Jump to content

Placute Frana ATE


17LIR
 Share

Postare recomandată

Am deschis acest topic deoarece am primit pachetul de pe epiesa si am promis ca voi posta poze cu placutele pentru a fi vazute de colegi mai 'priceputi ' si a-si da cu parerea daca sunt fake au BA . Parerea mea e ca sunt facute in boxa , dar sper sa fie bune si sa isi faca treaba macar 8000km .

https://www.dropbox.com/sh/n3vyxj2dftoi880/AABkGUGuXMNqMLMMUYIWiXaEa?dl=0

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vaselina, ci pasta ceramica. Cum sa speri sa fie bune macar 8000 km? poate 80.000 km. La mine placutele pe spate au cam 78.000 si inca mai duc vreo 20.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ambalaj ai codul mapp care il scanezi cu telefonul folosind aplicatia ATE din app / play store.Pe holograma ai un cod care il compari cu informatia generata de aplicatie .La montaj cum zice Gabi foloseste pasta ceramica dedicata  ori ATE Plastilube sau de la LM cu cupru iar pt ghidaje vaselina siliconica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi par foarte ok,eu folosesc doar  ATE si nu am avut niciodata probleme,atat placute cat si discuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

skodita100 daca pe holograma ai codul 5PZ4 sunt originale placutele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da . asa are , un pachet are 5PZ4 si celalalt are 01CX .

Inseamna ca nu sunt fake !?!

DiLivio - Asa cum reclama un coleg a inlocuit placutele ATE si dupa 8000 km erau distruse (posibil contrafacute sau orice alte cauze...) si eu cand am citit topicul ma aflam in postura celui care tocmai platise o comanda online de niste filtre, ulei si placute frana ATE ( si ma gandeam sa nu fi luat o teapa ) . Cum nu prea ma pricep in domeniul asta am apelat la colegi care se ocupa cu piese auto (vanzari, service, alte experiente) . 

2016-05-28 10.17.04.jpg

2016-05-28 10.17.34.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placute uzate in 8000 km..... doar la mers extrem sau etrieri defecti. Nici cele mai slabe placute de frana (si crede-ma ca exista marci comercializate de care nici Google nu a auzit) nu cedeaza dupa 8000 km. Fermit-urile de Dacia si Oltcit mergeau mult si bine 40-60.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut 

Imi cer scz stiti cumva daca este ok pe garniturile etrieri?Screenshot_20171016-153916.thumb.png.4f0d62806261f28377d8da3f7a3bb53f.png

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok pentru orice element de cauciuc al sistemului de franare. Daca nu o ai poti unge cu succes garniturile cu lichid de frana, la montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DiLivio merci pentru corectie, ai dreptate. Asta e posibil sa umfle garniturile...

Cel mai sigur si ieftin ramane lichidul de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am luat si eu astazi de la autokarma un set de placute spate pt masina din semnatura. Nu ma pricep, dar calitatea pare destul de slaba. Sunt originale sau contrafacute??

codul de pe holograma este LPT3.

cod placute: 602894

EU340C

13.0460-2894.2

Fmsi-no:

7335-D340

E96E9472-7481-4B44-9B6E-96BA8DB460A6.jpeg

ABC7BA9A-A0A2-4160-8118-C3BCB1A81953.jpeg

Modificat de RazvanBlade
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt originale,  dar sunt rebranduite de la producatorul Galfer. Cred ca e stantat in metalul placutei in partea de jos, nu se vede in poze. 

Mai exact, galfer si Ate fac parte din concernul Continental... ( pe langa multe altele)... iar Ate ambaleaza sortimentele pe care nu le produce in fabricile proprii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RazvanBlade foloseste codul mapp de pe cutie si verifici astfel autenticitatea lor Spui ca calitatea iti pare slaba cum ai ajuns la aceasta concluzie ? Ai montat placutele si nu franeaza masina,  sunt zgomotoase nu au un finisaj la nivelul unui iphone ? Sau cu ce alte placute care iti pareau de calitate le compari ce atribute aveau placutele respective de iti inspirau calitate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ziceam ca nu au acelasi cod pe holograma ca si colegul de mai sus. Si impachetarea lasa de dorit.

Nu am vazut alte placute si nu ma pricep la ele, de aia am intrebat aici.

iar aplicatia pt iphone nu e disponibila in romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte disponibila aplicatia in appstore atat in Romania cat si oriunde pe glob si era o problema daca aveai acelasi cod cu colegul de mai sus ele sunt individuale.Citeste cu atentie ce inseamna aceasta verificare gasesti informatia pe site-ul producatorului sau pe "impachetarea aia care lasa de dorit"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pe fata ATE luate de la autokarma si sunt foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Ca sa reinvii un pic topicul, a folosit cineva https://www.autodoc24.ro/ate/956462 ? M-ar interesa daca s-ar pupa bine cu https://www.autodoc24.ro/brembo/7887466 ... Sa nu scartie si sa opreasca bine masina, mai ales pe drumuri cu serpentine unde folosesti franele mult ... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,vreau sa inlocuiesc placute fata la un Tiguan 2.0tdi am folosit ATE pana acum as vrea sa pun placute ceramice si discuri noi ,intrebare placutele trebuie sa fie de la acelasi producator si ce discuri sunt mai ok daca pot pune altceva? Motivul trecerii la ceramic este murdarirea jantelor excesiv.Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este obligatoriu să pui de la același producător, dar după părerea mea, e mai indicat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru compatibilitatea meterialelor e musai de pus placuta/disc aceeasi marca din aceeasi categorie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

As vrea sa imi schimb placutele de frana pe puntea fata la masina, mai au cam 2-3 mm de carne pe ele (este vorba de alta marca de masina, Honda Civic). Ma intereseaza daca pot pune placute ATE ceramice. Am fost la un magazin de piese auto si vanzatorul nu a vrut sa imi dea ATE ceramice pe motiv ca ,,trebuie sa incalzesc discurile inainte, altfel placutele ceramice nu sunt eficiente", si mi-a propus placute ATE metalice. Totusi, de ce nu as putea monta palcute ceramice?  Este vreo restictie legata de discuri? Mentionez ca cele din fabrica tot ATE erau, iar discurile sunt netede.  Multumesc.

Modificat de vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATE afirma:

 

Quote

Plăcuțele de frână ATE Ceramic au fost dezvoltate pentru conducătorii de vehicule orientați spre confort. Pentru un grad maxim de confort, vă recomandăm să combinați plăcuțele de frână ATE Ceramic numai cu discuri de frână „normale“, respectiv netede.

Adica fix discuri de care ai montate pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!