Jump to content

Golf MK6 TSi 122cp


redeye

Postare recomandată

Asta este MK6-le meu pe care il detin de aprox un an. Este echipat cu deja celebrul motor 1.4TSI 122cp, care isi face treaba de minune si dupa 90.000km.

 

Masina este din 2009, am luat-o la 82.000km.

Este varianta HIGHLINE plus inca niste optiuni, printre care:

 

- suspensie adaptiva sport/confort (isi merita fiecare banut)

- jante 17" din fabrica

- BC mare

- volan piele +comenzi

- alarma ceva mai inteligenta

- interior bej

- RCD510

si alte minuni, tipice echiparii HL

 

Imbunatatirile aduse de mine ar putea fi urmatoarele:

 

- folie spate+fata+parasolar

- achizitionat un set separat de roti pentru iarna (table 7J de A4, 16" + capace JettaMK6)

- amortizoare rectificate, sa fie ca noi

- folie rosie pe stopuri (schimba f mult masina, am scapat de aspectul de Touareg, cu ditamai semnalul)

- inca o cheie noua de rezerva (da,820 lei o cheie!)

- xenon pe scurta/lunga/proiectoare la care voi renunta cat de repede pot (bani aruncati pe fereastra)

si alte multe chestii care se fac periodic: ulei,filtre,bucse, reglaje pe ici colo,curatat clapeta etc...ca sa fie totul bine

 

Pe viitor am  multe planuri, dar nici eu nu am o lista cu prioritati, deci nu ma pronunt cu o exceptie. Sunt in cautare de un set de jante pe 18", si chiar nu stiu ce sa aleg. Astept propuneri cu modele daca aveti idei.

 

Momentan cel mai mult imi plac cele Chicago de pe Passat.

 

Pozele sunt in ordine cronologica.

 

 

dsc0396bm.jpg

 

dsc0386sg.jpg

dsc0343le.jpg

dsc0276a.jpg

dsc0279im.jpg


dsc0281mw.jpg

dsc0284jf.jpg

dsc0285wh.jpg


in stadiul acesta este acum
20130218171045.jpg

 

si asta este modelul CHICAGO 18" la care ma gandesc:

chicagosp.jpg




 

Modificat de redeye
Link către comentariu
  • Replies 629
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • redeye

    252

  • The_Ego

    73

  • TDR

    32

  • Wiki

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Frumoasa masinuta. Sa o conduci cat mai mult si tot timpul cu zâmbetul pe buze. Consumul cum e?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu

Nu-mi plac xenonul si parasolarul de pe parbriz, altfel masina arata foarte misto.

 

Misto interiorul bej. Si alarma. Sa te poarte sanatos! 

Link către comentariu

Sa o conduci cu placere!:)

Butoanele de la geamuri si oglinzi nu vin cromate la varianta Highline?

Link către comentariu

Butoanele cromate erau standard in Romania, de la CL in sus.

Mie-mi plac jantele pe care le ai acum, poate iti usurez trecerea catre 18" :))

Link către comentariu

Este CL, dar arata foarte bine si asa.

 

7.9% cu 1.4 in Bucuresti este un record. Pe la ce ore circuli?:))

Link către comentariu

ce discuri de frana sunt alea? Multumit de ele, se simte vreo diferenta fata de cele de fabrica?

Link către comentariu

suspensie adaptiva nu stiam ca exista pe golf ?! ... pe jetta se poate pune cumva ? stie cineva 

Link către comentariu

Da chiar ca se umple forumul de Golf 6, pacat ca abia acum dupa ce a fost scos din productie.

Butoanele alea sunt f lucioase, au cam exagerat aia de la spalatorie cu siliconul la interior. :p

 

Poti pune o poza cu semnalizarile aprinse pe spate si cu becul de marche arrier aprins? Ca si pe mine ma tenta folie rosie pe stopuri de CL.

 

@bosseby: Suspensie adaptiva, a fost optionala pe toate versiunile de Golf 6. Un retrofit nu merita pt ca e f f scump si nu e mare branza, mai bine o reglabila de calitate.

Link către comentariu

Ce ziceti, ar merita sa si schimb bara spate, avand in vedere ca trebuie sa o vopsesc?



Este CL, dar arata foarte bine si asa.

 

7.9% cu 1.4 in Bucuresti este un record. Pe la ce ore circuli? :))

da..ala este consumul! circul 50% in aglomeratie 50% ore tarzii (liber)...

chestia e ca m-am obisnuit f bine cu masina astfel incat sa stiu cum consuma cel mai putin

la inceput nu-mi scadea consumul sub 10%

Modificat de redeye
Link către comentariu

Unde ai rectificat amortizoarele si cat te-a costat operatia? Se simte diferenta de duritate acum?

da, acum sunt putin mai dure, insa amortizeaza mult mai bine..ale mele erau aproape pe moarte...

m-a costat 150 lei/buc la cineva care se ocupa numai cu asa ceva de ani buni(daca vrei nr da-mi pm).

Am optat pt rectificare ca ma costa enorm sa le schimb (sunt mai sofisticate, suspensie adaptiva - ajungeam la 2000e pe toate 4)

 

Daca poti schimb-o pe casco cu una de R-line. 

In caz contrar ia una de GTD :D.

Ar fi o idee, insa n-am casco :))!

Modificat de redeye
Link către comentariu

Chiar nu stiu ce jante sa aleg. Oricum, ceva pe 17" sau 18"!

Niste idei? Eventual cu poze :d?

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu

Si esti elev la rosetti?vad masina des pe langa cabina telefonica...sa o stapanesti sanatos,ai o masina frumoasa!

Cum a trecut timpul,acum 13 ani am terminat liceul.

Fa rost de o pereche de jante ed 35,glen

watkins,o sa fie nebunie.

Brgds

Link către comentariu

Si esti elev la rosetti?vad masina des pe langa cabina telefonica...sa o stapanesti sanatos,ai o masina frumoasa!

Cum a trecut timpul,acum 13 ani am terminat liceul.

Fa rost de o pereche de jante ed 35,glen

watkins,o sa fie nebunie.

Brgds

Da, ultimul an, mersi frumos!

 

Legat de jante, pana la urma m-am hotarat sa raman la 17", pentru ca am condus  zilele astea pe 225/40/18 si am ramas cam dezamagit .... nu cred ca se poate prin bucuresti, fara sa iti distrugi masina in timp, avand in vedere ca merg cu masina zilnic.

 

Asa ca m-am gandit sa caut un model de jante frumoase, si am gasit. Mi-a placut AVIGNON, prima data le-am vazut pe un Golf5, si sincer, ma intrebam daca sunt pe 17" sau 18". Arata foarte bine asa cum sunt.

7720-img-5343.jpg

 

Iar daca gasesc, le cumpar noi. Ca sa stim o treaba.

 

Cam asa arata pe golf, numai ca eu am suspensie sport, si urmeaza si niste arcuri sport Eibach cu o coborare de 30/30 mm.

post-17742-1244533061.jpg

Link către comentariu

Mare diferenta intre 17" si 18" la confort nu este. Suspensia joaca rolul important aici.

Daca ai o ruta obisnuita cam stii ce gropi sunt si le eviti. Altfel mergi usurel, franezi inainte de groapa si se poate supravietui cu jante de 18" pe o masina daily driver in Bucuresti.

 

Aducea cineva de pe forum jante oem noi. Cred ca sunt 670euro. Desi nu inteleg de ce schimbi jantele tale de 17" cu altele?

E adevarat au Et47 (parca) si 7.5 fata de ET54 si 7 latime cat au Porto.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Mare diferenta intre 17" si 18" la confort nu este. Suspensia joaca rolul important aici.

Daca ai o ruta obisnuita cam stii ce gropi sunt si le eviti. Altfel mergi usurel, franezi inainte de groapa si se poate supravietui cu jante de 18" pe o masina daily driver in Bucuresti.

 

Aducea cineva de pe forum jante oem noi. Cred ca sunt 670euro. Desi nu inteleg de ce schimbi jantele tale de 17" cu altele?

E adevarat au Et47 (parca) si 7.5 fata de ET54 si 7 latime cat au Porto.

Pai in primul rand, imi plac ca model. Au et mai mic (deci mai iesite in afara), sunt mai late(exact cat trebuie,nu foarte mult). Cele vechi pe care le am nu-mi mai plac, par mici si vreau ceva putin mai sportive. Sa nu mai zic ca s-au cam deteriorat si oricum ar fi trebuit sa le vopsesc(~200euro,profi). Asa cu ce iau pe ele + acei 200 euro le iau noi.

 

Le-am gasit aici cu 590E http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/jante-aliaj/jante-17-inch/set-jante-noi-originale-vw-model-10566571.html . Noi, originale.

 

LE: Daca nu o sa arate bine jantele pe spate, montez si niste distantiere sa ajung la et40.

Modificat de redeye
Link către comentariu

7.5 cu ET47 vor iesi cu 13mm mai mult decat Porto. Nu va fi nevoie de distantiere pentru ca ies destul.


Ai gasit arcuri care sa mearga pe suspensie adaptiva?

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!