Jump to content

Audi S5 B8.5


Ice_2k

Postare recomandată

On 07.01.2017 at 5:56 PM, Ice_2k said:

N-am facut inca dar o sa fac azi/maine :) In alta ordine de idei, am fost azi la Winter Fun Track Day la Academia Titi Aur. Mixed feelings dupa sesiune. Pe zonele de zapada, masina se comporta absolut impecabil, previzibila, derapaj controlat foarte usor de mentinut etc. Din pacate insa, peste 75% din traseu era cu gheata, se vedea efectiv gheata sub zapada in cea mai mare parte a curbelor. Iar in curbele alea cu gheata... ciuciu. Volanul era de decor, masina tot inainte mergea orice-i faceai :)) Sunt curios daca o accelerare puternica in momentul ala ar fi putut arunca fundul in afara dar din cauza faptului ca erau ziduri de cauciucuri pe marginea pistei nu mi-a venit sa fac o miscare asa agresiva pe gheata, daca arunca fundul prea tare, ma infigeam in plin in zidul de cauciucuri. E pacat ca in filmul de prezentare al evenimentului, marginea pistei era delimitata de zapada putin mai mare (25cm), lucru care mi-ar fi dat increderea necesara sa experimentez. Maybe next year :)

Bravo tie si felicitari pentru ca te-ai dus, big like. Faine pozele.

Referitor la zona cu zapada si parapeti de cauciuc, nu ai de ce sa ai mustrari de constiinta, la modul foarte cinstit vorbind, riscul vs beneficiu era prea naspa... 

Poti studia fenomenul in siguranta in zone cu spatiu mare de esapare, ca sa nu risti nimic, altfel, crispat pe posibilele consecinte, nu are farmec.

Centii mei

 

Link către comentariu

am aflat tarziu ca as fi vrut sa vin si eu...sa ma uit :)  ce masini au mai fost? in afara de evo 9 ..imprumutat..

ce frumos ca au facut ceva legal..decat la ikea... 

bv ca te ai dus!

Link către comentariu

Au fost masini din toate categoriile. De la Clio de care ziceam mai sus (care era un Symbol, nu vreun RS, ceva :P) si Logan, Duster pana la Evo, STI-uri, un ursulet, cateva audi-uri quattro, un focus rs...

Link către comentariu

Ma uit, imi place, oftez si zic : urmatoarea, cu siguranta ! Sa te bucuri de tot ce ofera masina (motorul) de fiecare data cand o conduci :)

Link către comentariu

Frumos lucreaza baietii, si a mea a stat tot pe acelasi stand la downpipe :) .

Link către comentariu
15 minutes ago, cristi511 said:

O pata de culoare acustica intr-o mare de afumatori pseudo-ecologice. :)

 

Nu cred ca ar fi putut cineva s-o zica mai bine :))

Multumesc frumos tuturor, ma bucur ca va place :)

Link către comentariu

Echipa Vwforum iti poate inmana premuiul pentru cea mai zgomotoasa masina in editia 2017  a Vwforum day de pe acum :)) .

Singurul concurent real il vei avea in persoana/masina lui @C Z R.

Link către comentariu

Nu cred sincer sa fiu, chiar nu e asa zgomotoasa :) Adica suna frumos, dar nivelul de dB nu e excesiv de mare, tine cont ca aparatul de filmat era chiar in spatele evacuarii in filmul de mai sus :) 

Link către comentariu

Frumoasa masina foc!! Iar sunetul e pr masura! Curiozitatea mea e cum se aude in mers, si daca nu e deranjat la drumuri mai lungi!

Link către comentariu

Cand e pe loud, e destul de prezent sunetul in masina, in special pe accelerare in zona 1500-2200 (la mers constant dispare), are un bass f puternic care sunt convins ca ar deranja semnificativ un pasager dornic de liniste. De pe la 2500 incolo dispare bass-ul, incepe sa se auda si motorul si nu mai e asa prezent sunetul evacuarii, e doar o complementare placuta a motorului. 

Pe silent, la mers prin oras nu e practic nicio diferenta sesizabila din masina (e de-afara dar din masina nu). La mers in afara, se simte un usor zgomot gros in plus cand accelerezi si treci prin zona 2000rpm, dar doar cand accelerezi, nu cand mentii viteza. N-am apucat inca sa ies pe autostrada ca sa vad cum e cand mentii un 160, dar nu ma astept sa fie probleme. Am facut 2 drumuri in afara fara sa-i spun sotiei ca am schimbat evacuarea si nu a observat nimic (ea stand in spate cu piticul, deci probabil de la ea se auzea si mai tare decat de la sofer). La un moment dat am apasat butonul si s-a auzit o voce panicata din spate "ce se-aude, ce s-a intamplat??!?!" :)) 

Am vorbit despre acel bass cu cei de la kline si mi-au spus ca daca ma hotarasc ca ma deranjeaza bass-ul de la ture joase, pot adaug x-pipe care il diminueaza semnificativ. Momentan insa sunt multumit. Trebuie doar sa mai dau o tura pe la cei de la K-Line sa umble un pic la buton in sine ca are un bec absolut oribil in el care se aprinde cand e pe loud, e albastrul ala tipator si mult-mult prea puternic, noaptea e un cosmar, pun mereu o manusa peste el :))

 

IMG_2549.JPG

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu

 

39 minutes ago, cristi511 said:

Echipa Vwforum iti poate inmana premuiul pentru cea mai zgomotoasa masina in editia 2017  a Vwforum day de pe acum :)) .

Singurul concurent real il vei avea in persoana/masina lui @C Z R.

Nicio sansa sa ma apropii macar de nivelul asta de zgomot :) Poate in mers wot/schimbari dar pe loc nu. Nicio sansa.

Modificat de C Z R
Link către comentariu
1 hour ago, Ice_2k said:

Cand e pe loud, e destul de prezent sunetul in masina, in special pe accelerare in zona 1500-2200 (la mers constant dispare), are un bass f puternic care sunt convins ca ar deranja semnificativ un pasager dornic de liniste. De pe la 2500 incolo dispare bass-ul, incepe sa se auda si motorul si nu mai e asa prezent sunetul evacuarii, e doar o complementare placuta a motorului. 

Nu trebuia sau doreai sa fie fix invers? La ture mici nici sa nu se aude si de la 3500 rpm in sus sa urle. Comportamentul asta l-am auzit in special la masini cu tobe finale universale, gen "Remus" de China..

Cel mai important e daca tu esti multumit. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!