Jump to content

Audi A5 Sportback Facelift 2013


redeye

Postare recomandată

Dupa cum multi dintre voi stiu, am avut aproape 4 ani acest golf care a fost "prima iubire" :)) . Am decis sa il vand tocmai pentru a trece la un Audi A5. Hotararea am luat-o in vara anului trecut - cand am si vandul Golful - deci nu a fost foarte usor sa intru in posesia ei, dar sunt mandru ca intr-un final am reusit. Intre timp am fost servit de un Smart Fortwo, o masina ideala de altfel pentru Bucuresti.

 

Masina actuala este un Audi A5 Sportback, motorizare 1.8 TFSI cu 170Cp, cutie automata Multitronic in 8 trepte, an fabricatie masina 2012 (rulata din 2013). Ca si dotari este destul de bine echipata, lipsurile din punctul meu de vedere fiind trapa si interiorul din piele. Voi atasa fisierul cu toate dotarile pentru curiosi: WAUZZZ8T5CA057712.pdf

Culoarea este cu totul speciala, un gri care isi schimba nuanta foarte mult in functie de lumina.

Trec prin revista cateva aspecte:

  • motor 1.8 TFSI 170cp
  • start/stop
  • cutia noua multitronic in 8 trepte
  • jante 18" alloy
  • MMI cu toate comenzile 
  • dublu-climatronic + clima pasageri spate
  • privacy glass
  • lumini picioare/usi etc
  • stopuri led
  • faruri xenon + led
  • evacuare dubla cu tipsuri cromate
  • magazie 6CD, magazie 2SD card
  • pilot automat,senzori ploaie/lumina/parcare
  • navigatie
  • bluetooth
  • subwoofer oem

Pentru ca stiu ca o sa apara intrebari legate de pret, spun de acum ca el este confidential, DAR ca idee un exemplar asemanator se gaseste pe piata acum la preturi cuprinse intre 17.000-27.000 conform autovit.

Planurile pentru viitor ar fi accesorizarea interiorului cu piele, si mi-as dori sa o las putin mai jos (probabil arcuri s5/rs5 sau eibach- vom vedea). Pana atunci trebuie sa o inscriu plus o revizie mare.

 

Si acum ce ne place cel mai mult..

1.jpg

2.jpg

 

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

1.jpg

2.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Modificat de redeye
Link către comentariu

Foarte frumos. Sa il stapanesti sanatos. Nu stiam ca si pe 1.8 TFSI evacuarea e dubla :-)

Link către comentariu

Multumesc pentru aprecieri! Da, pentru noile modele se poate alege evacuarea dubla si pentru motoarele mai mici de 2.7.

Link către comentariu

 Masina este superba, merita oricat te-ar fi costat!

Link către comentariu

Multumesc pentru urari.

Da, cuplul este de 320nm si scoate 7.9 secunde pana la 100km/h.

Link către comentariu

Fain. Eu am avut varianta de 160CP si 250Nm pe O2 FL si misca masina aia destul de bine. (7.8s pana la 100km/h).

A5 are o masa mai mare si e bine ca Audi a pus varianta de motor cu 320Nm cuplu.

 

 

Link către comentariu

Felicitări pt noua jucărie, sper s-o văd și pe asta în fata blocului, să o admir și live. Spor la modificări.

Link către comentariu

Multi km fara probleme ! Arata superb !

Link către comentariu

Să o stăpânești sănătos! Cum te împaci cu cutia? Ai luat-o din țară sau de afară?

Link către comentariu

Superb exemplar! Sa-l stapanesti sanatos si sa aveti grija unul de celalalt.

Frumoase pozele de la Lidl/DM, o sa fiu mai atent cand mai trec pe-acolo, poate apuc s-o vad live. :D 

Modificat de anorganix
Link către comentariu

Frumoasa masina, e ce trebuie , ce modificari i-as face eu:

Interior piele, ar fi frumos unul de S-line.

Modificat evacuare cu tobe sport

Resoftare pe la 200-210cp .

Fusta spate de S-line.

Grila fata fagure

Jante S-line.

(cam mult S-line, nu? :))

 

Multi km fara probleme , sa faci repede casco, sunt multi hateri pe strazi .... succes :) 

Link către comentariu
lambda_dryver

Sa o stăpânești sănătos! Nu ai zis nimic atunci cand ne-am văzut ca urmează o bijuterie ca asta!

Multi km fără probleme, sa te poarte sănătos si modificări făcute exact pe gustul tău! Cu fosta masina ai facut alegeri foarte inspirate si de bun gust deci, sunt convins, si in cazul acesteia tot in același ton o sa continui :thumbsup:. 

Link către comentariu

Felicitari pentru upgrade! E complet altceva fata de Golf plus are cam tot ce trebuie. Interiorul de piele e in functie de gusturi. Da, niste scaune S-line ar arata de senzatie :D.

Cum te impaci cu cutia? Nu te apuca de resoftare sa nu te trezesti cu probleme la multitronic.

Link către comentariu

Multumesc din nou tuturor. 

O sa incerc sa raspund tuturor intrebarilor. Masina este adusa din afara si este fabricata in Germania. Cutia este orientata mult spre confort in comparatie cu DSG, dar lucrurile se schimba cand apesi pedala de acceleratie mai tare. Chiar daca are "doar" 170cp pentru masa ei de 1.6 tone, se misca destul de bine. Daca as putea face tot ce a zis @bubu182 ar fi ideal, si o parte din ele sigur vor fi bifate (sper ca toate). 

 @alexukkk o sa o vezi des pe acolo prin zona :D

@lambda_dryver Nici eu nu ma asteptam sa am masina asta, nu credeam ca o sa rabdare atunci cand ne-am intalnit ultima oara (prin septembrie parca). M-a impresionat tare masina ta atunci, si am zis ca urmatoarea trebuie sa fie un "comfort coupe". Si cum sub 15.000 euro nu gaseam un CC bun, am zis ca mai bine mai strang putin si iau A5. Am ales Audi mai mult pentru ca voiam ceva cu totul diferit, iar CC-ul semana foarte mult cu fostul Golf in interior.

 

Dupa ce termin cu inscrierea, care nu e deloc simpla la noi, urmeaza o revizie generala si apoi casco. Pana atunci sta protejata si nu o folosesc tot timpul, pentru ca inca o am si pe cea veche.

Pentru ca vad ca v-a placut, mai putin niste poze printre care una cu colegul  justjohnny22 :)) 

 

LE:  @ The_Ego: Multam. Nu cred ca o sa umblu nici macar la soft-ul motorului pentru ca masina este destul de echilibrata si este atat de comfortabila incat nici nu simti nevoia de putere mare. Cutia schimba foarte foarte jos treptele (chiar si la 1200 rpm daca pedala de acceleratie e apasata usor) astfel incat e imposibil sa realizezi ca se schimba...un feeling placut, de confort. Start-stop-ul m-a impresionat in comparatie cu cel de la BMW, mi se pare gandit mult mai bine, efectiv intra exact atunci cand este nevoie si nu devine enervant. 

Momentan masina este putin mai inaltata pentru ca are anvelopele de iarna cu talon 45 in loc de 40 care vine din fabrica (245/40/18). Cu toate astea parca tot ar merge mai jos, dar vom vedea in viitor. Upgrade-uri prea curand nu cred sa apara pentru ca trebuie amortizat putin efortul.

12769544_1067489509975789_1016859360_n_faranr.jpg

12782535_1067489513309122_1772883314_n_faranr.jpg

12767472_1067489519975788_1089251883_n.jpg

DSC_0688.JPG

Modificat de redeye
Link către comentariu

Pentru ca unii nu o cunosc, las cateva poze si cu fosta masina

2.jpg

7.jpg

blana.thumb.jpg.650ce13ab76a3fca47168640

3.jpg

Modificat de redeye
Link către comentariu

frumoasa si golfana mea :rolleyes::rolleyes: e gen frumoasa si bestia (audi)

 

 

2v940p2.jpg

Modificat de justjohnny22
Link către comentariu

Iti multumesc pentru numar :)):)). De fapt nici nu aveam nimic de ascuns, doar ca nu reprezinta masina acest numar, fiind provizoriu, trebuie sa fie RED !!! 

Link către comentariu

Asa da!

Ai facut o trecere frumoasa, te felicit! Cam pe unde te invarti cu consumul urban(provizoriu)?

De acord cu scaunele, e un must sa pui altceva.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
Publicat (modificat)

In urma cu doua saptamani i-am facut si o revizie completa, masina se prezinta perfect. Am inlocuit toate filtrele, uleiul, plus o verificare generala. Pe langa revizie i-am mai cumparat un set de cauciucuri de vara 245/40/18. Adaug mai multe poze stranse de-a lungul timpului dupa ce am inscris-o 

 

@alexukkk M-ai descoperit cu numarul :))

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

 

editaudi.jpg

Modificat de redeye
Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!