Jump to content

Problema can gateway


dragosmp
 Share

Postare recomandată

K, mersi, cineva a zis ca trebuie sa-l schimb! Se poate face update cu vag-com 11.1?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/21/2017 at 1:57 PM, koma said:

K, mersi, cineva a zis ca trebuie sa-l schimb!

nu, nu trebuie schimbat - se face update la K cu sw 0178

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Daca se poate cineva sa ma ajute cu acest cod de eroare sa imi spuna de unde se trage.bateria am incarcat-o azi pana la 12.7 V adica 100% si dupa sa zic asa 5-6ore a ajuns la 12V in cazul in care am scos siguranta si de la alarma(originala)si de la casetofon(aftermarket).mai am motat pe ea niste drl-uri.nu inteleg de ce se inmagazineaza curentu bateria.

02071 Local Databus

012 electrical fault in circuit

Nu cred ca restu mai conteaza...

Nu am stiut unde sa postez in alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in functie de modulul unde ai gasit eroarea stocata, ai probleme pe cablaj sau modulul respectiv.

Unitatea aftermarket - daca vb de o unitate chinezeasca, etc - ai facut update la can gateway ? Daca nu - fa update, ca sa nu descarce bateria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am facut Florin update la can habar nu am cum se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu VAS, ODIS sau VCP - se face update la can gateway - se trece la versiunea K cu sw 0178, ca sa previna descarcarea baterie, in cazul inlocuirii unitatii radio, cu una de generatie mai noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sunt proaspat posesor de jetta 12.2005 1,6 16v ,blf 115 cp,si ca alti colegi am schimbat modul din terminatia F la K 0178.

Toata treba ,a iwsit bine ,pina la navigatie ,n-o recunoaste.Am citit undeva pe un site ca trebuie la 37 Navigation intrat in workshop sa 

introduc codul navigatiei sa o poata recunoaste.Am uitat sa mentionez ca de la rcd 300 la rns 315 , am facut update.

Va rog daca se poate sa-mi explice cineva ce as putea face.Multumesc si o seara buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce face.Ptr a putea accesa 315 trenuie inlocuit canul cu o generatie mai noua.

Update-ul a rezolvat numai problema cu descarcatul bateriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 minutes ago, spido said:

Salut, si ce modul sa caut sa-mi recunoasca ? Multumesc !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functioneaza si asa f probleme..dar daca tii neaparat..cauta 7N0907530

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, conteaza si si literele din coada ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu

Poti lua si cu litera.O sa ramai cu o eroare de modul monitorizare baterie,dar nu influenteaza cu nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua!
La un Golf Plus 2006, 1.9 TDI BKC, am inlocuit RCD300 cu RNS315. Am facut update de CAN Gateway la K cu sw 0178, insa nu imi recunostea navigatia si nu puteam activa BT. Am inlocuit CAN-ul cu 7N0 907 530 AM (pe care mi-l vede ca fiind AH, cred ca din cauza interfetei). Am urmat pasii cunoscuti, adica mi-am facut poze cu toate codarile modulelor pe CAN-ul vechi, am inlocuit CAN-ul, am bifat modulele in lista de instalare, dupa care am luat toate modulele la rand, le-am deschis si am vazut ca au codurile in ele, am mers pe fiecare cu "Do it" si le-am scris in CAN. Am sters apoi toate erorile si cam asta a fost tot. Am ramas cu eroare de modul monitorizare baterie, care am inteles ca nu e ceva grav, eroare "open circuit" pe antenele FM (mufele de pe RNS sunt mai apropiate si nu au intrat perfect), insa receptia e ok si eroare de "open circuit" pe AUX pt ca am bifat monitorizare AUX (daca nu bifez monitorizare AUX imi da coding error).

Ca o parere personala, nu merita update-ul de CAN Gateway, nu rezolva decat problema descarcarii bateriei si nu se poate vace decat cu scule dedicate care nu sunt chiar la dispozitia oricui. La un pret apropiat se poate achizitiona in CAN Gateway nou ce se poate coda cu VCDS si care rezolva ceva mai multe probleme.


Ii multumesc lui Florin pentru sfaturi.

Modificat de mihainv22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa ramane - se poate face o modificare hardware, sa scoti eroare de modul monitorizare baterie - dar eu zic ca nu are rost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce inghesuiala e pe acolo, daca nu influenteaza functionarea masinii, chiar nu ma bag sa scot acel fir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, puteti sa puneti o poza cu un can gatewai aici care nu descarca bateria, trebuie sa arat la un prieten sa imi ia din UK, sa vada seriile dupa el, mersi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa aiba terminatie de la Q in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Q in sus! Nu mai trebuie sa aiba treaba cu SW? Sau mai stiu eu ce..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are traba. De la 1k0 xxx xxx K in sus (sw 0178 este update-ul ce se poate face unitatilor mai vechi), nu are treaba SW ul.

Oricum, informatia este postat de f.f.f.f multe ori, pe forum, de noi si alti colegi

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, e bun asta pt gofu meu din 2004? Cu descarcatul bateriei? 

E dupa o masina de UK, tot g5. 

received_431807111007636.jpeg

Modificat de koma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!