Jump to content

Probleme/Info Faruri


LuciangIII
 Share

Postare recomandată

Am si eu o intrebare. Cred ca mi-a intrat apa de ceva timp la farul dreapta si oglinda mi-e ruginita. Exista vreo metoda de a o reconditiona sau trebuie sa cumpar una noua? Se gaseste de vanzare separat doar oglinda la far (e far cu o singura camera) sau trebuie sa schimb tot farul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea mai ai ce sa ii faci, doar alt far ca oglinda nu se vinde separat din cate stiu eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti ajuta,as vrea sa imi cumpar niste becuri la far la golful meu si m am gandit la Osram Silvestar sunt bune?Va multumesc. :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, silver am si acum pe masina. Nu s-au ars in 3 ani de folosire, inca mai pastrez (un set folosit) pentru rezerva. Trebuie sa le schimbi la 2 ani caci le scade intensitatea din ce am observat eu. Am testat si Philips x-power cu succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea mai ai ce sa ii faci, doar alt far ca oglinda nu se vinde separat din cate stiu eu

Asa banuiam si eu. Nu am vazut nicaieri de cumparare doar oglinda. Nici macar in ETKA nu apare ca componenta separata, deci nu are cod de identificare :(

Multumesc oricum ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu o problema la un far nu imi merge faza scurta la unu merge la unu nu. faza e ca firu plus sa zic nu intra curent nici cum am cautat sa vad daca e intrerupt dar nu am gasit sa fie intrerupt ma dus cu el pana la mufa ai a sau cum ii zice .ma ajuta careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca ai siguranta pe fiecare faza in parte atat pt farul stang cat si pt farul drept.verifica siguranta si apoi restul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebanu_2006 sigurantele sunt numarul: 1 ; 2 ; 11 ; 12. Daca zici ca pe un far iti merge iar pe celalalt nu, verifica becul, verifica sigurantele, daca nu sunt nici alea inseamna ca ori e lipsa de contact ori fir intrerupt. Altceva nu are ce sa fie in cazul tau.

Modificat de ass1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

de ce nu mai imi merge reglajul electronic???comutatorul ii ok.da nu se aude nimic de la motorase.ce ii pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
adrianviperdodge2012

Cred ca pot posta aici:cum imi pot transforma farurile Hella stock(varianta cu o singura camera-H4) intr-unele clare.?Vreau sa le modific la partea interioara si am nevoie de cateva sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Astea sunt faruri opace(cu striatii-nu se vede becul din interior)post-90714-0-32475800-1345041764_thumb.j

si astea sunt faruri cu sticla clara(se vede interiorul farului)post-90714-0-19397900-1345041797_thumb.j

Intrebarea era:cum le pot transforma din neclare in clare,auzisem pe undeva cu smirghel fin..e adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici o sansa. o sa te impiedici de barba pana le faci din opace clare pentru ca striatiile alea is destul de pronuntate si e vorba de sticla, nu plastic. se gaseste sticla clara daca vrei asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la niste baieti care au un garaj de customizari. Se toarna alta "sticla" dar dintr-un plastic mai special sa zic asa...Cum sunt alea de Logan. Ai vazut ca sunt flexibile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot face sticle din pexiglas dar nu iti recomand deoarece farurile care au sticla cu striatii si care au sticla clara au oglinda diferita deci striatiile alea au un rol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot pune faruri de gti (cu 2 camere - fazele separate) pe o masina cu faruri originale H4?

presupun ca nu merge mufa in mufa, o schema electrica ceva?

merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar sa isi puna lupa in far...are un aspect uimitor. Mai ales sa vopsesti oglinda farului cu negru. Dezavantajul geamurilor din plexiglass este ca in timp se matuiesc, iar un set de xenon cu lupa este in jur de 500 de lei...cam scump dar repet ca aspectul este mirific. Acum depinde si de gusturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna seara! Am si eu o cerinta celor care cred ca ma pot ajuta cu o rezolvare pentru problema mea. Deci am avut un eveniment nefericit in care am lovit golful meu si mi-am spart farul drept, am achizitionat unul nou si pozitia e de alt tip adica nu e ca cel original cu bec pe soclu e ca la logan. Si eu vreau sa fac o modificare in cel original(adica la farul stanga) sa fie la fel ca cel nou si sa cumpar niste poziti pe SMD. Gasesc acel tip de alimentare si tai alimentarea cea veche si sa leg cea noua? Sper ca intelege cineva din ce am scris si unde bat, daca nu astept intrebari!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi zice si mie cineva cum pot regla farurile?

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa le reglezi manual? Desfaci capota si cum te uiti din fata la faruri in dreptu rotitelor vezi niste santuri prin care bagi o surubelnita

Buna seara! Am si eu o cerinta celor care cred ca ma pot ajuta cu o rezolvare pentru problema mea. Deci am avut un eveniment nefericit in care am lovit golful meu si mi-am spart farul drept, am achizitionat unul nou si pozitia e de alt tip adica nu e ca cel original cu bec pe soclu e ca la logan. Si eu vreau sa fac o modificare in cel original(adica la farul stanga) sa fie la fel ca cel nou si sa cumpar niste poziti pe SMD. Gasesc acel tip de alimentare si tai alimentarea cea veche si sa leg cea noua? Sper ca intelege cineva din ce am scris si unde bat, daca nu astept intrebari!!!

Sa inteleg ca tu ai avut far cu 1 camera si acuma ai cumparat cu 2 camere? Se poate taia soclu si inlocuii cu unu din dezmembrari sau cu cel de la faru vechi. Faru cu 1 camera are pozitie t4w si cu 2 camere are pozitie w5w

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in portbagaj sub mocheta trebuie sa fie un stiker si pe langa locasul rotii de rezerva si acolo ai mai multe date,la ABU cutia este CHL.

Suntem off topic,daca mai ai nelamuriri continua intr-un topic despre cutii de viteza.

Modificat de mihai_mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu un golf 3 '97 faruri ceata doar pe spate.vreau si eu sa stiu daca pot monta proiectoare ceata in bara unde am semnalizarea si un loc liber si pozitia,oare pot monta in acel loc liber ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu un golf 3 '97 faruri ceata doar pe spate.vreau si eu sa stiu daca pot monta proiectoare ceata in bara unde am semnalizarea si un loc liber si pozitia,oare pot monta in acel loc liber ???

Da,poti monta proiectoare pe fata.Ai nevoie de urmatoarele componente:blocul de lumini cu functie proiector fata,proiectoarele(OEM sau Aftermarket) si instalatia pentru proiectoare daca nu cumva o ai montata.Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa-mi spuna daca motorasele din faruri sunt protejate de o siguranta anume din tablou? Am incercat sa invart de comutatorul care normal este raspunzator de reglajul farurilor din interior dar fara nici un rezultat pozitiv. Am scos mufele din motorase si am dat cu spray de contacte,asta cu toate ca nu pareau oxidate absolut de loc,dupa care am pus pe cineva sa invarta de comutator,iar eu am ascultat cu urechea lipita pe far,dar nu se auzea absolut nici un bazait nimic. Puteti sa-mi spuneti ceva care sa ma ajute in rezolvarea problemei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am doar schema asta; continuarea nu am gasit-o.post-982-0-79663500-1359047550_thumb.jpg

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • v@sy changed the title to Probleme/Info Faruri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!