani ca altfel nu patesc nimic. Si cine are de gand sa tina masina atat cred ca are griji si "stricaciuni posibile" mai mari si mai grave decat niste motorase care se pot gasi in dezmembrari cu 100 de lei bucata... Plus ca e si foarte utila functia, eu o folosesc ca indicator vizual sa vad daca e incuiata sau nu masina :))

Modificat de Rave
Link către comentariu

Rezolvat si schimbatorul, am transplantat doar capacele, e migalos si poti sa strici urechile de prindere dar e mult mai simplu decit sa schimbi cu totul.

20190627_090631.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Si pentru ca bateria a implinit 8 ani, azi a fost inlocuita tot cu OE, codul revizuit.

IMG-20190731-WA0005.jpeg

Link către comentariu

depinde cum mergi, daca nu o freci cu drumuri scurte si start-stop, rezista.

Link către comentariu

Masina are aproape 46 de mii de km si intr-adevar nu prea a fost frecata in oras si nu are SS. Inainte sa o schimb, am desfacut dopurile de sub colant si am verificat nivelul de electrolit - in mod surprinzator dupa atita vreme, nivelul era ok, normal. Nu am vrut insa sa risc sa ramin cu ea pe undeva.

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!