Jump to content

Volanul la broscuta


strikea
 Share

Postare recomandată

Domnilor,

Cine stie daca se demonteaza greu volanul broscutei si ce volan sport s-ar potrivi la nuturi, bineinteles si cu claxonul tot pe volan.

Eventual poate are cineva dintre dumneavoastra un volan disponibil gen imitatie lemn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor,

Cine stie daca se demonteaza greu volanul broscutei si ce volan sport s-ar potrivi la nuturi, bineinteles si cu claxonul tot pe volan.

Eventual poate are cineva dintre dumneavoastra un volan disponibil gen imitatie lemn.

Nu se demonteaza greu.

Am volan sport din lemn luat din V. Barzesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor,

Cine stie daca se demonteaza greu volanul broscutei si ce volan sport s-ar potrivi la nuturi, bineinteles si cu claxonul tot pe volan.

Eventual poate are cineva dintre dumneavoastra un volan disponibil gen imitatie lemn.

exista trei dimensiuni de coloane de directie:

20mm, 21mm si 17mm

prima e valabila pana prin 70, a doua din 70 pana prin 72-73 iar a treia pentru toate modelele, inclusiv Mexico, din 1973 pana in 2003

eu am pus pe broasca mexico volan original de VW Golf II (buton de claxon dreptunghiular) cu diam 17mm (exista si pe Golfuri diam de 21mm)

poti verifica masurand diametrul coloanei cu nuturi si compara cu datele de mai sus; daca te duci in targ poti cere (eventual cu proba) sa ti se dea butuci pentru Golf 1 sau Golf 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa desfac volanul, care e model '67, a trebuit sa apelez la un cutter sa scot capacelul din mijloc, apoi am desfacut cele 3 suruburi de la semiinelul de claxonare, surubul de prinde cablul electric de la claxon si apoi cu o cheie inelara cotita (merge si tubulara) de 27 (parca) am desfacut piulita si apoi am tras de volan si ..ai acces si la comutatorul de semnalizare, care-i sub volan...

dureaza intre 5 si 10 minute.. toata operatia

Modificat de niq_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

au am o '66 si am volanul acela mare de plastic..cel in 4 'spite'......vreau sa mintez un volan sport MOMO....aveti idee cat este diametrul??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presupun ca nu merge montat cel sport in locul celui original..... :vaidecapulmeu: ......exista vreo sansa sa adaptez volanul sport?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai volanul cel nou este pus pe o dacie si ma gandesc ca nu este acelasi ax......probabil este alt diametru...in caz ca este alt diametru la butuc se poate gasi butuc?sau macar sa existe o varianta sa il adaptez....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai volanul cel nou este pus pe o dacie si ma gandesc ca nu este acelasi ax......probabil este alt diametru...

DA, este alt diametru

In caz ca este alt diametru la butuc se poate gasi butuc?sau macar sa existe o varianta sa il adaptez....

gasesti alt butuc in vitan-barzesti, sau in alt targ. Ceri butuc ptr. golf1 ca nu stiu aia de broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!