Jump to content

Passat - Fulgerul Gri


mariuscbn

Postare recomandată

NU ( :P ) inteleg de ce ai luat si "volanul" ala de 120w ?

Ai grija, mai ales cu rotativa.

Spor la treaba.

Link către comentariu

Ala...pe langa ca se invateste in sens oval are si bataie....ai sa fii surprins cat de bine iese cu el cand dai polis cu pasta extrafina.
Cu rotativa am belit 2 bandouri si foliile de pe faruri ?... sper sa le revigorez bandourile cu suflanta cu aer cald...folia de pe faruri o schimb ca oricum se impunea de cca 2 ani.

Alta noutate...de ceva vreme NU se mai auzea un twiteer si un difuzor avea un gajait (ambele pe usa dreapta spate), desi NU mai ereu in garantie, mi-au fost inlocuite GRATUIT.


WhatsAppImage2019-04-04at14.54.16299d5.j

Link către comentariu


Breaking News...

Astazi am schimbat foliile de pe faruri si am infoliat semnalele de pe aripi la FxAuto.


56389532_2290269294338339_34282582372903

 

 

56825542_2290269391004996_43421249288085



56440244_2290269454338323_11330465176748
 

Link către comentariu

dau downwote pentru FX Auto doar pt caseta luminoasa de o au afara, mereu cand trec noaptea pe acolo nu stiu daca e politie sau ce se vede asa. :))

Link către comentariu

Vad ca ai facut de curand 3 ani de cand esti proprietar, iti urez multi inainte. Cati KM ai facut si cati bani ai bagat pana acum in masina ? 

Link către comentariu

@Muale...aia de pe Calarasi au caseta luminoasa stradala, nu si aia de pe Fundeni...poti trece pe acolo noaptea daca vrei!

@adrian001...am deja peste 3,5 ani de cand e in posesia mea...am undeva la 60.000km facuti pana acum si am ajuns la suma colosala de 36.984Lei (te las pe tine sa-i trasformi in Euro)  pana acum....o sa spui sa sunt bolnav la capau....da eu sunt #suspectdepasiune si imi place perfectiunea. ☝️
Multam fain! 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu

Nu am nici o problema cu oamenii care nu gandesc ca mine, chiar imi place varietatea. E bine de stiut cam la cat se ridica costurile daca vrei sa tii o masina de genul asta in stare perfecta. Multa bafta in continuare. 

Link către comentariu

Multumesc de apreciere...nu toata lumea e tampita la cap ca mine si care spun ca in Romania NU merita sa detii o masina care valoreaza mai mult de 5000 Euoro!

Link către comentariu

nu cred ca ii confund, aia sunt.

dinspre spital spre  lac, sunt pe stanga. locatie deschisa de vreun an

Link către comentariu

Breaking News...


Na beleaua Jeane! ?
Pete weekend cand puneam contactul aparea japita asta de martor, de curand am schimbat senzorul de ulei pentru ca cel OEM pierdea pe langa garnitura (NU aveam martor in bord)...si de idiot am luata unul AM ieftin de la Meat & Doria la recomadarea mecanicului desi eu am vrut cel putin unul de la Hela...a tinut fix 1 luna de zile.
M-am enervat si azi dimineata am luat senzorul OEM din debara, bine ca NU l-am aruncat si am dat fuga la service.
Am dat uleiul afara.
A fost scos japita aia AM caruia i-am luat garnitura si am pus-o la cel OEM si am dat cu silicon Vicor Reinz.
Am bagat uleiul la loc.
Acum e ce trebuie.
Da tot m-am dus peste "mecanic" sa-i dau cu senzorul ala peste bot si l-am atentionat ca la urmatoarea lucrare am reducere 100Lei cat a facut japita aia ordinara!

Si ca tot eram pe val asa de lunea cu aruncatul banetului...si cum deja v-ati obijuit ca eu la 6 luni schimb stergatoarele...am iesit din iarna si se impunea!
Am achizitionat:
-Set lamele stergatoare Aero Twin Bosch A925S de 530mm. 
-Lamela stergotor luneta Bosch H405 de 40mm in 6 prinderi (pana acum am avut numai pe 4 prinderi 380mm) 
-Spray negru mat pentru brate stergatoare, care urmeaza curand sa ma ocup de ele!


57343446_2300094826689119_42675900534688


45271549_2062272610471343_13808551398326


57155148_2300647106633891_59432399201590


57109769_2300647176633884_67208524549985


57032192_2300647149967220_74593790608675


Sa ne auzim si vedem cu bine!

Link către comentariu

Pentru doar 6 luni de utilizare, merita sa iei stergatoarele de la colegul nostru Alex... Mult mai ieftin. 

Link către comentariu
On 3/9/2019 at 8:11 AM, janos said:

O procedura foarte buna cu tehnologie nu chiar noua, care ma bucura ca incepe sa prinda si prin service-urile noastre.

Conform cartii lichidul de frana se schimba la 2 ani, dar daca nu o tii din frana in frana merge si la 3 ani.

Stiu exemplu cu lichid de fabrica >10 ani si inca merge...ehh...batranelul este de moda veche: d-le nu am probleme de ce sa umblu acolo ?!. Are dreptate la cateva elemente, dar nu la frana.

Lichidul de frana e higroscopic, adica atrage apa, de asta se inlocuieste, apa in lichid frana inseamna posibil rugina si punct de fierbere mai scazut.

"nu am probleme" = famous last words :) 

Link către comentariu

@Muale...numai Bosch foleosesc de cand ma stiu, Valeo sunt mult mai grosolane la prinderi...alea vechi erau inca bune pe fata, doar ala de pe spate incepuse putin sa scartaie si imi facea pe creier. Le-am donat unui nevoias...ca el schimba doar zgarciurile la ele.

@Emy D...NU stiu cine e colegul nostru Alex, dar mai ieftin ca Autokarma nu cred ca gasesc care ofera factura fiscala si garantie.
Eu NU cumpar nimic fara acte doveditoare si garantie!

 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu

Breaking News...

Pregatiri, pregatiri...de primavara, de Paste.
-Spalare interior; exterior; motor; tornador; roti smd. 
-Decarbonizare. 
-Igienizare clima. 
-Colantare. 
Urmeaza altele...STAY TUNED! 


57821869_2311811378850797_52344592055150

Link către comentariu
în urmă cu 15 ore, mariuscbn a scris:

-Decarbonizare. 

De ce faci asa ceva din moment ce nu are nici un efect benefic dovedit dpdv mecanic? Adica, e cea mai proasta metoda de a curata admisia unui motor. Hai ca la evacuare nu mai conteaza daca se desprind bucati de depuneri (ca sunt aruncate pe evacuare) dar la admisie daca pleaca o bucata de depunere prin supape cum o sa fie? :eek:

 

Link către comentariu

Ce sa faca....de unde le scoteti mah manca-v-as??? ???
Pei futunul ala intre pe admisie intradevar, dar duce pana la clapeta de acceleratie...si asta e benzinar, NU diesel sa aibe admisia imputita.
NU mai cititi toate tampeniile de pe internet si va uitati in gurile la toti neavenitii.
Afla de la baiatu' ca la masina mea are efect...
Hai sa-ti spun cum a stat treaba la mine.
Eu am benzinar, am si GPL pe motor este foarte greu sa gasesti amestecul perfect benzina aer si GPL aer...mai totul este nou pe el si aici ma refer la senzori smd....NU scapam de Check Engine din bord prin 2017....il stingeam si reaparea la cca 2-3 saptamani.
Anul trecut inainte sa plec in Grecia i-am facut o Decarbonizare si de atunci, sa mai aprins fix de 4 ori.
Dupa Decarbonizare (eu am cel mai lesinat motor, 102CP) chiar se simte ca trage mai bine si motorul merge mai rotund.
Asta simiti cand ai o caroserie de 1,5 tone si un motor lesinat de 102CP....abia atunci vezi diferentele.
Dupa efectuarea operatiunii se impune a se merge turat (4500-5000r/m) 40-50Km cu masina....eu am facut-o de fiecare data pe A2.
Daca ma crezi bine, daca nu iara bine...e asta am facut-o pentru masina mea ca am vazut ca e benefic si scap de amestecul sarac sau bogat in motor si de japita aia de Check Engine din bord.
Acum stau linistit!

Link către comentariu
14 minute în urmă, mariuscbn a scris:

Dupa efectuarea operatiunii se impune a se merge turat (4500-5000r/m) 40-50Km cu masina....eu am facut-o de fiecare data pe A2.

Ai reușit să ieși de data asta pe autostrada imediat după decarbonizare? Daca da, ai simțit ceva diferențe față de data trecută când nu ai făcut asta? 

Link către comentariu

corect, altii cheama un popa sa le stropeasca motorul niste apa asupra careia s-a cantat ceva si o tufa de plante aromatice.

altii pun magneti pe futunul de benzina.

fiecare cu piticii lui, pe banii lui.

Link către comentariu

plus protectia de grindina, furt de oglinzi (de catre pacatosi) si depuneri de carbon pe interne.

ah, stai...astea le scoti cu aparatul din poza de mai sus :P

Link către comentariu

@mihai.onu94...datata trecuta am mers mult in oras, da am schimbat numai la 5.000r/m si abia a 2-a zii am iesit pe A2.
Am simtit aceeasi diferenta.

@Muale ... da corect....altii o ard cu o herghe lie de cai sub capote si tot cu 130km/h o ard pe autostrazi...da fiecare face ceea ce vrea pe banii lui si ...pe muzica lui!

 
@yanq...pohii aia au obiceiuri diferite, nu sunt toti la fel...nu ai temen de comparatie intre ei!

 

Link către comentariu
în urmă cu 18 ore, mariuscbn a scris:

asta am facut-o pentru masina mea ca am vazut ca e benefic si scap de amestecul sarac sau bogat in motor si de japita aia de Check Engine din bord.
Acum stau linistit!

Explica-mi si mie, dpdv stiintific (sau macar la nivel teoretic) cum ajuta "decarbonizarea" asta sa scapi de amestecul sarac sau bogat in motor ca am tot cautat explicatii si nu gasesc unele logice.  Iti da mai multa benzina? mai mult aer? 

Crede-ma, cand au aparut teparii cu decarbonizarile m-am gandit si eu sa fac. Am analizat bine si am ajuns la concluzia ca e teapa. Bani aruncati aiurea. 

Negreala care iese din filmuletele lor e de pe evacuari => nu te ajuta cu nimic, ba mai mult, neputand sa o scoti pe toata din rezonatoare  o sa ramana acolo ca un fel de pasta si atractie pentru depuneri.  Mai bine bagi benzina buna, schimbi la timp sondele Lambda, fisele si bujiile. 

In plus, daca ai benzinar si nu ai depuneri pe admisie, ce sa iti curete? Si daca ai, depunerile alea se duc prin pistoane, supape ( minunata zona in care se pot strica scaunele supapelor) etc... 

E drept, fiecare face ce vrea pe banii lui... 

 

Link către comentariu
19 hours ago, mariuscbn said:


Dupa efectuarea operatiunii se impune a se merge turat (4500-5000r/m) 40-50Km cu masina....eu am facut-o de fiecare data pe A2.
 

 

Data viitoare incearca sa faci doar asta, fara decarbonizarea minune, si vei ajunge la acelasi rezultat. 

Cat despre " am simtit diferentele ", odata i-am spus unuia de deochi, in gand, catelus cu parul cret..si ce crezi ? si el a simtit diferentele. Tind sa cred ca " unii oameni " se lasa prea usor indoctrinati si pacaliti de unele tehnici moderne, fara a avea o explicatie tehnica fondata...dar deh, vorba aia, la banii astia..macar te alegi cu iginiezarea ; dpdv psihologic a fost gandit super acest proces..pe principiul, hai sa oferim ceva la oameni ca sa nu creada ca noi luam banii aiurea.

p.s : ai un motor lesinat de 102 cp, intr-adevar, insa printre cele mai fiabile aspirate, care nu sughita pe GPL ca e si in 8v..iar tu te plangi ca ai non stop check engine on, si ai gasit solutia minune..?

tine`o tot asa.

Link către comentariu

felicitari pentru masina si felul cum o intretii. o masina de 16 ani, pe care o intretii ca pe una noua, cu folii pe faruri si cosmetizari. Felicitari!

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!