Jump to content

Passat - Fulgerul Gri


mariuscbn

Postare recomandată

Breaking News...

 

Astazi am trecut si eu la rotile de vara...cu multe injuraturi la adresa primarului. ?
Am pus rotile in masina de aseara si azi dimineata m-am dus glont la AutoSoft sa-mi montez rotile...la verificare am constatat ca 3 dintre ele erau putin patrate, au fost indreptate, centrate cu Haweka, umfalte cu azot, echilibrate, montate pe masina, strans prezoanele si antifurtul cu dinamometrica la cote, mers in probe, intors si verificat ungi de fuga...dupa care am spatat masina si i-am facut o sedinta foto!
Cost distractiune 500Lei!


 


 

 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Breaking News...

Astazi am vopsit bandourile usilor cu vopsea mata...au iesit tipla! 

 

 

Link către comentariu
Dacia-Turbo

Va salut cu respect!

Jos cu palaria in fata dvs. Intotdeauna am apreciat un adevarat pasionat. Asa se intretine o masina, degeaba ai masina de 30 de mi euro daca mergi cu ulei de 100lei 4 litri... samd.. Cunosc cazuri. Audi r8, in loc sa schimbe uleiul, el completa tot timpul.. Masina de peste 100mi euro.. Sa fim seriosi...

De anul trecut sunt si eu posesor a unui passat b5 din 2001 motorizare 1.8t 150cp.. Am cumparat-o din Germania... masina nu prea a fost intretinuta, ma refer, ca se fuma in ea... mizerie.. rar daca schimba o piesa samd Deci sa nu laudam nemti..... In rest totul la locul lui, interiorul dupa curatare este ca nou. Pe mecanica stau bine si daca tot stam in izolare, am zis sa desfac pragurile ca vazusem eu niste pamant pe acolo... si cand desfac, sub praguri gasesc o gramada de pamant...  Acum, va dau un sfat, incercati sa desfaceti pragurile si sa curatati pe acolo tot, chiar daca exista rugina, peria de sarma pe bormasina, curatat, grunduit, vopsit si stati fara probleme. Este pacat de masina sa nu faceti si lucrarea asta.

In rest, va felicit si sper sa ne vedem odata prin oras. Doamne ajuta!

20200509_154824.jpg

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Breaking News...

Astazi "Fulgerul Gri" a primit:
-Lamele stergatoare noi de la Bosch.
--Filtru de aer Mann.
-Filtru de polen cu carbon activ si antialergen Mann.


WhatsApp-Image-2020-05-17-at-10.06.04747


WhatsApp-Image-2020-05-14-at-11.08.36---


WhatsApp-Image-2020-05-16-at-12.26.15006


Pana in toamna acum stam linistiti din punctul asta de vedere!


@Dacia-Turbo multunesc de sfat, cand va fi cazul masina va intra la vosit total...momentan arata superbine cu toate elementele vosite de fabrica!

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
  • 2 months later...

Breaking News...


Acum cca. 1 luna am auzit niste roncaneli cand viram dreapta, am oprit, am virat total si m-am uitat pe langa roata...burduf de planetara spart.
Am avut Ruville (by Germany) de cca. 3,5 ani, cand au fost schimbate ambele capete, am vrut sa comand tot Ruville ca sunt cam singurele care mai au burdufurile de cauciuc si nemtesti pe deasupra, dar din cauza pandemiei NU am gasit pe stoc nicaieri ca NU prea s-au mai facut importuri in tara si la recomandarea magazinului de unde imi achizitionez piesele, am mers pe FAG (Austria) 160Lei. Am cumparat un cap de planetara si avea burduful de plastic, "thermoplast" se numeste corect, colierele fixe, in fine...un adevarat chin la montaj. Precizez ca am asistat la montaj si colierele au fost stranse forte bine chiar daca s-au chinuit sa le bage pe burduful de thermoplast, dupa 1 saptamana zic sa mergem la Vadu cu cortul, toate bune si am plecat la drum....
Cu masina plina de pasageri si bagaje se auzea un vuiet ca de rulmet, zic na beleaua.
La intoarcere din vacanta, a 2-a zi dimineata m-am prezentat direct la service pt. verificare, suspectam un surub nestrans ceva...am vazut vaselina pe janta, etrier si cum a iesit pe langa burduful de thermoplast. Atunci am incercat sa dau comanda direct din service de un alt cap de planetara de la Ruville, poate de data acesta avem noroc...culmea e ca au gasit pe stoc la 130Lei, am dat comanda, a venit si l-am montat pe masina!
Acum sper sa fie toate bune si sa NU mai am probleme...ca de data acesta chiar iau masuri profit de GARANTIA pieselor...ca montajul a fost mai mult decat perfect!



 

 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu

Breaking News...


Nici NU am iesit bine din service ca ieri dimineata hop, "Service oil" in bord....am dat comanda de ulei Ravenol HCS si de filtru ulei Mann si azi le-am urcat pe masina!
#sanatatelamotoare


WhatsApp-Image-2020-08-12-at-15.34.119eb

Link către comentariu

De ce HCS cu aprobarea 505.00 si nu VPD sau VMO sau chiar RUP cu aprobarea 505.01? 

Link către comentariu

@Emy D Din cate mi s-a spus HCS este superior VMO si este mai aditivat...VPD este pt. pompe duse....la motorizarea mea am si norma 505.00.


Breaking News...


In urma schimarilor capetelor de planetara aveam un vuiet (cum am spus si in postarea anterioara), se auzea incet si suspectam rulmentul, dar NU vroiam sa cred....am mai facut vro 2 drumuri la tara in zona Snagov si vuietul s-a amplificat putin mai tare.
Luni am decis sa comad alt rulment, drept urmare am cumparat unul tot de la Ruville  (COd piesa: 5723) care a sosit abia astazi, amridicat comanda si m-am dus glont la service fara a avea programare, poate avem noroc...chiar am avut noroc, am gasit o fereastra de 1h ca NU venise un client dupa pauza de masa.
Am schimbat rulmetul, am platit manopera si am mers cu ea in probe...acum e liniste!
Acum NU stiu daca din cauza planetarei care a ramas fara vaselina sa incalzit fuzeta si a stricat rulmentul sau a cedat el...tot pe dreapta fata a fost schimbat acum cca. 3 ani tot cu Ruville.




WhatsApp-Image-2020-08-19-at-15.05.16c75



WhatsApp-Image-2020-08-19-at-15.05.16-16



WhatsApp-Image-2020-08-19-at-15.05.16-2a


#sanatatelamotoare

Link către comentariu

Offf, mea culpa. Credeam ca ai PD. Cred ca ti-am raspuns de pe telefon atunci si nu am vazut ce cod de motor ai. Then, all good mate! la rulmenti, prima data am mers pe Optimal. Am regretat 2 ani mai tarziu cand a cedat unul. Acum am mers pe SKF...care ar trebui sa tina mai mult de 3 ani si 100K... dar, vom vedea :) Drumuri bune!

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Breaking News...

Pentru ca se apropie ITP si frana de mana NU imi tinea decat pe partea drepta spate, am schimbat ambii etrierii cu TRW (Germany), culisanti etrieri ATE, cablurile franei de mana ATE, placutele spate ATE, lichid de frana ATE SL.6 si rulment dreapta spate FAG (Germany).

Sunt un car de nervi.  
Dupa cum spuneam in postarea precedenta am un vuiet/huruit, un huruit de care NU am scapat si ba din contra, acum parca sa amplificat mai mult, mai tare si se aude NU doar in curbe spre stanga, acum face si in linie dreapta la 60-80km si la 110-120km.  
Am schimbat: 
-Cap planetara in spre roata dreapta fata. 
-Rulment roata dreapta fata. 
-Rulment roata dreapta spate. 
Dati-mi idei la ce sa ma mai uit, ce sa mai urmaresc, ca eu unul NU mai stiu si NU mai am solutii...
Sa fie capul de planetara din spre cutie, ca doar pe ala il mai am de schimbat pe partea dreapta?!
Doar ieri am bagat 2.600Lei si vuietul/huruitul persista...e al dreaq de frustrant! 

WhatsApp-Image-2020-09-14-at-12.55.461e0


WhatsApp-Image-2020-09-14-at-12.55.407e6


WhatsApp-Image-2020-09-14-at-12.55.43-1c


WhatsApp-Image-2020-09-14-at-12.55.43a1c


WhatsApp-Image-2020-09-14-at-19.10.41601


WhatsApp-Image-2020-09-14-at-19.10.40-1c

Link către comentariu

Incepe cu ce e mai ieftin, anvelope. Stiu ca mergi la autosoft pt verificat, indreptat, dar poti muta fata-spate si vezi daca face la fel sau se schimba zgomotul.

 

Poate sa fie o anvelopa cu probleme la doar 6-12 luni de la achizitie. De verificat: sa nu ai plumb sarit, jantele care stiu ca sunt OE sa aiba aceasi gaura la prinderea pe butuc. Sunt diferite modele de masini care au mici diferente cand vine vorba de gaura de centrare pe butuc. 

 

Verifica prezoanele, sa aiba capul corespunzator pt tipul de jante, sunt prezoane cu cap si strangere pe con, sau sunt prezoane drepte care calca pe janta. 

Modificat de deenman
Link către comentariu

@deenman am depistat problema, la o privire mai atenta am vazut la roata din drepta spate BBS SR 800 lipsesc 2 suruburi (vezi foto de mai jos), atunci am decis sa schimb rotile sa montez 2 roti de iarna pe spate, am mers cu masina in probe si "supriza"....liniste totala.
Am mers direct la "Polonezu" unde au fost reconditionate rotile mele BBS RS 800 si le-am aratat problema, au spus sa aduc toate cele 4 roti pentru refacere GRATUITA. Am fost acasa am luat si cele 2 roti de pe fata de iarna si am dat fuga la "Polonezu", au fost demontate si cele de pe fata de vara, montate cele de iarna, am facut proces verbal de predare si le-am lasat acolo pentru refacere si recalibrare...si oricum cum eu pe 1 Octombrie montam rotile de iarna voi ramane cu ele pana la primavara si cu ocazia asta NU grabesc refacerea rotilor de vara.

@Muale, cutia e perfecta...mai ales acum (vezi mai jos)!
Va multumesc!


WhatsApp-Image-2020-09-15-at-17.35.55987



Breaking News...

In alta ordine de idei, atunci cand am ridicat etrierii am dat comanda si de kir reparatie levier timonerie OEM, au venit in 2 transe si astazi le-am montat pe masina.
Inainte maneta avea un joc destul de enervant, iar acum dupa munca si chinu dreaq, dar merita...maneta schimbator e tambal...NU mai are joc, NU agata si schimba  perfect ca o masina noua!
Necesar kit reparatie levier timonerie Coduri OEM:
-8D0798151
-8D0711901A (2 Buc.)
-823711263C
-N10056201
-8D0711099A
-8D0711279

 

 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Breaking News...

Am facut o escapada prin tara de vro 1.100km si am alimentat GPL de suma modica de 250Lei si NU am mers la consum, in aceste conditii sa tot mergi cu masina plina de bagaje si pasageri (cu o masina care cantareste 1,5 tone goala).
Mi-am amintit ca NU aveam facuta revizia la GPL si am verificat de cand NU sa facut, aveam 15.500km (din iulie 2019)....astzai am facut revizia GPL in fata blocului in 15 minute, am schimbat cele 2 filtre cumparate cu 32Lei ... mi-au ramas mai multi bani de "uischean".




WhatsApp-Image-2020-09-30-at-15.47.25-12



WhatsApp-Image-2020-09-30-at-15.47.25-3d



WhatsApp-Image-2020-09-30-at-15.47.25-2c



WhatsApp-Image-2020-09-30-at-15.47.25-48



WhatsApp-Image-2020-09-30-at-15.47.25-57


WhatsApp-Image-2020-09-30-at-15.47.25-7e

Dreapta filtru nou, stanga filtru vechi...asta insemna sa alimentezi cu GPL bun...nema pilitura dupa 15.500Km.


 

Link către comentariu

Tot familionul...☝️
O sa trec si pe la mataluta saptamana ce vine sa mai reglam/facem niste dichisuri la ea! ?

Link către comentariu

Breaking News...

Vineri cum stateam eu asa linistit stiind ca luna ce vine trebuie sa fac ITP, "feisbuciuc" imi reaminteste printr-o poastare cu masina ca au trecut 5 ani.
Am coborat la masina si stupoare, ITP expirat de pe data de 3 octombrie, am luat cartea masinii din casa si am plecat sa caut o statie service sa ii fac ITP...l-a trecut cu brio si mi-am trecut in "notes" in telefon sa ma anunte anul ce vine ca imi expira ITP.

WhatsApp-Image-2020-10-12-at-08.56.25610

Acum suntem inregula si in legalitate pentru 1 an...

Link către comentariu

Breaking News...

In viata e bine sa NU renuti si sa ai multa rabdare pentru a achizitiona ceva la pretul corect!
Astazi am achizitionat un volan de piele cu mahon pe care l-am cautat mai bine de 5 ani...l-am luat la pretul corect de 500Lei impecabil cu airbag si contragreutate (multe NU au asta).

WhatsApp-Image-2020-10-13-at-12.30.09-1b


WhatsApp-Image-2020-10-13-at-12.30.09-4b

Link către comentariu

De ce neaparat lemn?
Am grile maron, am consola bordului maron....ce Lexus LX (ca ex.) are ceva lemn in bord daca are volan de mahon!?

Link către comentariu

E superb, l-am avut si eu pe fostul peu B5.5 (Mai e topicul ei pe undeva pe aici inchis) dar trebuie sa ii iei toate ornamentele sa arate asa cum trebuie.  Singura mea problema cu el era vara cand imi transpirau mainile pe el si vara cand era foarte rece. Dar in rest da masinii o nota de  premium.

Link către comentariu

Breaking News...

La aprope 2 ani de cand am grilele de Skoda Superb 1 in bord am aflat ca pot face butonul de avarii fuctional extrem de simplu.
Am dat clima jos, am scos butonul OEM, am scos capacul lui, am scos butonul de SS1, am scos capacul lui si l-am pus la butonul OEM, am tras mufa cu fire sus in spatele grilei si am conectat butonul. Butonului de SS1 i-am pus capacul de la butonul OEM si l-am pus in consola (momentan ca sa NU stau cu gaura, acolo va veni alt buton pt senzori de parcare), am motat clima la loc si gata, treaba de 5 minute...da NU am stiut ca pot face jonctiunea capacelor pana astazi. ?

 

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!