Jump to content

Golf 6/Jetta - Problema inchidere centralizata / incuietoare


ctinalexgabi
 Share

Postare recomandată

Ma poti ajuta, te rog cu o schema? Vreau sa verific daca e posibil, eventual sa vad unde as putea lega firul in caz ca nu gesesc intreruperea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    15

  • Al Bundy

    12

  • Mistery

    10

  • spido

    4

verifica in portbagaj, langa balama, acolo se rup.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu se încuie ușa din dreapta nici cum orice aș face. Oare să fie rupte firele din cauciucul ăla izolator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa si verifica. Daca sunt ok, fa o diagnoza sa vedem ce erori ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare,

Cred că am postat unde trebuie.

 

Am și eu o problemă cu ușa din spate, stânga, care nu se mai deschide nici din interior, nici din exterior (child safe este activat). Acționând butoanele sau telecomanda, motorașul se aude cum funcționează, dar degeaba.

 

Pentru început, am zis să încerc să dau fața de ușă jos și apoi să umblu cumva la încuietoare, dar cel mai probabil aș mai strica ceva până acolo...

 

Recent am înțeles de la câteva persoane că "s-ar putea" să-și revină dacă alimentez cumva motorașul de la încuietoare cu 12V și poate s-ar debloca.

Am scos mufa din stâlp care duce spre ușă (atașez imaginea), pot să fac ceva direct de aici?

Puteți să-mi dați ceva sfaturi, cei care știți mai bine sau ați pățit așa ceva?

1628720080_IMG_20240704_090348(1).thumb.jpg.6328c3ae10a24367432adae3d8ec33b3.jpg

Modificat de LOW
completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu, nu poti. Trebuie data jos fata de usa și alimentat în pinii mufe de la calc de usa, care corespund motoraselor de usa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am zis acelasi lucru si pe grup, nu merge din mufa aceea. Degeaba alimentezi pe direct, o sa ai acelasi rezultat. Doar o sa auzi actuatorul.

Am patit la fel, la mine nu se mai incuia, desi se auzea cand dadeam comenzi de inchis/deschis din telecomanda.

E dusa mecanic incuietoarea, trebuie schimbata, degeaba alimentezi pe direct.

Problema e cum deschizi usa... dai panoul si contrapanoul jos si vezi cum poti forta cu surubelnita ceva sa o deblochezi.

 

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 15 ore, F l o r i n a scris:

Nu, nu poti. Trebuie data jos fata de usa și alimentat în pinii mufe de la calc de usa, care corespund motoraselor de usa. 

Am reușit să dau fața de ușă jos (parțial doar sus că jos nu vreau să forțez) și am acces la mufa care duce la încuietoare. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/5/2024 at 7:36 AM, Mistery said:

Ti-am zis acelasi lucru si pe grup, nu merge din mufa aceea. Degeaba alimentezi pe direct, o sa ai acelasi rezultat. Doar o sa auzi actuatorul.

Am patit la fel, la mine nu se mai incuia, desi se auzea cand dadeam comenzi de inchis/deschis din telecomanda.

E dusa mecanic incuietoarea, trebuie schimbata, degeaba alimentezi pe direct.

Problema e cum deschizi usa... dai panoul si contrapanoul jos si vezi cum poti forta cu surubelnita ceva sa o deblochezi.

 

Brosca defecta mecanic nu am gasit pana acum la g6. Toate se defecteaza doar electric. mor motorasele.

On 7/5/2024 at 9:55 AM, LOW said:

Am reușit să dau fața de ușă jos (parțial doar sus că jos nu vreau să forțez) și am acces la mufa care duce la încuietoare. 

 

 

trebuie sa ajungi la mufa de la calc de usa. Pin 3 e comun pentru ambele motorase, 15 e cel de safe si 5 e cel de lock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!