Jump to content

Recomandare pentru achizitionarea suspensiei .


Ivan.gigi
 Share

Postare recomandată

Buna seara ,am deschis acest topic in speranta ca ma puteti informa despre achizitionarea suspensiei la wv meu passat B7limuzina 1.6 diesel .As dori sa stiu ce marca este recomandata ,deoarece sunt multe firme care fac piese auto .Eventual si niste preturi care sa fie mai acceptabile .Daca cineva din colegi are un service de recomandat care sa imi monteze piesele este ok. Doresc sa cumpar amortizoarele si arcurile fata ,spate .Inainte de a cumpara doresc sa fac o constatare a suspensiei ,sa vad clar ce trebuie cumparat . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

S-a clasat cazul ? :)) AI schimbat ? Ce ai pus ? Ce se recomanda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva o solutie de inaltare a garzii la sol?

Cu zapezile astea si nu numai, imi atinge rau pe dedesupt. La nivelul pragurilor nu pare atat de joasa, dar scutul din fata si celelalte plastice sunt destul de jos.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ar trebui un scut de otel, si se poate inalta suspensia cu 2-3 cm, prin montarea unor bucse inaltatoare ( fabricate de nenea la strung, nu stiu de alte solutii originale ) ...am facut asta la un Passat B6 2009 si nu au fost probleme de stabilitate...si tare ma gandesc sa repet figura si la masina actuala - Passat 2013 4M DSG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutii originale nu am gasit, din ce am cautat, tot la solutia data de tine m-am gandit, dar  nu stiu ce forma si dimensiuni ar avea piesele respective. Ma gandesc ca poate a facut-o cineva si are dimensiuni.

Am gasit ceva la un importator weitec, dar nu asigura montaj, voia si plata in avans(1000lei, aprox.) si daca nu se potriveau, etc.

Daca intreprinzi ceva in acest sens, tine-ma la curent, te rog.

Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa mai trec pe la baietii care mi-au inaltat Passatul vechi , chiar voiam sa -i intreb daca nu mai fac o data schema si la masina actuala...ca mi se pare cam joasa, in anumite conjuncturi. Eventual le cer amanunte si te tin la curent, daca vrei, pe privat, ca sa nu deranjam forumul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Buna ziua,

Sunt nou pe forum.

Trebuie sa ii schimb si eu amortizoare fata. Exista cumva amortizoare mai tari sau mai moi? M-ar interesa sa ii pun niste amortizoare mai moi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Ce recomandări bune calitate/pret sunt pentru amortizoare spate la un variant PR: 1JA?

Vad ca si la flansa am mai multe variante.

Pe original parca e cam scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bilstein sau kyb. Sa nu pui Sachs sau Monroe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Snakesecurity
On 15.01.2017 at 13:51, bfor a scris:

o sa mai trec pe la baietii care mi-au inaltat Passatul vechi , chiar voiam sa -i intreb daca nu mai fac o data schema si la masina actuala...ca mi se pare cam joasa, in anumite conjuncturi. Eventual le cer amanunte si te tin la curent, daca vrei, pe privat, ca sa nu deranjam forumul...

Ai reusit ceva cu inaltaoarele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! Sigur ca da, inca de anul trecut. Am inaltat-o cu 2.5 cm si e super acum, fara sa fi afectat stabilitatea in vreun fel. Daca vrei mai multe detalii, cu mare drag pe privat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti pt Passat B7 variant sa pun pe spate Monroe Reflex? A mai pus cineva? 

@deenman de ce nu recomanzi monroe? Am inteles ca cele reflex sunt mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna la magazinul de unde le iei ( depozit mare) și întreabă l pe vânzător ce rata de retur are Monroe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Snakesecurity

@bfor

Salut.

Imi poti da si mie solutia tehnică, eventual unde ai facut operatiunea? Vreau sa o înalt si eu.

Mulțumesc 

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut,

 

pana la urma ce se recomanda pentru amortizoare/flanse ca s-ar putea sa-mi fi venit si mie randul... 

stie cineva ce producator sunt cele originale?

 

numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producatorul celor originale este chiar VW , se produc in house la fabrica dedicata din Braunschweig. Aftermarket Sachs flanse Lemforder sau original nu sunt scumpe idem rulmenti sau daca gasesti Rollax am intalnit de multe ori in cutia de original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bfor te rog poti da mai multe detalii?

Si eu caut solutia pt a inalta masina macar cu 2-3 cm.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 7/17/2018 at 8:49 AM, deenman said:

Bilstein sau kyb. Sa nu pui Sachs sau Monroe.

Salut. Ma gandeam sa iau kyb, dar am inteles ca sachs vine oricum pe masina, de original. De ce spui ca sachs nu ar fi in regula? Diferenta de pret este de 100 lei, car ar fi manopera. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sachs -> Turcia, si cine sustine ca sunt aceleasi standarde vorbeste din carti sau brosuri.

Modificat de Justin91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KYB de unde sunt? chiar vreau sa dau comanda acum si daca zici tu, as lua kyb. sunt si mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus Bilstein B4 fata-spate, dar nu mai retin sigur unde erau facute. Fie in Romania fie in Polonia, sigur nu in Turcia sau China.

Kyb nu stiu unde sunt facute, dar foarte multi le folosesc si am auzit cuvinte bune despre ele.

 

Uita-te pe autoeco, eu de acolo am prins amortizor fata cu 180ron (Sachs era atunci 350ron), apoi am vazut ca s-au mai scumpit. Am peste un an cu ele si aprox 40.000km, merg pe tot felul de drumuri, iar pana acum nu dau nici un semn de oboseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minutes ago, Justin91 said:

Eu am pus Bilstein B4 fata-spate, dar nu mai retin sigur unde erau facute. Fie in Romania fie in Polonia, sigur nu in Turcia sau China.

Kyb nu stiu unde sunt facute, dar foarte multi le folosesc si am auzit cuvinte bune despre ele.

 

Uita-te pe autoeco, eu de acolo am prins amortizor fata cu 180ron (Sachs era atunci 350ron), apoi am vazut ca s-au mai scumpit. Am peste un an cu ele si aprox 40.000km, merg pe tot felul de drumuri, iar pana acum nu dau nici un semn de oboseala.

Mie imi trebuie pentru spate. Am luat kyb cu 122 ron bucata. sachs erau 174. Inainte erau 145 kyb si 220 sachs. Am prins azi o oferta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru arcuri aveți vreo recomandare?

Caut sa schimb suspensia complet și dacă la amortizoare m-am hotărât cumva la sachs, la arcuri nu am nici cea mai mica idee. Disponibile ar fi lesjofors sau kyb. Cică, pentru moment, arcuri Sachs nu ar exista la nici un furnizor.

În mod normal, când se schimba arcurile? Împreună cu amortizoarele sau când se rup?

 

A schimbat cineva cu kit complet (arcuri + amortizoare) KYB? 

Mulțumesc 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păstrează arcurile originale dacă mașina nu e lăsată și/sau nu sunt rupte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!