Jump to content

Jante / anvelope


verzino1
 Share

Postare recomandată

vezi ca pe a4 b8 dimensiunea minima la jante e 16 inch, in caz ca vrei sa iti cumperi o roata de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea subtire a mea e 18" mi se pare, nu cred ca exista subtiri mai mici de 17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri, sunt foarte utile. O sa caut un "donut" de 17 sa o am in masina.

 

Din pacate, masina a venit la "pachet", configurata de un afon in ale masinilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

" in locul ei este bateria (decizie stupida, dar trecem peste)" - decizia este foarte buna,  pariez ca nu stii de ce s-a recurs la asta. nu toata lumea se pricepe la masini, asa cum ai zis si tu unii sunt afoni. hint: are de-a face cu distributia maselor si comportamentul masinii pe viraje.

 

Roata de rezerva pt Audi B8 stock este sub forma unui capac deasupra bateriei, trebuie sa cauti cea originala, daca iei  una normala nu se va potrivi.

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc tuturor pentru sfaturi !

 

Am luat o roata de rezerva de origine ;) inainte de plecare, pentru linistea mea.

Tocmai m-am intors din concediu (care a fost de 4500 Km) fara niciun eveniment, ceea ce va doresc si voua !

 

Bafta !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am gasit la dezmembrari una pe 17” de Mercedes care potriveste la fix atat pe masina cat si in locasul de deasupra bateriei si a fost doar 50 lei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

<Off-topic>

Surpriza!

 

Am descoperit de ce Audi a preferat bateria in portbagaj. Si nu au marsat numai pe distributia greutatii ci pe o chestie mult mai subtila, legata de sistemul start-stop:

 

AGM and other sealed batteries do not like heat and should be installed away from the engine compartment. Manufacturers recommend halting charge if the battery core reaches 49°C (120°F). 

 

De aici: http://batteryuniversity.com/learn/article/absorbent_glass_mat_agm.

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bateria e in portbagaj de pe vremea cand nu era start/stop. La mine cel putin motivul principal este ca fizic nu ar mai fi avut unde sa o puna sub capota, este totul absolut full iar bateria e uriasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Merge si 205 55 r16 dar arata mai mult vitezometrul si masina e mai rigida. 215 55 r16 ar fi mai aproape de adevar si nu sunt mai scumpe cu mult fata de 205 55r16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Din pacate, spun eu, nici a mea nu are roata de rezerva. Mi-am facut un fel de asigurare la Autoworld pt orice eventualitate si am asistenta si tractare rutiera inclusa in acea asigurare. Totusi asta nu imi confera nicio liniste. In caz de pana as prefera sa rezolv singur problema pe loc si sa plec mai departe.

 

Am in portbagaj kitul acela de pana. Dar tot citesc pe net ca e nevoie si de ceva compresor care se alimenteaza de la bricheta? Asa ceva nu am vazut in portbagaj, decat solutia aia ciudata alba. Imi lipseste compresorul sau exista si kituri fara compresor?

 

Chiar daca kitul descris de mine ar fi ok (fara acel compresor) tot as prefera sa am si o roata de rezerva in portbagaj. Dar la cum ma uit eu asa la locul acela de desupra de baterie, nu prea e loc pentru ea.

 

Am citit undeva ca s-ar potrivi doar cea cu dimensiunea de 125/70 R19?

 

Aici pe topic citesc ca trebuie sa fie de minim 17, nici vorba de 19. In concluzie, oare asta mi s-ar potrivi?

 

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/jante+anvelope/jante+anvelope+17/rezerva-audi-wolkswagen-subtire-noua-pe-13823380.html

 

Pare cam grasa (poza 3 din anunt) si nu vad cum ar mai putea sta portbagajul drept dupa ce bag o asemenea roata peste baterie.

 

In schimb modelul pe 19 pare mult mai subtire si ar fi o sansa sa incapa:

 

http://olx.ro/oferta/roata-de-rezerva-audi-a4-2009-ID3hC3d.html#f2e11c1885

 

Sa nu mai spun ca pe langa asta, nu am nicaieri un loc special (ma refer la cutia aia de spuma neagra) in care sa pun cricul si cheia. Dar pentru astea doua as gasi o solutie cumva.

 

Stie cineva cum sta exact treaba cu rotile astea sau cu kitul acela fara compresor?

 

Multumesc!

Modificat de BDG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

>Imi lipseste compresorul sau exista si kituri fara compresor?

 

Nu exista, iti lipseste. Cel mai probabil vanzatorul tau s-a gandit sa ti-l ia si vanda el separat, asa comori de oameni ca iti vine sa-i ingropi

 

Poti sa ti-l cumperi tu frumos la loc, http://olx.ro/oferte/q-compresor-auto-audi/

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Salut! De cateva zile sunt fericitul posesor al unui A4 fara roata de rezerva. Puteti sa imi spuneti ce dimensiuni pot pune peste baterie? Doar cea de 19" merge sau pot sa ma orientez si pe 17 sau 18? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut,

Un prieten m-a rugat sa il ajut cu achizitionarea unui set de jante de 17" pentru masina lui, un A4 2.0 TDI B8. Va rog sa imi spuneti si mie ce J si ET ar trebui sa aiba jantele OEM si ce dimensiuni trebuie sa aiba pneurile. Va multumeesc anticipat pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am gasit pe net pentru A4 2010 225/50R17  7.5Jx17 ET45  prindere 5x112. Mai multe detalii aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Eu zic sa-i cauți unele cu dimensiunea 8J x 17 - 5x112 - și anvelope 245/45 sau 50 .

Acum depinde si ce suspensie are B8-ul prietenului tau SPORT sau NORMALA .

Cauta si tu pe OLX după JANTE OEM AUDI A4 B8 17"

sau pe ebay.de după AUDI A4 B8 OEM ALUFELGEN SATZ 17"

In link-ul pus de colegul "Adi_vw" apar ceva motoare de care eu sa fiu sincer nu am auzit sa existe pe nici un model de A4 - B8 .

Acestea sunt 2.0 TDI de 241 CP și cel 3.0 TDI de 333 CP .

Hai ala 2.0 TDI sa-l fi pus acum în 2015 / 16 ca este și pe VW dar cel 3.0 TDI de 333 CP nu am auzit sa existe nici în prezent .

Cel mai puternic TDI de 3.0 este cel de pe A6 COMPETITION care are 325 CP .

333 CP din ce știu eu este doar pe S4 B8 din 2008 - 2011 .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • 3 months later...

Salut!

Am achizitionat un set de jante R17,j7,et 46 pt.un Audi a4 b8 din 2010.m-ar interesa ce marime de anvelope as putea sa pun pe ele.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salut!

am primit un set de jante pe 16 J7, as pune 225/55/16 de iarna, pot ? merci mult pt rapsuns ( a4b8 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare

As dori sa achizitionez si eu un set de jante originale audi concave R17, 7.5Jx17H2 ET 28 sa le montez pe un Audi A4 B8 Avant Quattro 170 CP din 2009 cu cauciucuri 245 45 17. Ma poate ajuta cineva cu o parere/sfat ?

Multumesc

Modificat de Victor29
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, marimea standard pentru 17 ar 225/50. Daca pui 245/45, acestea vor fi mai mici ca diametru cu 0.5 cm. Et-ul este mai mic decat ce se pune in mod normal pe A4, asa ca vor fi un pic mai iesite decat cele stock. Nu cred ca vei atinge aripile, chiar dac ar fi incarcata la maxim, dsca asta vrei sa stii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe b8 este standard si 245/45R17, eu am aceasta marime pe sticker si in civ. Insa janta ar trebui sa fie minim 8J. Anvelopa de 245 va fi prea lata pentru janta 7.5J. 

De exemplu Audi a folosit aceasta janta pentru 245/45R17: https://www.original-felgen.com/8k0601025c8z8.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, am o prietena care de curand si-a cumparat un Audi A4 B8 2008, masina a luat-o cu jante R16 si vrea sa treaca pe R17 pentru ca celelalte sunt prea mici, dupa cum se vede in poza sunt si mici si sunt si bagate in interior, acum intrebarea mea e, ce J si ce ET ar trebuie sa aiba jantele pe 17 ca nu fie asa bagate in interior si sa nu trebuiasca flanse? 

received_870844769960647.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!