Jump to content

Incompatibilitate turbosuflanta kkk k24 1,6td


TR-13-NKZ
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Am cumparat masina pe 31 dec 2015. Mi-a placut foarte mult interiorul ingrijit cu scaune cu cotiere (scuzati cacofonia), 

Este din 86, nu are multa rugina problema cea mai mare o reprezinta partea mecanica.

Omul a mers fara filtru de aer in admisie intrand nisip si praf de sub compartimentul motor. Motorul original a fost schimbat cu unul de golf tot turbo, i-au anulat turbina si a mers asa pana cand s-a distrus. 

Solutia: Am cumparat un motor fara chiulasa, mai ieftin, nu stiu ce cod are pentru ca este fara serie-cred ca se poate omologa usor.

Am folosit chiulasa, galeria evacuare si baia de ulei de pe motorul care a fost pe masina ( Am slefuit supapele de evacuare si am pus simeringuri)

Am pus garnituri, rulmenti etc noi si motorul parea pregatit de pus pe masina.

Problema!!! 

Turbina care a venit cu motorul cumparat nu se potriveste. Este un kkk k24 (am inteles ca ar fi cam mare oricum)

Nu am nici furtune de admisie si alte accesorii pentru a face motorul "Turbo"

Am un arc rupt pe spate, volanul nu este original si vi avea nevoie de unul iar instalatia electrica este distrusa (panouri lipsa etc)

 

Ce-mi recomandati?

Tata spune ca ar fi mai bine sa caut o alta duba td pentru piese pentru ca turbina si furtunele sunt foarte scumpe chiar si la dezmembrari si ar merita inca 1500 lei pentru o duba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partial pare rezolvata problema cu turbina.

Se pare ca s-a montat admisia de la motorul donator (posibil vw jetta) 

Se va monta admisie si evacuare de transporter. Turbina k24 fiind mai mare are nevoie de un furtun de admisie mai mare si cu unghi de 90 de grade. Cred ca va fi greu de confectionat. 

Ramane de vazut cum se nimereste conducta ce alimenteaza cu ulei turbina, pentru ca este tot de la motorul donator.

 

 

Colegu exista arie de vanzare-cumparare.  Acolo sa postezi ce doresti. Mulțumesc 

 

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Se poate inchide.

K24 se potriveste perfect (Rasucita). Putin cam mare pentru 1,6. Urmeaza un k16 nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On 01.08.2016 at 1:13 PM, TR-13-NKZ said:

Se poate inchide.

K24 se potriveste perfect (Rasucita). Putin cam mare pentru 1,6. Urmeaza un k16 nou

Îmi spuneți și mie mai exact Cum ați montat turbina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la prima vedere nu se potriveste, dar daca se slabesc suruburile ce o tin se poate  rasuci sa vina la pozitie. turbina pe care am folosit-o era pentru iveco daily2 si a fost nevoie si de o flansa facuta la strungar. Desi a fost noua, am renuntat la ea si am pus motor 1.9 sdi. k24 e prea mare pentru 1.6 care trebuie turat mult sa o invarta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!