Jump to content

Passat - Fulgerul Gri


mariuscbn

Postare recomandată

Arata superb! Sa le invarti fara incidente!

Totusi, nu e cam devreme pentru anvelopele de vara?

Link către comentariu

Marfa arata jantele, dar acum parca cere niste arcuri eibach sau h&r cu -30mm, ar fi ce lipseste ca sa fie optic perfect?

sa le invarti cu placere!!

Link către comentariu

@mihai.onu94 acum au adus marfa noua la AutoSoft si vad pe AccuWeather ca in 2 saptamai e numai cald, peste 15 grade...si spre munte nu o tai curand!
Adevarul e ca abia asteptam sa pun rotile astea pe masina.
Va multumesc tuturor!

Am spalat Fulgerul Gri si i-am facut o mica sedinta foto....
☝️??

 

 

 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu

Arata bine cu jantele astea!Totusi ii mai lipsesc bandourile crom si proiectoare!

Sa le'nvarta cu placere!

 

Link către comentariu

Breaking News...

Am achizitionat bare trasversale pentru "Fulerul Gri".

WhatsAppImage2019-03-06at12.29.07a13b4.j


WhatsAppImage2019-03-06at12.29.09ea5d7.j

Link către comentariu

Breaking News...

Astazi am schimbat arcurile spate KYB si saibe Febi Bilstein si pentru ca au trecut cca 3 ani, am schimbat si lichidul de frana ATE, de data acesta prin procedura de impingere, dupa care am facut un test de franare pe care la trecut cu brio.



WhatsAppImage2019-03-08at12.20.491415d.j


WhatsAppImage2019-03-08at12.23.26376ba.j

 

 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu

Avantajul impingerii este ca se câștigă timp, curge mai repede sau mai are și altceva? 

Link către comentariu

Avantajul este ca se lucreza curat,  acum nu stiu cat de repede curge, pot spune ca se sta cca 5 minute pe roata si se scoate cate 25ml pe roata pana se termina litrul ala in care e bagata o pompa de impingere, furtunul ala e pe bila la conectare si nu permite sa intre aer pe el la montare demontare si nu mai e nevoie de aerisire sau pedale pe urma.
De pe rampa direct la testul de franare, atat!
Pot spune ca mi-a placut tare procedura asta!

Link către comentariu

O procedura foarte buna cu tehnologie nu chiar noua, care ma bucura ca incepe sa prinda si prin service-urile noastre.

Conform cartii lichidul de frana se schimba la 2 ani, dar daca nu o tii din frana in frana merge si la 3 ani.

Stiu exemplu cu lichid de fabrica >10 ani si inca merge...ehh...batranelul este de moda veche: d-le nu am probleme de ce sa umblu acolo ?!. Are dreptate la cateva elemente, dar nu la frana.

Link către comentariu

@mariuscbn Un PM cu cat a costat operatiunea asta si in ce service (presupun ca in Bucuresti) ai facut asta ? Multumesc anticipat

Link către comentariu

@janos cu frana nu este de joaca, cel putin nu la mine....eram la service sa schimb arcurile si brusc mi-am amintit ca lichidul de frana nu a fost schimbat, am verificat deviceul (imi notez in el tot ce fac la masina si cand) si am vazut ca de 1 an trebuia sa-l schimb. Drept urmare am pus baietii la treaba.
Data trecuta am facut schimbul prin extractie, aspirare pe la etrier...dar am inteles ca nu prea e buna procedura aia.

@andrusel ai PM...multa bafta!

Link către comentariu

ma intereseaza si pe mine un pm

am discutat cu mecanicul care se ocupa  de schimbul de fluide la masina mea si imi spunea ca exista posibilitatea sa se rupa filetul daca imi desface ventilele de aerisire pe spate pentru ca este din aluminiu 

Modificat de maistoru
Link către comentariu

Ai PM...si pentru cine mai este interesat, schimbul l-am facut la Nexxon, undeva in apropierea targului Vitan, pe Str. Calea Vitan nr.289....nu e nici un secret si sper sa NU fie considerat reclama!

Link către comentariu

Breaking News...

Am achizitionat niste solutii pentru frumos.
-Solutie intretinere jante Roton K2.

-Soutie intretinere anvelope Sigma K2.

-Pasta lustruit crom Alucrom K2.  
Chiar merita si isi fac treaba!


WhatsAppImage2019-03-13at08.50.48d4c49.j



WhatsAppImage2019-03-13at08.50.3965950.j

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Breaking News...


Astazi am profitat de vremea superba si am montat 2 lampi de plafon pe lateralele portbagajului.
Urmeaza sa caut niste becuri tip LED.


WhatsAppImage2019-03-31at13.50.42fcf22.j

 

 

Link către comentariu

ce se vede langa rama lampilor este lipici? :(

pacat ca nu ai gasit negre.

chiar daca le apesi sa se aprinda, daca sunt legate "clasic" se sting dupa o perioada cu portbagajul deschis.

Link către comentariu

Langa rama, era mizerie de la minifreza (caton)....acum sa periat si aspirat.
Negre nici ca am vazut vro data....da pot vosi rama cu un spay.
Stiu asta cu apasatul...se sting automat la inchiderea portbagajului, ca am tras fire de sus de pe plafoniera din mijloc si am venit cu ele pe stalpii masinii.
Da pot oprii lampile daca nu am nevoie de ele.
Dupa cca 5-10 min se sting oricum....daca las haionul deschis la un picnic, gratar ceva.
 

In alta ordine de idei am cautat astazi  bec LED sofit C5W de 38mm de mi-au iesit ochii (nici in tot targul Vitan nu am gasit)....pana la urma am gasit de 36mm la Auchan...macar astea intra in locas si am apropiat putin lamelele sa stea fixe. Au si 3 ani garantie. 
Am montat 2 buc pe lampile laterale din portbagaj si 2 la parasolare.☝️

55869221_2279538942078041_43554120286139

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu

eu am folosit cutter, de aia nu recunosteam cum arata. 

sunt si lampi negre, montate pe plafoanele negre. in golf am pus lampa normala, cum e cea de sus.

la leduri nu ai facut cea mai buna alegere, sunt slabute alea.

cum sa nu gasesti in vitan? poate ai vrut sa fie neaparat mm aia dar nu e musai ca intra si celelalte cu putina convingere pe lamele de contact.

Link către comentariu

Da in Vitan am gasit totate dimensiunile posibile mai putin 38mm...si scumpe ca naiba, 30-35Lei si fara nici o garantie sa nu mai vorbesc de bon si factura.
Pana la urma am gasit la 14,99Lei setul 6,000K si 108Lumeni (sunt destul de puternice) si cu 3 ani garantie, bon smd.


WhatsAppImage2019-04-02at08.44.286935d.j


Asta e mini freza conectata la un invertor de 12V la 220V 400Ah....si de acolo era mizeria!
 

 

Link către comentariu

Eu am pus asa ceva în plafoniere, am avut altele cu lumina puternica rece dar am vrut lumina mai calda. 

IMG_20190205_184624-864x1152.jpg

Link către comentariu

Fac mult pe drum...acum am luat ce mi-a iesit in cale...o sa-mi cumpar unele de la poporul chinez pe lumina calda si lumeni multi.

Mi-am luat scule de polishat masina...sa iasa oglinda!


WhatsAppImage2019-04-02at15.02.4098fd8.j


WhatsAppImage2019-04-03at12.07.27a8f32.j

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu

Am luat o pasta abraziva ordinara si ieftina si o ceara lichida...asa sa fac proba.
A iesit ceva mai lucios, recunosc ca nu ma asteptam.
Urmeaza sa iau ceva profesional:
-pasta abraziva
-pasta extrafina
-eliminarea hologramelor.
Ca sunt pretentios si vreau ceva perfect!

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!