Jump to content

VW Cross Touran 2.0 TDI DSG MY 2013


vdragos

Postare recomandată

E nasol cu kinderii si caii putere. noi discutam discuții dar pana la urma nici cu touranul asta nu îți e rușine.

Un kinderbus capabil si confortabil. :) 

Link către comentariu

Ce-i drept fiu-meu protesteaza puternic atunci cind ma proptesc in acceleratie la Seat, la Touran nu are comentarii. Istoria alegerii Touranului dateaza din perioada cind aveam masina la munca un Superb 2 combi si cind am montat scaunele de copii in ea, am vazut ca s-a transformat intr-o masina de 4 locuri ... iar noi calatorim de regula in 5, cu Touranul am fost si 6 ... Am inceput sa ma uit pe piata dupa o masina cu trei scaune individuale pe rindul 2, surprinzator nu sunt prea multe, in final s-a calificat un S-Max cu 7 locuri si cutie Powershift, TDCI de 163 de cai si Touranul. S-Maxul avea circa 4000 de km si o luna vechime si era cu circa 7000 (!) de euro mai ieftin, dar mi l-a suflat cineva. Asa ca am luat Touranul :)

Link către comentariu

@vdragos ai ales bine Touranul :)

Am un amic, exact in dilema ta a fost si am cautat cu el o groaza Touranuri si S-Maxuri.

Intr-un final a ales S-Max... Fata de Touran sta o idee mai bine pe sosea, e mai mare (e aproape cat Sharanul), dar tot ce inseamna plastic si finisaje este mult mult sub Touran.

In schimb, pretul e mai decent, atat la nou, cat si la second.

Link către comentariu

Da da da, nu am regrete in ciuda celor 7 mii de euro, desi nici plasticele din Touran nu sunt chiar premium, cu exceptia partii superioare a plansei de bord. Putea fi oricare dintre ele, am mai avut Ford de nou si am fost foarte multumit.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Masina intra joi la revizia de an la PBN, ocazie cu care se va face si celebrul update de soft Dieselgate :) M-am hotarit, daca se comporta ciudat dupa acest update de soft, sa ma duc la MTM pentru 170 de cai. Am zis!

Modificat de vdragos
Link către comentariu

A venit si devizul, iarasi am schimbat tot, ca la Seat, fix acelasi pret ... 914,33 RON cu reducere 250 de lei pentru ca am acceptat actiunea Dieselgate (mi s-au dat cele trei vouchere din care cel de reducere revizii s-a putut folosi pe loc).

Sunt bineinteles curios cum functioneaza si cit consuma dupa update.

Modificat de vdragos
Link către comentariu

M-am dat o tura cu masina dupa Dieselgate update, nu-mi dau seama daca e ceva schimbat la ea, consumul e normal, in jur de 10 intr-o bucla in centru pe la 7.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Am facut si un drum extraurban cu Touranul, ca sa verific functionarea dupa instalarea celebrului soft Dieselgate, respectiv Bucuresti - Busteni si retur pe DN1, in conditii de trafic normal. Rezultatul: la urcare consum 6,5 la suta, medie de viteza 68 km/h, la coborire fix 5 litri la suta (5,1 cind am ajund acasa in mijlocul Bucurestiului), medie de viteza 70 de km/h. Nu am remarcat scaderi de putere (pentru asta ar trebui sa ma dau pe o autostrada cu ea incarcata, sa vad cum se comporta la reprizele in viteza), ce-i drept pe DN1 nici nu ai unde sa faci depasiri in forta. Ce am remarcat este prezenta unor rezonante la turatii mici (unde tinde DSG - ul sa tina masina daca nu tragi de acceleratie) care parca nu erau inainte. O tinem sub supraveghere.

Link către comentariu
  • 6 months later...

Nici aici nu am mai scris de mult ... am facut vacanta de 1 mai cu Touranul. 

Chestii de asteptat:

- confortabila, silentioasa;

- incapatoare (6 persoane plus bagaje fara efort);

- tine cu casa (medii sub 6 inclusiv la viteze de autostrada).

Surprinzator:

- nu pare afectata in vreun fel de update-ul de soft Dieselgate. La plecare mi se parea ca aud niste rezonante la turatii mici, am descoperit ca vibra detectorul de radar in suport :) 

Si citeva poze.

20170429_155958.jpg

20170429_160010.jpg

20170429_160025.jpg

20170429_160036.jpg

20170429_160051.jpg

Link către comentariu

Foarte faina masinuta, arata bine in culoare asta, iar jantele vin la fix pe pachetul Cross :coolpics:

Link către comentariu

Subscriu la pachetul Cross+Culoare+Jante :) Cat despre Touran, asa ceva mi-ar trebuie si mie la drumurile lungi "non-2-persoane" ;)

Link către comentariu
F l o r i n

Da, frumoasa si rara echipare.

Link către comentariu
5 minutes ago, ToniM said:

 Cat despre Touran, asa ceva mi-ar trebuie si mie la drumurile lungi "non-2-persoane" ;)

Adica in 80% din plimbarile tale :lol: Ai cumparat masina gresita ? :) 

Link către comentariu

Nope, doar am experimentat mai mult decat mi-as fi dorit "ajutatul" si "hai cu noi, ca incapem".

Acuma macar suntem ambii la concluzia: fiecare cu masina lui :)

Link către comentariu

Multumesc pentru vorbele frumoase :) @Florin: iti mai aduci aminte masina? Am venit la tine pentru pliere oglinzi din cheie :)) intre timp am aflat ca s-ar putea face si la a mea.

@ToniM: adevarul e ca omul se intinde cit permite masina - daca n-as fi ferm la fiecare calatorie, portbagajul de 700 de litri ar fi insuficient.

@75NOR: jantele Funplay asimetrice fac masina sa arate asa bine, mi-au placut si mie mult de la inceput, la MY 2014 au pus altele (Canyon parca), si alea frumoase dar nu ca astea.

Link către comentariu
F l o r i n
24 minutes ago, vdragos said:

Multumesc pentru vorbele frumoase :) @Florin: iti mai aduci aminte masina?

Da, da - este o bijuterie.

Link către comentariu
  • 1 month later...

A trecut vacanta de Rusalii si cu ea si conclavul vwforum de pe litoral, unde din pacate ne-am intanit doar cu @75NOR si @cristi511. @ToniM ne-a fentat in cautarea combustibililor alternativi, probabil pe baza de etanol.

Masina a functionat impecabil (5 persoane si bagaje full), nu se simte niciun fel de diminuare a puterii ca urmare a update-ului de soft dieselgate, iar consumurile sunt ultradecente (m-am invartit prin Constanta/Mamaia cu 7 si ceva, la drum intins cu 6 si ceva, in conditiile in care eu nu opresc AC-ul si merg cu masina incarcata la capacitate). Am pierdut ceva la consum de la muste:

 

IMG-20170603-WA0014.jpeg

dupa care i-am tras o baie care l-a oripilat pe @75NOR

IMG-20170603-WA0020.jpeg

Link către comentariu

Dupa cum spuneam, inca mai spun: ueisss, perii :wacko: 

Si zic asta pentru ca - cel putin prin zona mea de domiciliu - diversi cetateni cu SUV-uri pline de noroi se duc cu ele la spalat la perii, evident fara sa achizitioneze si programul de prespalare. E suficient daca nimeresti dupa unul din asta, sa ramana doar putin noroi/pietricele prin periile alea sa iti rezolvi vopseaua :( 

Zic si io :) 

Link către comentariu

O sa caut o spalatorie unde fac prespalare cu Touch :))

Link către comentariu

Doar in Brasov gasesti asa ceva si numa' daca ma cauti in prealabil :lol: 

Link către comentariu

Si pe mine m-a durut sufletul cand am vazut periile, insa nici eu nu is mai breaz cu "spuma activa", dar oricum....stii cum e aia...capra vecinului :))

Si poate cine stie, acel personaj mitic...poate se va mobiliza cu urmatoarea ocazie mai bine ^^

Link către comentariu
  • 2 months later...

A mai trecut un an, a mai trecut un concediu ... anul asta am petrecut concediul cu Touranul, din motive obiective (necesitati de transport marite) dar si subiective (Seatul nu e reparat cum trebuie si asta imi sta pe creier).

Deci: fost si la mare si la munte, superincintat de confort si de consum, in continuare consider ca se misca decent (desi nu i-a strica citiva cai in plus), perfect din punct de vedere spatiu (de oricare).

Probleme: una reala si una pseudo (si acum imi vine sa rid cind ma gindesc la ea).

Cea reala: mi se cojeste cromul de pe masca fata, pe una din grile. Este un strat gros, ca de vopsea, care in locul respectiv pare ca se umfla si cade. Problema se intimpla doar in acel loc si nu are o cauza clara, iar rezolvarile sunt multiple (vopsire, colantare, schimbare grila cu totul etc.). Ma mai gandesc (o sa reclam si la PBN, desi nu mai e in garantie. Are 33 de mii de km ...).

Cea pseudo: fortat fiind de minunatul trafic rutier de vacanta si in absenta unei conexiuni mirror link, am folosit intens Waze pe telefon, fapt ce m-a determinat sa-mi cumpar un suport magnetic cu prindere in grilele de aerisire. Eroare fatala - telefonul meu a acoperit complet respectiva gura de aerisire si astfel senzorul de temperatura respectiv a fost pacalit, ceea ce a dus la oprirea aerului conditionat (senzorul credea ca e prea frig in masina :)) ). Soc si groaza, cautam service pentru verificare de freon, injuram masina, promitem ca o vindem cind ajungem acasa ... pina m-am jucat cu clima duala si am observat ca pe la pasager baga rece cind temperaturile nu sunt sincronizate stinga-dreapta! Si atunci mi-a picat fisa, am aruncat porcaria aia de suport de telefon si totul a revenit la normal.

Deci mai sta la noi :) .

Si poza de la munte din mediul ei:

 

IMG-20170704-WA0016.jpeg

Link către comentariu

Tu vrei sa vezi daca am facut curat in masina dupa concediul cu copiii? :))

Fac dupa ce o spal ...

Oricum nu e nimic distrus iremediabil la interior.

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!