Jump to content

Rechemari in service (Touareg 7P)


alex1500ro
 Share

Postare recomandată

Nu stiu daca si in Romania a aparut in ziar insa aici in Germania vor fi rechemate modelele VW Touareg si Porsche Cayenne fabricate intre 2010 si 2016 pentru verificarea unei singurante la pedala de frana. Se pare ca este o eroare de montaj, iar aceasta siguranta poate sari.

Puteti verifica pe aceasta pagina daca masina e afectata sau sunati la reprezentanta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Corect. Tocmai am fost la revizie la Cybernet Piatra Neamt si m-au informat de aceasta rechemare. Nu a fost cazul insa sa intervina.

Modificat de bogypop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Da, si pe mine m-au chemat, dar la fel nu a fost nevoie sa se intervina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am fost si eu la Focsani , dar nu a fost cazul sa se intervina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mai e valabila si pe 2017? Si ce exact trebuie sa cer la reprezentanta astfel incit sa nu o dea de gard asa cum o fac de obicei? Nu stiu cum sunt in alte parti la reprezentanta,dar in Constanta nu vrei sa treci pe acolo prea des nici macar pt un ornament de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/29/2016 at 8:13 PM, alex1500ro said:

Nu stiu daca si in Romania a aparut in ziar insa aici in Germania vor fi rechemate modelele VW Touareg si Porsche Cayenne fabricate intre 2010 si 2016 pentru verificarea unei singurante la pedala de frana. Se pare ca este o eroare de montaj, iar aceasta siguranta poate sari.

Puteti verifica pe aceasta pagina daca masina e afectata sau sunati la reprezentanta.

 

Am fost recent si mi-a fost facuta reparatia pentru aceasta actiune. Am primit instiintare acasa de la VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

In Romania a existat/exista vreun recall cu codul 24D0?
E vorba de acumularea apei in filtrul de aer. Nu stiu daca am voie sa postez link catre un alt forum, dar m-am crucit la ce am citit pe acolo.
Search cu Google: 2017 Sport w/Tech Engine Ingested Water

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai s-a inventat si piesa care ar remedia problema unu din ei ii da si codul (7P6 805 962 C) prin august 2018 cu toate astea doi ani mai tarziu tot apar cazuri de filtre inundate probabil din cei care au intrat tarziu si nu au citit toate paginile.

Probabil au pus piesa la coltul farului..ridici capota si vezi daca o ai..zic si eu.

https://www.google.com/search?q=7P6+805+962+C&newwindow=1&safe=active&rlz=1C1ASUM_enRO809RO809&sxsrf=ALeKk00ZNRxCNGs_mXf0_w4LeqSojqkywQ:1583490698645&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=sGso5d70Q5AE6M%3A%2Cecsdt0qx1kH5jM%2C_&vet=1&usg=AI4_-kSm0P2bNRWzCgSdIeQlZC42inY2_A&sa=X&ved=2ahUKEwj37uPE0oXoAhXNxaYKHSg1DSUQ9QEwAHoECAoQBA#imgrc=sGso5d70Q5AE6M

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca modelele 2014-2018 sunt afectate in special. De curiozitate am verificat filtrul azi si era uscat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrie in manual(Touareg 7 P body exterior pag. 297) despre aceasta chestie.

 

 

 

image.png.4031c00c7de5273f897070ca55653745.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are nici o legatura. Cu evacuarile infundate sau desfundate, apa tot intra in filtru si mai departe in motor indiferent daca masina merge sau sta parcata. Apa se scurge de-a lungul farului direct in gura aia pe unde trage aerul. In China au fost vreo 30 mii masini rechemate in service, la fel si in Germania.
Eu am intrebat ca n-am masina de noua si nu stiu ce recall-uri au fost facute pe acest model. Poate are cineva o lista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ai scurgerea desfundată nu cred ca ar trebui sa fie vreo problema.Atentie ca la scurgerea aia este atașat un furtun prin care se evacuează apa sub masina.Fiind gândită/proiectata din fabrica acea scurgere ma gândesc ca s-au gândit de la început ca o sa ajungă apa acolo.

astazi am desfăcut și eu filtrul și am scos carcasa completa afara.Intr-adevăr tubul ce face legătura cu carcasa filtrului de aer avea apa in el in jur de 100-150g..dar in filtru și carcasa filtrului nu era nimic.Masina a stat parcata 1 sapt, ploi au tot fost..

am masina din Noiembrie, am umblat de filtru de 3-4 ori pana cumva...niciodată nu l-am găsit ud.
O sa verific maine și eu sa văd dacă am piesa despre care amintește speedo.

Salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate seamana a film de propaganda dar au patit-o si americanii.Ciudat ca aici nu a raportat nimeni problema asta.Horror e putin spus daca intr-adevar asa e designul masinii la minutul 1:28

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu filmuletul, nu este deloc in regula sa se intample asa ceva, dar dupa cum am spus mai sus eu nu am avut probleme, posibil sa fie afectate numai modele facelift, nu stiu daca farurile au acealsi design exterior.

Nu am apucat inca sa verific daca am deja montata piesa despre care vorbeai la inceput, pe aici ploua de cateva zile, masina sta in parcare..o sa urmaresc sa vad ce se intampla.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat prezenta piesei cu codul 7P6 805 962 C si nu o am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am mai citit, se intampla doar FL-urilor. Probabil din cauza formei farurilor.

Revin cu intrebarea, exista vreo lista cu rechemarile in service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca sunt aceelasi design....am cautat cateva poze prin telefon, cu un Touareg pe care l-am modificat

Screenshot_20200316-191544_Gallery.jpg

Screenshot_20200316-191521_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 06.03.2020 at 0:10, adidas00 a scris:

In Romania a existat/exista vreun recall cu codul 24D0?
E vorba de acumularea apei in filtrul de aer. Nu stiu daca am voie sa postez link catre un alt forum, dar m-am crucit la ce am citit pe acolo.
Search cu Google: 2017 Sport w/Tech Engine Ingested Water

Buna adidas00, te rog urgent sa ma contactezi! Adrian Vovec 0730199100!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare,

 

Am citit in alt topic despre pierderea de ulei intre cutie si motor ca au zis la reprezentanta ca ar fi problema stiuta si suportata de VW pt masinile cu service exclusiv reprezentanta.

Stie cineva ceva de genul acesta sau ceva similar?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În România nu cred că există finețuri din astea. La mine se screm și când trebuie să facă revizia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina face parte din actiune de rechemare, se face si in Romania.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 3/6/2020 at 12:10 AM, adidas00 said:

In Romania a existat/exista vreun recall cu codul 24D0?
E vorba de acumularea apei in filtrul de aer. Nu stiu daca am voie sa postez link catre un alt forum, dar m-am crucit la ce am citit pe acolo.
Search cu Google: 2017 Sport w/Tech Engine Ingested Water

 

Reinvii postarea cu acumularea de apa in filtru de aer, deoarece nu e prima data cand gasesc filtrul de aer ud la baza sau cu urme atunci cand fac revizia.....
Si Touareg NFL are aceeasi problema ca cel FL....
Pt rezolvare la NFL trebuie 2 piese, ambele cu acelasi cod, dar cu o litera in plus la final 7P6805962C si 7P6805962, cost 180 lei ambele piese.
Dupa 2015 am inteles ca s-ar fi montat piesa 7P6805962, dar degeaba ca nu deviaza picaturile de apa de pe far si trebuie montata si piesa 7P6805962C.
7P6805962C.thumb.png.a6396d3f56ec9678f9996bf8de3fdd1a.png

7P6805962C

 

7P6805962.thumb.jpg.2ac5e244e3bed8899841d32efc1e4f87.jpg

7P6805962

 

PXL_20220421_210618262.thumb.jpg.5a36ab94e2490b0f1da66c076dd17a5f.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci tu ai CRCA si ai gasit problema asta ?

Oare eu de ce nu am gasit niciodata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!