Jump to content

Lumini bord arse


crysxyz
 Share

Postare recomandată

Va rog  , la un Lupo  2001   , motor  1.4   cum se inlocuiesc  becurile arse   din bord .   Daca se da ceasurile jos  , care este  procedura  ? si  ce model de bec  ?  sa cumpar inainte 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi  ,  pana sa aplelez la Florin  , poate  a facut cineva operatiunea asta   si  explica putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai bec, ci leduri PLCC lipite pe placa. 

da, trebuie sa dai jos ceasurile, le faci bucati - ajungi la placa de baza, vezi care leduri sunt cu probleme si daca de la leduri este... daca da, le dezlipesti si lipesti altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a pus si mie cineva led-uri albe in bord la lupo in locul celor originale albastre. Din ce mi-a zis a fost greu sa pui smd-uri in locul celor originale, cum zice Florin mai sus, PLCC-uri, pentru ca astea de fabrica lumineaza o prisma si au partea de luminat in lateral.

Am cautat leduri dinastea PLCC si n-am gasit pe nicaieri, toata lumea zicea ca-s rare sau ca nu se gasesc deloc. @F l o r i n, te intreb in special pe tine, exista tipul asta de leduri pe culoarea alb rece?

Revin cu un edit si atasez daca mai am pozele.

 

 

LE: Pozele sunt cu ledurile de la climatronic, dar sunt la fel ca cele din bord.

13020184_1589769234647994_220112660_n.jpg

13059459_1589769207981330_1103720678_n.jpg

13077231_1589769201314664_1580341938_n.jpg

12992953_1589769221314662_1108700092_n.jpg

Modificat de Crazeebmx
Poze
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc   de informatii  ! deci  cam grea operatiunea ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de aia am zis sa te duci la cineva specializat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile alea se pot schimba cu smd-uri daca le pozitioneaza sa bata spre prisma aia, astfel incat sa o lumineze. Asa am eu, trebuie doar sa gasesti pe cineva mai indemanatica sa-ti faca operatiunea. Si recomand sa le schimbi cu unele albe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa se poate face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Marc Robitu

Salutare,

 

Pot opri sunetul de alerta al farurilor?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!