Jump to content

Panou sigurante Golf / Jetta 6


bbogdanmircea
 Share

Postare recomandată

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?7034597-12V-outlet-w-constant-power

 

Salutare, haladuiam pe forumuri ptr ca vreau sa mai adaug o priza de 12 V  in cotiera sau chiar in spate unde sunt suporturile de pahare si am gasit aceasta rezolvare foarte simpla pentru a avea 12 V permanent la bricheta .

 

As dori daca este cineva care are schema electrica de la masina si de la panoul de sigurante sa confirme daca e ok aceasta simpla modificare .

Intelegerea mea e ca prin mutarea sigurantei bricheta nu va fi alimentata din linia de 12V care e inchisa la luarea contactului, ci de la un 12 V

permanent .

 

Pe mine sincer ma enerveaza la culme ca nu pot lasa telefonul in masina sa se incarce si sa inchid masina, trebuie tot timpul sa stau cu contactul pus .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golful 5 am lasat-o pe cea din fata cum e si am tras alte 2 fire pentru cea pe care am montat-o in spate dintr-un loc gol cu 12 permanent.

    In locul cu 12 permanent unde nu era siguranta a trebuit sa pun un fir cu papuc sertizat exact la fel ca cel din panou.

Ca sa vezi care are plus permanent pui aparatul de masura pe pinii unde nu sunt sigurante, dar cel mai bine fa rost de schema panoului de sigurante si vezi unde e siguranta pentru priza din portbagaj care are 12 permanent (Terminal 30)

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, este ok, nu afecteaza cu nimic doar sa nu uiti ceva in ea peste noapte sa-ti descarce bateria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi dup-aia am vazut ca respectivul topic e ptr Golf 7, am gasit dup-aia topic ptr Golf 6 si nu este soclu de siguranta cu 12 V permanent asa aproape .

Am vazut o siguranta cu 2 fire ca si solutie . Un piciorus se lasa unde e actuala siguranta si celalalt se pune la 12V permanent .

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU trebuie sa fie chiar langa, cablul din spate e suficient de lung ca sa ajunga si in alte locasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Intrucat in manualul utilizatorului sau in masina nu se regaseste schema sigurantelor pentru VW Jetta VI, si aveam nevoie sa schimb siguranta de la bricheta atasez un pdf gasit cu ceva greutate online. Poate cineva mai are nevoie de el.

Jetta 6 TDI Fuses.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceiași schemă este valabilă și pt. motorizările pe benzină?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit in document este aceiasi amplasare si pentru benzina (apar acolo masini hybrid si altele). Oricum difera un pic amplasarea sigurantelor in functie de anul de productie si nivelul de echipare (start stop,etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Jetta 6 - Schema sigurante
  • 1 year later...

Nu mi se aprinde becul din portbagaj,
1. Martorul de portbagaj din bord apare,
2. Luminile in interior se aprind - inteleg ca exista o siguranta comuna cu luminile din interior, deci nici aici n-ar fi problema
3. Doar curent nu ajunge la becurile din portbagaj (am verificat acest lucru cu multimetrul)

ma poate ajuta cineva cu o idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sa nu fie un fir intrerupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile din porbagaj sant actionate de un switch  din broasca /inchizatoare portbagaj .

In broasca sant 2 switch-uri unul ptr becuri si unu care arata pe bord usa/haion  deschis .

Ai 2 variante

1 desfaci broasca si o repari

 2 schimbi broasca 

Sau verifica firele de la haion dar mai mult ca sigur ii "broasca " 

2017-11-06-07-38-55-.jpg

Modificat de calint
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

          ce implica repararea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

As face modificarea la Golf 6 la bricheta. Nu mai merg pozele din link. Poți sa îmi descri pe scurt in ce consta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta si vezi in panou, care rand de sigurante sunt pe borna permanenta - banuiesca ca asta te intereseaza...... si muta pinul actual, acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa scot pin. Daca nu reusesc .. mofific "romaneste".

Ms de info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Predusel Dorinel

Va salut! Sunt un membru nou in ceea ce privește gama VW si vin si eu cu o problemă, daca ma puteti ajuta. Am un Gokf 6, 1.6 TDI,105 CP si de curând la interval scurt, nu mi au mai mers: spalatorul faruri, plafoniera nu se mai aprinde la deschiderea din cheie ( merge doar manual) si cel mai important, încălzirea in scaune ?. Am pus VCDS-ul cu un prieten si ne a dat O eroare la un releu( cred ca de la încălzirea in scaune) si nu stim care este cel cu problema.  Dacă are cineva o schemă cu acele relee, i as fi recunoscător!? Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Va salut,

 

Am si eu o problema cu panoul de sigurante din interior, la un Golf 6 1.4 TSI.

 

Capacul panoului pare a fi blocat, incercarile de a-l deschide cu surubelnita dreapta sau cu lamela cheii masinii, ambele introduse in fanta existenta, fiind nereusite.

 

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema ?

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai insista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!