Jump to content

Viteza maxima mica


jordyz0r
 Share

Postare recomandată

Salutare. Sper ca am postat unde trebuie. La search nu am gasit nimic concret legat de problema mea.

Care ar fi viteza maxima a unui golf 5, 1.9 tdi bkc, 6 trepte? Eu la 4000 rpm in treapta 6 am 140km/h. Mi se pare destul de putin, stiam ca trebuie sa ajunga undeva la 200km/h.

Care ar fi cauzele posibile? Masina are ceva probleme cu volant si banuiesc ca si discul e uzat si patineaza. Si cu turbina cred ca am ceva probleme dar pe unde am fost cu ea la verificat mi-au spus sa o las in pace ca inca merge OK. Problemele relatate au fost ca uneori se aud ceva zgomote ciudate (ca niste huruit/vibratii metalice) la turatii >3000 sau <2000 si am simtit uneori ceva lag la accelerare brusca (de la turatii ~2500, nu era subturat motorul). O diagnoza in mers nu am facut, unde am fost sa imi verifice turbina au zis ca nu are joc deloc si ca nu ar fi problema cu ea si ca diagnoza ar cam fi inutila...

In afara de aceste 2 lucruri care ar mai fi cauzele posibile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca spui si tu ca patineaza ambreiajul ce vrei sa mai adaugam noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e bine , ambreiajul tau e obosit, eu cu vit.a 5 a am 145km/h la 3000 de ture. Daca turbina a urcat la 4000 rot. nu vad de ce ai umbla la ea.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vroiam sa fiu sigur ca aia este problema. De tras in rest trage destul de ok, in afara de prima treapta nu simt ca ar patina...

Sa nu mai deschid alt topic, vi se pare de incredere autokarma? Am citit ceva discutii ca la unele magazine s-ar gasi kituri de ambreiaj de o calitate indoielnica si la autokarma am gasit cel mai ieftin kit de pe piata. Ce am mai comandat de-acolo a fost ok parerea mea.

 

Modificat de jordyz0r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Cat de curand o sa schimb tot kitul si vedem cum se comporta dupa, o sa revin aici cu un reply.

Multumesc bogdan si calin.g de reply.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 30.04.2016 at 6:23 PM, jordyz0r said:

Care ar fi viteza maxima a unui golf 5, 1.9 tdi bkc, 6 trepte? Eu la 4000 rpm in treapta 6 am 140km/h.

Paatinarea ambreiajului ar trebui sa fie evidenta. Creste turatia iar viteza nu. Totusi, nu este singura posibilitate,.Daca masina este second hand, poate fostul proprietar a pus o cutie de viteze de la o masina pe benzina si in cazul asta ai intradevar la 4000 de ture 140 Km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asa daca ar fi tot nu justifica raportul turatie - viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit acum am vazut ca cineva zicea ca la 100km/h are ~2200rpm. Eu am ~2800. Si asta tot de la ambreiaj sa fie?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as verifica cutia de pe masina cu actele si apoi ambreiaj.La 1,4-16v la 4000rpm=130 si un pic arata bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Mersi. Cat de complicat ar fi sa verifice cutia? Trebuie sa demonteze ceva sau doar sa se uite pe sub masina? Nu ma pricep...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este in portbagaj o eticheta in stg rotii de rezerva pe care e trecut codul cutiei sau dupa seria de caroserie.Compari codul cu cutia.Era si pe forum cineva care decod. vin-ul,nu stiu daca mai face.Mai asteapta pareri,e pauza inca... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Mersi frumos de reply! Mai astept sa vad ce se mai posteaza si tin cont si de ideea cu cutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Revin dupa cateva luni bune cu noutati...

Intr-adevar cutia de viteze de pe masina a fost schimbata.

Codul cutiei actuale este GXV 02036  37 04 14

Din ce am gasit pe net, ar fi de pe motoarele 2.0 fsi 150cp.

Conform seriei de sasiu, pe masina mea ar fi trebuit sa fie o cutie in 5 trepte cu codul GQQ, cu un raport 61 18.

Momentan daca pe masina este montata o cutie de viteze in 6 trepte, banuiesc ca pentru a monta una in 5 trepte ar trebui schimbata automat si timoneria. Eventual si planetarele?

Cineva imi poate spune va rog ce coduri de cutie ar merge montate pe masina? In special in 6 trepte as vrea, dar daca puteti posta si cele in 5 ar fi si mai bine...

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

timoneria si planetarele raman aceleasi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei_221

Daca pun cutie in 5 trepte, timoneria ramane aceeasi? Sau in cazul in care pun tot o cutie in 6 trepte dar pentru diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

timoneria e aceeasi la cam toate cutiile.  practic pe masina sunt doar cele 2 cabluri, iar timoeria propriu zisa e pe cutie. 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cauta GQQ sau JCR, astea sunt cele mai uzuale 5 trepte pt 1.9 TDI 105 cai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic toate sunt compatibile cu motorul tau,primele 5 coduri sunt sigur pt golf 5

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Si in 6 trepte care ar fi codurile? As incerca sa pun in 6 daca gasesc, diferenta de bani nu e mare.

P.S: Eu tot nu imi explic cum merge timoneria/schimbatorul de la 6 trepte pentru 5 trepte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu codurile pt cutie in 6 viteze,dar sunt cam rare

cutia in 6 viteze stiu ca se gasesc pe golf si touran

a ta ce a avut din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI pe passat si pe octavia 2 se gasesc... si pe audi,seat, etc.

Eu am avut, conform seriei de sasiu, GQQ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Imi poate da cineva codul/codurile cutiilor de viteza in 6 trepte compatibile la masina din semnatura?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal.. de curand am montat pe Octavia II o cutie cu 6 trepte provenita dupa Passatul din semnatura. Fata de cea de 5 standard am schimbat, suportul de cutie, planetarele, electromotor, kit ambreiaj si timoneria (cablurile sunt un pic diferite ca lungime si nu se poate utiliza perfect cea veche). Daca tu ai pe masina cutie cu 6 trepte, inseamna ca reperele au fost schimbate. Ca si prindere mecanica orice cutie de pe golf v/passat b6 de diesel se potriveste.

Daca puterea motorului nu e modificata simtitor recomand o cutie dupa Passat ca al meu (de 2.0 tdi 140), la care vei avea in treapta 6-a la 200->117km/h. Octavia pe care am montat cutie se comporta foarte bine. Cutiile le gasesti destul de ieftine.

PS: daca vrei sa revii la cutie originala de 5 trepte, am tot ce trebuie ramas de la Octavia, dar la drum intins cea cu 6 se aseaza mult mai bine.

 

Eventual da-mi un telefon daca inca nu ai rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!