Jump to content

Audi A4 B8 VS Passat CC


Andreianu
 Share

Postare recomandată

Salutare ! Am de gand sa imi achizitionez o masina SH. Bugetul este intre 10 si 13 mii, poate maxim 14. Cred ca pe gustul meu sunt aceste doua masini. Dupa parerea mea A4 este peste CC, dar am gasit Passat-uri cu mult mai multe optiuni, km mult mai putini, si pret mult mai mic. Asa ca astept de la voi pareri. M-ar interesa daca automata sau manuala, si care ar fi costurile de intretinere la fiecare, plus orice alte informatii ce m-ar ajuta sa aleg.

Modificat de Andreianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 14K. as cumpara CC, este peste AudiA4 si Passat , are toata lumea, CC-ul are ceva special al lui, DSG-ul e un vis cu motor de 2.0l, 170CP. Costurile sunt similare. De luat obligatoriu din afara, gasesti masina buna in acesti bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CC este un Passat cu alt design insa are aceeasi platforma cu motor tranversal de la Golf (PQ25/35 mai nou MQB) in timp ce A4 are platiforma MLB cu motor longitidinal folosita la A4, A6 si A8

Eu am si Passat si A4 si nu exista comparatie intre ele daca vorbim de conforti si tinuta de drum atunci Passat e mare dar se simte ca un Golf in timp de A4 e putin mai mic insa se simte ca o masina sport care culmea, desi e mai stabila e in acelasi simt si mai conforabila din cauza suspensiei multirbrat.

Tinuta de drum e incomparabila, A4 e mai scurt dar are ampatament mai mare si distributia maselor e mai buna si diferenta e foarte mare, Passat e ok insa A4 sta incredibil de bine in curbe.

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele anunturi mi se pare foarte scumpe, gasesti pe olx.ro masini din 2011 la pret mai mic si anul mi se pare mai important decat km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu locuiesc in Germania. Si ma intereseaza CC Full, iar Audi cu navi, led, trapa, piele. Nu am gasit variante mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13.500€ mi se pare si mie destul de scump pt A4 2.0TDI din 2009 cu 200.000km. Eu am vandut masina acum 2 luni si d-abia am reusit sa iau 12.300€ (A4 2008, 115.000km, 3.0TDI quattro cu o tona de optiuni pe ea). 

On topic, as merge pe A4, e superior dpdv tehnic. Dar poate altceva decat 2.0TDI.... 3.0? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

49 minutes ago, bogdan_ said:

Ambele anunturi mi se pare foarte scumpe, gasesti pe olx.ro masini din 2011 la pret mai mic si anul mi se pare mai important decat km.

hai ca asta e tare,,anul mai important ca km,,eu prefer masini din 2009 cu max 120kkm decat din 2012 cu 200kkm ,cu conditia sa fie reali

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionut10a In alte topic-uri de pe acest forum, omul a spus ca nu vede nicio problema daca iei o masina de la samsar, cu kilometrii dati inapoi, asa ca nu ar trebui sa te mire :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 Tudy

Ca fapt divers, vezi ca si nemtii au inceput sa aduca masina din State si Canada. si eu tot pe A4 am pus ochii :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca sunt mai ieftine motorizarile de 2.7 sau 3.0.(care e diferenta dintre ele ?). Ma refer la Audi. M-ar interesa daca stie cineva si cat costa impozitul, asigurarea aici. Problema este ca am 25 de ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCA-ul creste doar putin (ultima treapta la RCA e "peste 2L"), impozitul este 1944 RON daca-l platesti pana la 31.03 sau 2160 RON altfel.

Diferenta dintre 2.7 si 3.0 este ca unul e un super motor, de altul mai bine te lipsesti :)) La 2.7 ai greutatea mai mare, ai impozitul mare dar ai puterea aproape de 2.0. Eu as merge pe 3.0 fara discutie sau 2.0 170 altfel. 2.7 in niciun caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

56 minutes ago, Ice_2k said:

RCA-ul creste doar putin (ultima treapta la RCA e "peste 2L"), impozitul este 1944 RON daca-l platesti pana la 31.03 sau 2160 RON altfel.

Diferenta dintre 2.7 si 3.0 este ca unul e un super motor, de altul mai bine te lipsesti :)) La 2.7 ai greutatea mai mare, ai impozitul mare dar ai puterea aproape de 2.0. Eu as merge pe 3.0 fara discutie sau 2.0 170 altfel. 2.7 in niciun caz.

Multumesc. Acum alta problema. Manual sau automat ? D.p.d.v al condusul clar automat. Dar care sunt costurile ? Intretinere,reparatie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manuala VS Automata e un versus clasic,.. Eu personal am preferat manuala, tocmai pentru a evita eventuale probleme la Automata, mai ales cand vine vorba de o masina SH si garantie rar prinzi in banii de care dispui tu. As lua automata doar pe o masina noua sau pe un SH de maxim 2-3 ani dar care beneficiaza de garantia extinsa la 5 ani. Nu stiu daca te ajuta cu ceva raspunsul meu, sunt doar impresii personale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei confort și ai bani....cumperi automata. ..vrei ieftin cu învârtit în mămăligă. . manual

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut 3.0TDI manuala si m-a transformat din fan manuala in cineva care-a zis ca urmatoarea masina fara S-Tronic nu se accepta :) Pentru motoare de genul asta care au cuplu de neam prost (600Nm dupa soft), manuala nu e cea mai stralucita idee. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am hotarat sa aleg VW. Imi puteti spune va rog care este diferenta intre CC si Passat CC ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat CC s-a numit initial modelul iar dupa facelift s-a mers pe CC simplu.

Masina, la nivel de sasiu este identica, diferentele aparand la nivel optic exterior dar si in interior prin mici detalii.

Cu alte cuvinte, masina din 2014 e 95% identica cu aia din 2009.

CC = confort coupe. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica din 2011/2012 se numeste CC ? Este o sectiune si pe mobile la VW de CC. Sunt masini si din 2008 acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, din 11/12 se numeste CC iar masinile din 2008 puse acolo sunt puse fix din incercarea de a le vinde mai repede si de a le diferentia putin.

Cauta poze pe net si vei vedea diferentele la interior pentru ca banuiesc ca cele de la exterior sunt clare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beyond Invisible

@Andreianu

Vezi ca VW-ul din link-ul postat de tine mai sus, a fost accidentat si a mai avut si 3 proprietari. Ai zis mai sus ca stai in DE, ar fi bine sa-ti faci mai intai un calcul la cat te costa impozitul /asigurarea anual, ca s-ar putea la ai tai 25 de ani sa-ti treaca dorul de TeDeIiiii cu multi cai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asigurarea cred ca se apropie de 1000 pe an. Impozitul vreo 500. Euro. Stii tu altceva ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Am un buget de 14.000 euro (13.000 masina, 1000 taxe, transport, etc). Masina va fi cumparata de pe carsontheweb (licitatii). 

Majoritatea de acolo au motor 2.0 tdi, 136 cai la Audi, 140 la CC, as vrea cutie manuala. (Desi nu am mai condus o masina manuala de cand am facut scoala de soferi, nu prea as lua o masina automata daca nu e noua sau veche de 1-2 ani cu garantie ...) 

Daca as alege dupa design, CC-ul e alegerea evidenta pentru mine. dar cum nu am mers nici cu CC nici cu A4, nu stiu care este diferenta intre ele la confort, tinuta de drum, etc ... 

Costurile de intretinere presupun ca sunt similare? Motoarele respective au anumite probleme? Prima data am cautat 1.8 tfsi, dar am citit despre problema cu consumul de ulei care nu s-a rezolvat nici la facelift-uri si costa vreo 2000 de euro reparatia (Asta am citit la colegii de pe forumul Audi).

Nu sunt foarte interesat de spatiul de pe locurile din spate, de portbagaj, etc. Am mers foarte ok 5 persoane si portbagaj plin cu o Corsa D, nu cred ca as avea probleme intr-un CC sau A4 :lol: 

Modificat de AllinDanut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt frumoase ambele, depinde de preferinta , eu inclin catre CC, e mai aparte decat Audi, smecher rau cu geamurile fara rama, forma mai sportiva, mai tineresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CC-ul e mai aratos, dar de vrei calitate si comfort sporite, uita-te mai bine la A4. Tu stii cel mai bine ce vrei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!