Jump to content

Golf 6 - Proiectoare


gabriel.FCD
 Share

Postare recomandată

Salutare baieti. Am un golf 6 din 2009 varianta cheala.. Si as vrea sa i pun proiectoare. Mi am luat blocul de lumini, cablajul, proiectoarele dar nush exact in ce locatie a mufei(din blocul de lumini care are 10 locatii) trebuie sa intre firul care mi le aprinde.ati putea va rog sa mi dati o mana de ajutor?multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pin 3 la switch si pin 19 conector negru la BCM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai trebuie si codate pe centrala electrica. Asta daca stie, dar cred ca nu stie de proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On ‎03‎/‎03‎/‎2016 at 0:08 AM, gabriel.FCD said:

Salutare baieti. Am un golf 6 din 2009 varianta cheala.. Si as vrea sa i pun proiectoare. Mi am luat blocul de lumini, cablajul, proiectoarele dar nush exact in ce locatie a mufei(din blocul de lumini care are 10 locatii) trebuie sa intre firul care mi le aprinde.ati putea va rog sa mi dati o mana de ajutor?multumesc anticipat.

Cat Ai dat pe cablajul proiectoarelor ? De unde ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

edit pentru postul meu de mai sus: e vorba de pin 5 la switch si pin 21 conector negru BCM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12 March 2016 at 3:59 PM, ulisica said:

Cat Ai dat pe cablajul proiectoarelor ? De unde ?

De pe olx de la un tip. 120:)

Un bcm de highline unde as putea gasi, la un pret mai convenabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, se pare ca nu suporta proiectoare, asa este ? 

De aici trebuia sa pleci.... BCM - pe la dezmembrari sau colegii de forum, care vand produse pentru retrofituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Se pot monta proiectoarele si "pe direct"  fara sa treaca prin BCM, bineinteles nu o sa mai ai smecheriile gen cornering dar o sa mearga pe ceata daca asta iti doresti .

Gasisem undeva cum se face dar nu mai am linkul din pacate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si merita ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Ptr mine functia de cornering nu e asa importanta, dar pe o ceata nebuna niste proiectoare chiar sunt utile, life-saving as zice  ... depinde de fiecare ce vrea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea e ca merita sa ai cornering... pe ceata mergi foarte rar, pe cand noaptea aproape zilnic, iar corneringul ajuta foarte mult in curbe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Acele proiectoare nu sunt doar ptr mers pe ceata, se merge cu ele aprinse tot timpul ?

Daca au si functie de faruri noaptea atunci merita retrofitul complet .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar taraneii merg cu ele aprinse tot timpul, se aprind cand efectuezi un viraj la sub 30km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

As vrea sa-mi montez proiectoare la masina din semnatura.

1.Pentru a afla daca centrala imi suporta proiectoarele trebuie pus VCDS sau pot afla din VIN?

2.Ce risc daca imi montez chinezariile astea http://www.aliexpress.com/item/VW-GOLF-6-MK6-Original-front-fog-lamps-lights/32299110138.html?spm=2114.10010108.1000014.1.cZHtb1  ? 

 

Multumesc!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Trebuie vcds sau te poti uita direct pe eticheta BCM-ului.

2. Cand iei chinezarie tot timpul iti asumi un mic risc. Atentie ca cele din link-ul tau cred sunt cu releu: asta inseamna ca nu trebuie sa schimbi BCM, dar nu o sa ai functia cornering.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi - recomand varianta de fabrica, cu proiectoarele trecute prin BCM... nu ca la vechea Dacie....:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 - 5K0 937 084B - e ok pentru proiectoare?

 - in principiu vroiam proiectoate pentru functia cornering, daca nu suporta BCM-ul clar nu mai montez.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia cornering este un moft dar pe ceata chiar sunt utile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@whizel: 084 e lowline si nu suporta proiectoare, trebuie schimbat

@TDR: am mai spus-o, eu consider ca nu e moft... proiectoarele sunt bune pe ceata, dar pe ceata mergi rar, in schimb noaptea mergi aproape zilnic si functia cornering e foarte utila in curbe

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare utila deoarece se aprind la viteze de sub 30km/h, deci la viteze de  oras, iar oras in mod normal exista iluminat stradal .

 

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mistery - multumesc pentru raspuns!

Din ce am mai citit pe forum pentru a avea functia de cornering trebuie terminatia de la 086 in sus?

Prentru compatibilitatea BCM-ului trebuie sa caut cu acelasi inceput de cod care il am pe masina (adica 5K0 937... )?

Trebuie sa mai tin cont si de altceva? ma refer la versiune an fabricatie? Vreau sa ma asigur ca nu gresesc cu ceva :)...

 

Rog un moderator sa-mi mute acest post la topicul  dedicat schimbului de centrala daca considerati ca nu isi are locul aici aceste intrebari! Multumesc pentru intelegere! 

Modificat de whizel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 2 ore am si eu montate farurile de ceață. Am activat și cornering-ul și pot spune ca se vede mai frumoasă grila  maşinii, dar mai important o sa văd utilitatea proiectoarelor pe ceață.
Mi-a mai activat o opțiune referitoare la luminile de zi, să fie aprinse și proiectoarele la intensitate de 50%, .Am o reținere să mă trezesc cu vreo amendă că am ca lumini de zi și proiectoarele. Știe cineva este interzis să ai și proiectoare activate ca lumini de zi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@whizel: da, trebuie terminatie 086 (midline) sau 087 (highline). Referinta obligatoriu e cu 5K0 937

@ulisica: da, este interzis. Proiectoarele se folosesc DOAR pe ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 minutes ago, Mistery said:

@whizel: da, trebuie terminatie 086 (midline) sau 087 (highline). Referinta obligatoriu e cu 5K0 937

@ulisica: da, este interzis. Proiectoarele se folosesc DOAR pe ceata.

Mulțumesc frumos pt. avertisment.O rezolv cat se poate de repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6 - Proiectoare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!