Jump to content

Consum Superb 3 - benzină


kthor
 Share

Postare recomandată

De mai bine de o saptamana am reusit sa scot numai consumuri sub 5% pe tronsoanele de drum pe care am mers (Ploiesti - Bucuresti - Ploiesti: 2 dintre drumuri fiind facute pe autostrada, cu consum 6%) + cateva drumuri scurte in oras, de cate 4-5km si consumuri de 8-9%. Drumurile nu au fost facute in conditii ideale, la un mers strict pentru consum se poate scoate si mai putin.

Drept urmare, astazi am facut plinul si un bilant simplu care m-a lasat putin masca:

Am facut 1116km de la plinul trecut cu un consum afisat in bord de 5,4%, am alimentat 60,77 litri pana in buza. Calculand consumul mediu la pompa, a iesit 5,45%. In momentul alimentarii astazi rezervorul imi indica 1 linie peste rosu. Avand in vedere maximul alimentat pana acum de mine, de 72 litri, as zice ca la drumuri de genul celor pe care le-am facut in ultima vreme as putea face in jur de 1300km cu un plin.

Urmeaza o saptamana cu plimbari de vreo 2000+km si voi reveni cu detalii despre consum.

In opinia mea, e cel mai economic benzinar de puterea asta pe o masina de talia Superbului. Si se pot scoate astfel de consumuri zilnic in afara orasului daca se evita depasirile in forta repetate, la peste 4000rpm.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad niste consumuri fenomenale aici, parca sunt de diesel-uri.

Eu la 1.8 TSI am consum minim de 8.0 l/100%, inregistrat in modul Normal. Asta in conditiile in care traficul in Bucuresti este putin mai lejer in ultima perioada si nu stam in ambuteiaje majore, merg o 147865484_consumSkodaSuperb1_8TSI.thumb.jpg.79a2d75004800d244602a0782ea6d14a.jpg. Dar am si varfuri de 12-13%. Nu am rulat foarte mult in modul Eco, presupun ca e ceva mai mic cu maxim 1% -2 % consumul.

Totusi, daca setez pe modul Sport, nu vad diferente foarte mari de consum dar nici ca masina trage mai nervos. Am deocamdata 7800 km in bord si pot sa zic ca am inceput sa ma "dau" mai mult la ea in ultima perioada, desi inca nu am avut parte de drumuri lungi. Am ceva programat spre sfarsitul lunii si pot atunci sa vad cum se comporta si sa revin cu un review.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dsarchi ce spui tu e consum normal de Bucuresti. Dacă te uiti in urma vei vedea consumuri similare si pe al meu 1.4tsi în București. În ultimele postari era vorba de consumuri extraurbane, nu în București.

Cand ma întorc din concediu mai revin cu consumuri noi, la drum lung (extraurban în cea mai mare parte+ceva urban).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin si eu cu o serie de consumuri:

- doua drumuri lungi, localitati, extraurban, autostrada, mers normal spre tare, 2 persoane + bagaje

- restul sunt consumuri scoase in ultimele zile in Bucuresti (dimineata si seara) in conditiile de trafic actuale. Ar fi minunat daca ar fi traficul asta lejer si dupa ce incep copiii scoala! Din pacate, de luna viitoare incep din nou consumurile de oras de 10-11. :(

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Trecem la consumuri de iarna.

Am incaltat Superba cu Kleber Krisalp pe 17" pe jante originale Zeus 17".

Fata de consumul de vara am notat o crestere cu ~1l%.

Am facut 400km cu ocazia Centenarului si am iesit cu 4 persoane + bagaj si mers relativ normal cu un consum de 6,6%.

Detalii pe termen lung gasiti in semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul iarna nu e influentat atat de anvelope, cat mai ales de functionarea motorului la temperaturi scazute, deci un timp mai mare pana la ajungerea in temperatura de regim.

Anvelopele influenteaza prin indicele de consum, in functie de ce anvelope ai ales, versus indicele de consum la cele de vara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Motor de 280 cP are careva pe aici? Vreau sa stiu mai aflu o parere:) sa fie doua:))

adica consumul real; oras, mixt, afara

Modificat de Clrandrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat scrie in manual la care adaugi 3% pentru mers relaxat si 5%+ pentru mers normal avand in vedere ce poate oferi platforma de Golf R.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La consumul lui @75NOR mai pune 1.5-2l la medie totala sau 3-5l la media de oras. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil un 9-10 afara si 15 in oras. (consum real)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Clrandrei  In oras poate avea lejer consum intre 15 si 25 depinde cum o calci , eu la Cupra 290 cu dsg la un plin vad range de ~ 250-300 km ei bine la Superb ai greutate mai mare si 4x4 .Dar consumul este total irelevant si inutil nu cumperi asa ceva daca consumul este un factor de achizitie nu vei seta pt afisare pe cb niciodata consumul vei avea poate temperatura ulei , viteza etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/11/2019 at 2:23 PM, Clrandrei said:

Motor de 280 cP are careva pe aici? Vreau sa stiu mai aflu o parere:) sa fie doua:))

adica consumul real; oras, mixt, afara

No offence, dar e total...nerelevanta intrebarea ta.

Eu am scos orice intre 6.1% si 22%. Ti se pare relevant daca iti spun asta ?

Te-ai obosit sa te uiti pe paginile anterioare la pozele mele de consum a la long ? Adica consum facut la 99h si minim 4000-4500 km de la ultima resetare ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

2.0TSI 280cp 4x4 DSG - 19,000 km rulati

Urban  12-13% ( mers normal, trafic decent ) si 15-16-17% mai sportiv si mai aglomerat.

Extraurban - minim 7%..maxim xx%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Sa mai stergem praful aici si sa adaugam un consum  pentru un 1.5TSI DSG. Mentionez ca sunt primii km parcursi de masina si am mers in rodaj pe modul normal (am incercat putin si sport/individual). Inca incerc sa ma mai obisnuesc cu ea, cu DSG, cu kickdown (inca nu a vazut :D ), cu modurile ei. Pot spune ca imi place acest motor cel putin pana acum, am vazut consumuri de la 4.9% Galati-Constanta (mers linistit, in limite legale +10km) , 5.6% Constanta-Galati (mers normal) pana la 10-14%(mers in oras 5-10km).

consum2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Las și eu astea aici pentru „eternitate”.

Superb 3 2.0 TSI 280 CP DSG7 4x4 MY2022, jante de 17” cu anvelope de iarnă.

Timișoara-București și retur. Viteza maximă legală pe GPS, dar totuși în coloană între Sibiu și Pitești chiar nu m-a interesat viteza, fiindcă mergeam ca toată lumea, fără să deranjez.

La primul drum nu era plinul făcut și a văzut doar vreo 3-4 pedale, ca la final de rodaj.

La al doilea drum, plinul făcut, pedale F.N. :)), că doar a trecut rodajul. Acum, să nu credeți că am fost ca la raliu:dry:, doar așa decent și elegant.

Vreau să zic că s-a mai lăsat motorul, primele drumuri au fost de 8,1% și 7,9%, dar abia mai apăsam accelerația, fiind în rodaj.

Cu fosta O3 1.4 TSI 150 CP DSG7 scoteam cam 5,7-6,3% pe drumul ăsta.

Momentan, eu sunt foarte mulțumit. Mi-era frică de mai mult. Să vedem cum o fi și cu anvelopele de vară pe 18”:icon_cheesygrin:.

20220212_094750_resized.thumb.jpg.c557e16735e1eff1004c097f0cf1d6b2.jpg

20220214_202008_resized.thumb.jpg.59fad793308e6a82222e2a4b0a82f7d8.jpg

Modificat de vladp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvan.florea.1923

Salutare!
Au trecut 3 săptămâni și 2700+ km la bord!
Spre deosebire de @vladp eu am pus cauciucurile de iarnă pe 18. michelin alpin 5!

Consumul pe termen lung, străzi în oraș, drumuri comunale, județene, naționale și autostrăzi:

789371679_WhatsAppImage2022-02-21at14_00_46.thumb.jpeg.9567088c327eb997c4a6f59049a75361.jpeg

Mașina este Skoda Superb L&K, 2.0 TSI, 280 cp, DSG7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform documentației de mai jos totalul rezervorului este 68,3 l și așa apare și în Cartea mașini. Conform manualului este 66 l și rezerva 6 l.

Eu după ce s-a aprins becul roșu mi-au intrat vreo 60 l virgulă ceva, nu mai rețin exact. Primul plin a fost pe la 67,x l, deci probabil rezerva e la 8,3 l. Dar eu nu m-aș risca, fiindcă pot apărea probleme grave dacă se termină combustibilul sau cel puțin așa spune în manual și eu nu vreau să testez.

 SUPERB_Limousine_2022_20_l_TSI_DSG_4x4_206_kW_280_PS.pdf

Modificat de vladp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvan.florea.1923

la primul plin, după ce am luat-o de la dealer, am pus 68.73. în carte, 68,3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
razvan.florea.1923

Înainte de reset, mers cu de toate, în special mult oraș cu drumuri de 4 - 10 km. 6 săptămâni de exploatare!

WhatsApp Image 2022-03-16 at 16.32.01.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aici cam 4000 km sunt în afară din care o bună parte pe autostradă. Per total îmi dă impresia că este o diferență considerabilă de consum, poate chiar peste 0.5 l/100km, în funcție de temperatura exterioară. Mă refer la drum lung între la 0 grade și 10 grade. Este simțitor mai economic la 10 grade. Aceiași anvelope, aceleași condiții, doar temperatura diferită.

image.thumb.png.67221040db52d4dab1b0f73aad057b04.png

Modificat de vladp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Asta se întâmplă când nu găsești motiv să apeși pe accelerație.

20 de grade, drum național dus-întors, aglomerat, mers în coloană.

Superb 2.0 TSI 280 CP 4x4, roți de vară de 18”.

20220501_170229.jpg.e3b921c99414a579612607ca3812d809.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Superb 2.0 TSI 220cp jante de 18 cu anvelope de vara, 3 adulti si un copil in scaun + portbagajul full, AC tot timpul pe auto la 22. 

 

Bucuresti - Busteni si retur, deci la deal si la vale dar cu vant puternic in fata si drum mai liber. 

BEC29231-1CDE-4D68-8F64-2CD98E650E4A.jpeg

1BE8E5EB-D8D9-4499-B48F-AF0F3D1FC3AD.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

2.0 TSI 280 CP 4x4, roți de iarnă 17”, vara de 18”. Benzină de 98, 99, 100.

Două medii pe termen lung. De condus, nu conduc prea nervos, în oraș este evident prea multă putere, pe național e super, dar pe autostradă parcă ar mai încăpea câteodată ceva căluți sub capotă. 

image.thumb.png.fd831ff708905bed18517cdaee0cc21f.png

image.thumb.png.babbb027eb65d4df2ff284fa91d42394.png

Comparat a ieșit la pompă 3 plinuri la fix, 2 plinuri plus 0,1 și 2 plinuri plus 0,2, evident nu în această ordine. Deci, se poate pune real un 0,1 în plus la cei mai sus.

Modificat de vladp
corecții gramaticale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!