Jump to content

Gulf GVX


GeorgeB88
 Share

Postare recomandată

Buna ziua!  am cumparat 8 L de ulei gulf 5w30, era la oferta. Aproximativ 120 lei bidonul de 4L. Stiu ca la masina din semnatura intra cam 4,5l , dupa cartea tehnica, dar propriu zis intra cam 4,1-4,3, depinde cat ramane in motor.Intocmeste normele vw 504-507. Evenrual o sa mai cumpar 1 L pentru completat, daca este nevoie.Ce parere aveti despre  Gulf. Niste detalii, gasite pe site.Nu ma pricep foarte bine la detaliile tehnice complexe despre uleiuri,Deci, ce parere aveti :

Property: Method: Typical Values: Specifications: SAE Viscosity Grade SAE J300 5W-30 Density @ 15°C ASTM D4052 842 kg/m3 Meets: Viscosity @ 40°C ASTM D7042 72.3 mm2/s ACEA A3/B4 Viscosity @ 100°C ASTM D7042 11.8 mm2/s BMW Longlife-04 Viscosity CCS @ -30°C ASTM D5293 6200 cP MB 229.51 Viscosity Index ASTM D2270 160 Approved by: Flash Point (COC) ASTM D92 220°C VW 504.00/507.00 Pour Point ASTM D97 -45°C TBN ASTM D2896 6.0 mgKOH/g Sulfated Ash ASTM D874 0.62 wt % Product Code: 1205 Date Issued: 23/09/2010 Supersedes: 21/06/2010 Revision nr: 01.

Masina din semnatura este, Qg1, as putea merge pe LL.Intrebare : Din cate am inteles, masina ar trebui sa aiba un senzor in baie, care spune cand ar trebui schimbat uleiul. Cand am cumparat-o , nu avea ulei LL, mergea cu Havoline deposit shield, 5w30.Este posibil sa nu fie activat din Cb LL service?? se poate activa fara vag-com-"tester"?? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma la motorul tau din semnatura nu recomanda ulei 5w30, nu ai nici un senzor care sa-ti spuna cand sa schimbi uleiul, ai senzor de nivel care te atentioneaza cand uleiul e la minim. Uleiul nu se schimba in cazul tau in regim LL, la un an sau maxim 15k. Alegerea este a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am completat gresit la profil, poate din cauza asta spuneti ca nu se recomanda 5w30. Masina este octavia 1, fabricatie 2004.Scrie si pe bidon ca se recomanda pentru skoda, wv,...etc cu long life service.

Modificat de GeorgeB88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea, ce scrie pe bidon e una ce motor ai tu e alta, la ALH se foloseste 5w40, nu 5w30 in sistem LL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si 5w30 ... dar in functie de starea motorului e posibil sa consume cam mult ulei din acesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!