Jump to content

QG0, QG1, QG2 - Exista diferente mecanice?


ender
 Share

Postare recomandată

Am un amic ce a cumparat o Skoda Octavia Air, TDI de 90HP cu interval service QG2 (non longlife).

Am fost intrebat ce diferente mecanice sunt intre motoarele cu service fix si cele cu service variabil (TDI-uri de aceiasi putere), si nu stiu sa-i raspund...

Oare exista diferente? De ce nu se poate baga ulei vw506.00 in motoare cu interval sevice fix? In manual scrie ca se strica motorul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferente mecanice in afara de senzorul de la baia de ulei si respectiv forma diferita a acesteia nu exista. Diferente mai apar la codarea software a Instrument Clust-erului.

De ce nu se poate baga ulei vw506.00 in motoare cu interval sevice fix? In manual scrie ca se strica motorul ...

Nu stiu de ce scrie asa ceva in manualul service. (dar nici nu ma mira formularea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici un pdf in care se explica pe larg ce este LongLife Servie-ul

Daca cititi cu atentie, din el rezulta ca sunt diferente mecanice ... daca nu ma insel undeva unde zice ca este mai scump un motor cu QG1 fata de cele cu QG0/2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA in document scrie ca

engines use built-in sensors that continually monitor the oil quality.

ceea ce este adevarat (este vorba despre senzorul de la baia de ulei). In rest nu am citit nimic despre diferente intre cele "doua" motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot acolo scrie :

Volkswagen recommends that your car be left set to the factories default of the LongLife regime. (After all you have paid for the technology and the longlife oil in the price of the car)

Cind spun diferente mecanice nu ma refer strict la parti in plus sau in minus, mai degraba materiale noi, mai rezistente la stres ...

Este doar o simpla presupunere ...

Multumesc pt raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

google transalation

pt golf dar cred ca se aplica la orice VW

Up to model year 2000 it was relatively simple: there was only firm one of inspection intervals, a view to the manual been sufficient. With production date May 1999 was introduced Longlife. Vehicles, which are prepared for Longlife, carry the code ' QG1 ' in the manual on the data medium sticker.

Vehicles with QG0 or QG2 are not longlife able! With QG2 oil change applies every 12 months or all 15,000 km (ever after which occurs first) and inspection service every 24 months or all 30,000 km.

Longlife is a concept, which computes the ideal inspection date due to the data of different sensors (oil level sensor, brake wear, speed, consumption, number of revolutions). Thus are possible up to 30.000 km with the Benziner and 50,000 km with the Diesel without workshop stay. These are however the maximally attainable intervals. Therefore nobody may be surprised, if it is called substantially in former times by the announcement in the Tacho for inspection. A stronger demand of the vehicle e.g. by city and short-distance traffic reduces the oil change interval clearly.

Thus Longlife problem-free functions is important it, which is used only special Longlife oil. Without this oil the controller must be reprogrammed on firm of intervals. This can by the way happen also inadvertently, if the workshop does not put the on board computer back correctly after the Longlife service!

Then there are still the cases of problem: those are vehicles, which are prepared for Longlife already in principle, but is missing to those still or other crucial characteristic. By it some vehicles from the transition period area are affected during the introduction of Longlife. Unfortunately also these vehicles contain the equipment code QG1! On the inspection sticker however then Longlife is not marked.

The vehicle does not have the equipment code QG1 may in no case Longlife oil be filled in!

Longlife was introduced with the Benzinern and the 90 and 110-ps-tdi in May 1999. For May 2001 all engines should be longlife able. Decisive for this the exact production date is , not the permission month.

With the purchase used gulf one should in the contract if necessary in writing to be assured be able, which the car is longlife able.

Also with the Longlife able engines one can let the interval adjust to firm 15,000 km and then the clearly more favorable ' normal ' oil use. On autoservicepraxis.de one can be able to be computed individually whether the expensive Longlife oil is worthwhile itself.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Uite si o scrisoare primita de un posesor de Golf TDI PD 130cp de la VW UK:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ender eu am vorbit cu sefu de atelier de la midocar, care e un tip f. priceput si trained (pt. ca stii ca si eu am folosit longlife ulei in motorul meu insa a fost cu acordul lor chiar in perioada garantiei) si mi-a confirmat doar ca baia de ulei cu senzor e diferenta intre ele.. restul pieselor au acelasi cod ( turbina..etc ). Eu banuiesc insa ca pt. romania astia se feresc sa trimita QG1 ca sa nu aiba batai de cap :salut:

P.S. De faza cu aceeasi turbina intre QG1 si QG0 m-am linistit ca uleiul n-a fost de vina..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut!

Vreau sa aduc putin la viata acest topic ptr ca ma "confrunt" cu aceasta problema. Octavia Tour a mea are pe foita cu optionale(la fel si in service plan unde are afixata o copie) trecut QG1.

Buuun, intrebari:

1. Daca am QG1, am ulei LongLife din fabrica ?

2. Daca totusi am ulei corespunzator, de tip LL, e posibil sa-si fi bagat manutele dealerul la setari ptr ca in momentul cand am ridicat-o mi-a zis: "Daca nu-s probleme, ne vedem la revizia de 15.000!". Pai tanti, matale fiind "sales representative" nu stii (daca)/ca am in optiuni LongLife servicing ? Si cum eu il am, nu stie ca revizia e variabila ? Eu nu vreau probleme cu garantia, dar acu nu stiu cand sa ma duc la service: cand zice masinuta sau cand se apropie 15k km. Eu chiar vreau sa folosesc LongLife Service ptr ca in general fac drumuri lungi.

3. Daca acum am QG1, deci service variabil, am inteles ca ptr masinile echipate cu acest tip de service, alternativa "fixa" e QG2, QG0 fiind prezenta la motoarele ceva mai vechi care nu suportau LL. Am dreptate ? Daca nu, lamuriti-ma carear fi alternativa fixa ptr mine :)

4. Nu in ultimul rand, as vrea sa ma duc la revizie cu uleiul meu LL. Ati procedat asa? Au comentat cei de la service ? Se accepta sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Da, uleiul din fabrica este compatibil LL (vw506.00 si/sau vw506.01)

2. Te duci in service la 15.000Km pentru ca altfel pierzi garantia. In Romania nu se accepta momentan service LL.

3. Service QG2

4. Poti merge cu uleiul tau fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, merci fain pentru raspunsurile tale ender, dar daca ma duc la 15.000 km sper ca nu imi vor schimba ei "by default" uleiul, nu ? :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Uite aici un pdf in care se explica pe larg ce este LongLife Servie-ul

Se poate atasa din nou pdf-ul ??

Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, merci fain pentru raspunsurile tale ender, dar daca ma duc la 15.000 km sper ca nu imi vor schimba ei "by default" uleiul, nu ? :blink: :blink:

La 15k km vor schimba uleiul si filtrul de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Looool ... s-o creada ei !

Mersi de raspuns ! Oricum o sa trag o fuga si la dealer sa vad ce are de zis. Adica eu bag ulei bun, masina e desteapta ca sa ma anunte cand e cazul sa-l schimb, si vine idiotu' si imi da jos uleiul ca "asa e bine" ? Romania, simply surprising! Ma lipsesc de serviciile lor !

Modificat de d_andrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca schimbarea asta la 15k de km are justificare si prin prisma calitatii conditiilor de la noi. Nu e acceasi exploatare a masinii in Germania fata de cea din Romania. Tocmai de asta am urmatoarea situatie:

Masina e cumparata din Gemania in sept 2005 cu 135.000 Km la bord. In cartea service are trecute toate reviziile ca sunt facute la fiecare 30.000 km cu ulei Castrol SLX II LongLife 506.01 0W-30 !

Cand am ajuns in tara am facut schimbul de ulei exact cu acelasi tip de pana atunci: Castrol-ul de mai sus.

Cand am facut schimbul de ulei in Romania am pus in motor ~3,8 L si mi-au mai ramas cam 200 ml pe care i-am pus si pe ei acuma in motor pt ca la o verificare a jojei nivelul era putin sub zona hasurata(desi nu mi-a sa aprins in bord martorul de nivel al uleiului inca).

Acum am 11.000 km de la ultimul schimb de ulei si vreau sa stiu ce ma sfatuiti in leg cu urmatorul schimb de ulei pe care am sa-l fac tot cu acest tip de ulei 0W-30 LongLife 506.01.

La cati km sa il fac de la anteriorul schimb ?

Am primit recomandarea sa-l fac cand implinesc 15.000 km .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!