Jump to content

Audi S5 B8.5


Ice_2k

Postare recomandată

E total diferit sunetul de afara cu cel din masina, ieri am reusit sa o aud pe a mea de afara si e... deranj total :D 

Link către comentariu

am observat si eu ca intoarce lumea capul cand o calc da' n-am avut inca ocazia s-o aud :)

Link către comentariu

new covrig :) Voi pastra de pe volanul vechi padelele de aluminiu si, evident, logo-ul S5 jos.

 

IMG_3366.JPG

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu

Am luat la rand toate cele 18 pagini de prezentare si am ramas cu un gust extrem de placut. Drumuri bune, fara incidente. Felicitari pentru masinuta si modificari  :) Arata mult mai bine noul covrig :)

Modificat de MichJr
Greseala gramaticala
Link către comentariu

@Ice_2k Se aude frumos cand accelerezi chiar daca nu a fost acceleratie puternica. In schimb la semafor nu se aude diferit fata de o masina stock in masina de langa. 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Perfect atunci, fix asta mi-am dorit :) Cel mai important lucru pt mine la evacuarea asta era sa nu se transforme in ceva care sa ma deranjeze si a iesit exact cum speram. 

 

IMG_3369.JPG

Link către comentariu

Iar genul de accesoriu de care te intrebi - de ce naiba nu a venit masina din fabrica cu asa ceva.

Link către comentariu
27 minutes ago, mad_kat said:

Iar genul de accesoriu de care te intrebi - de ce naiba nu a venit masina din fabrica cu asa ceva.

Prim proprietar cu gusturi bizare :) Volanul asta cu flat bottom (varianta fara piele perforata) e standard pe S5, omul a platit extra pentru cel rotund....

1 minute ago, Nordstrom said:

Are si diferentialul ala care o face sa ia curbele mai bine ca un RWD?

Din pacate nu :( In schimb eu nu am reusit pe uscat, cu rotile de vara, sa o fac sa subvireze, probabil pe circuit s-ar simti nevoia dar pe drum public n-am reusit sa-i ating limita, nici cand m-am dat 1h in continuu intre Poiana Bv si pestera Rasnov.

Link către comentariu
1 hour ago, Ice_2k said:

Prim proprietar cu gusturi bizare :) Volanul asta cu flat bottom (varianta fara piele perforata) e standard pe S5, omul a platit extra pentru cel rotund....

Acel moment cand renunti la o dotare optionala pentru una standard :)) De acord cu tine, arata mult mai bine volanul asta! Keep up the good work! :) 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Jantele sunt de 20" ? si anvelopele de 255 ? :)  

Arata foarte bine pe masina...+ evacuarea :D

Link către comentariu

Dupa niste tenis de picior, am zis sa tragem repede un filmulet de juma' de minut cum se aude la accelerare. A fost ~50% acceleratie si 4000-4500rpm max. Din pacate, microfonul nu a reusit deloc sa captureze sunetele joase, lipseste bass-ul cu desavarsire din filmare, e diferenta destul de mare la capitolul asta fata de cum se aude in realitate :( 

P.S. NEAPARAT cu casti. Daca-l deschide careva pe telefon, il deschide degeaba :)

 

 

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
  • 2 weeks later...
On 3/17/2017 at 10:55 PM, Ice_2k said:

Eu mergand linistit pe bulevard. Din spate se aude: "tati, deschide geamul si sa facem vrum-vrum". 3 ani. My job is done :))

Mi-ai facut saptamana cu postarea asta :D

Link către comentariu

Ma bucur ca v-am amuzat, pe mine clar m-a lasat masca pentru cateva secunde :)) 

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu

Pentru prima oara am fost chiar impresionat de Porsche. Marti dimineata, mergand cat se poate de calm si normal, pac imi da masina in nas, eroare in bord "Gearbox overheating, please adapt driving style". Panica, maroneala, "pan-aici a fost, mi-a trebuit mie S-Tronic, mechatronic, nebunii", toate cele. Ma uit apoi in bord, 98.300km, zic phew, traiasca garantia, mai e pana la 100k. Mai trec 2 secunde, dispare warning-ul. Inca 2 secunde, apare iar. Si tot asa, de vreo 4 ori dupa care gata, dispare si all is good. Mai ies pe dupa-masa cu masina, merg vreo 5-6 km la fel, usor, fara nebunii, pac iar apare. Sta 2s si dispare. Ma duc "pe un drum inchis, privat" si ii rup capul vreo 20 de minute. Schimbat doar de la 5000 in sus, cutia pe sport, schimbat din padele, downshift-uri de la 3500, ciuciu, merge brici. Zic ok, clar nu e pe bune problema de overheating, odata ca apare cand n-ar avea de ce sa se incinga si in al doilea rand ma gandesc ca supra-incingerea nu dadea warning-ul ala asa ca semnalizatorul, daca e incinsa nu se raceste in 2 secunde. Sun la Porsche, imi fac programare a doua zi dimineata la 8. Zic ia uite ce responsive baietii, nice. Ajung acolo, las masina "pentru investigatii", ma suna pe la pranz si-mi zice ca nu mi-o da in aceeasi zi ca s-au apucat sa demonteze mechatronicul pentru verificari. Azi pe la 12 ma suna ca e gata masina, exista TSB pentru problema, se delamineaza nush ce contacte de pe circuitul de control al mechatronicului din cauza aditivilor din ulei, problema recunoscuta. Mi-au schimbat tot circuitul de control cu o versiune revizuita, au schimbat nush ce valve si au inlocuit si uleiul din cutie. Not bad :D

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu

Wow... asta e o poveste la un milion :)) 

Practic acum poti sa stai linistit cu cutia ... a fost o revizie cu tot cu mechatronic .. si ulei .. 

De unde ziceai ca ai luat-o ? Welt auto ? 

Foarte tare abordarea.. mai rar asa ceva.

Link către comentariu

Da, a fost chiar super bine. Singurul lucru de care-mi pare rau e ca nu m-au sunat sa-mi zica ce fac ca le-as fi zis sa schimbe si filtrele si le plateam eu. Daca faceam asta, o consideram o revizie completa a cutiei si stateam fara grija 60k. Asa, va trebui sa fac totusi revizia de 120k ca n-as lasa filtrele alea pana la 150-160k ca sunt schimbate de la 60k.

Masina era la weltauto in consignatie, vanzatorul era o persoana privata (ma rog, avea masina pe firma dar asta e detaliu fiscal, era masina lui personala, firma are 2 angajati)

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!