Jump to content

Probleme/Info Faruri


LuciangIII
 Share

Postare recomandată

Asta e continuarea. Verifica siguranta 1 si siguranta 2

post-44347-0-48551500-1359110131_thumb.j

Modificat de ass1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pe masina am faruri cu doua camere, pt faza scurta si pt faza lunga, dar mi sa spart unu si am pus sticla de la un far cu o singura camera iar acum mi se pare ca nu bate unde trebuie oricat am incercat sa il reglez. sa fie de la stila ?

Modificat de v@sy
Topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pentru ca difera striatiile sticlei intre farul cu o camera si cel cu doua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare frati forumisti!

Am ramas fara lumini la masina; am pozitii si  semnalizari functionale, dar nu am deloc faza scurta si nici faza lunga. Functioneaza doar blitz-ul, daca actionez maneta. Sigurantele sunt OK, unde mai pot cauta defectul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu alt bloc de lumini. La mine cand aprind proiectoarele se sting toate becurile din masina, dar cu alt bloc merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sal am si eu o intrebare as putea sa montez faruri de golf 4 p golf 3? se potrivesc prinderile? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, si nu se potrivesc nici la capota/grila/aripi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In schimb poti sa cauti faruri hella mk4 look care sunt identice cu cele de golf 4 insa sunt pentru golf 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Ruta Florin Cristian

Salutare , se potrivesc faruri de Golf 3 GTI in locul celor normale???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, doar sa aiba mufa la fel ca instalatia de pe masina ta. Sunt 2 tipuri, (rotunde si dreptunghiulare) daca nu ai mufele la fel iti trebuie adaptor. Iar apoi trebuie sa umblii prin panoul de sigurante sa pui un jumper ca atunci cand aprinzi faza lunga sa ramana aprinsa si faza scurta.

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o   intrebare  am  daca   am   schimbat  farurile  am  din  acelea  cu  o  camera  si  reglaj  electric   mai  trebuie   reglate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie reglate. Din reglajul electric le reglezi doar ca sa bata mai jos in cazul in care ai masina incarcata di lasata de spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

regleaza-le si din rotitele alea albe ca sa fie luminile paralele si drepte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am schimbat ieri farurile mele cu o camera cu unele de GTI cu 2 camere. Pentru ca mufele nu erau la fel am taiat firele si le-am legat pe culori la mufele pentru farurile cu 2 camere(alea rotunde). Problema e ca atunci cand aprind faza scurta mi se aprinde si martorul de faza lunga in bord, indiferent daca am faza lunga sau nu. Am scos becurile de pe faza lunga si acum nu mai sta martorul aprins. Aveti idee de la ce sa fie? Ma gandesc sa incerc cu alte becuri...

Farurile sunt Hella originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai gresit legaturile, becurile nu au nici o vina. Probabil ai inversat masa de la faza lunga cu cea de la faza scurta.

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele le-am legat pe culori, doar o pereche nu se potrivea dar am presupus ca daca celelalte 3 sunt in regula totul o sa mearga bine. Luminile se aprind corect : pozitie, fara scurta, faza lunga...

O sa caut o poza mai detaliata cum trebuie facute legaturile...

 

LE : Atasez niste poze cu legaturile pe care le-am facut eu. Spuneti-mi va rog daca sunt in regula sau daca trebuie schimbat ceva.

https://www.dropbox.com/sh/o9crkczk210dux3/xTA3vSEHxD

Modificat de CristianGNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firul maro/galben din mufa, corespunde cu firul maro din far ? Am patit si eu fenomenul cu aprinderea martorului de faza lunga cand aprinzi faza scurta si tin minte ca erau inversate niste fire. Nu mai stiu sigur care. Poti incerca cu un aparat de masura sau un bec sa incerci firele sa vezi care e pozitia/faza lunga/faza scurta iar apoi sa urmaresti traseul lor si in far.

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat! Intr-adevar erau inversate masa si cu faza scurta in mufa. Multumesc mult pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mi-am schimbat farurile  h4 cu H1 problema e ca atunci cand dau faza lunga se stinge faza scurta (h4 are faza lunga, scurta pe acelasi bec). am inteles ca tre' sa pun un releu ca sa se aprinda ambele. a facut cineva treaba asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie nici un releu. Se face o punte intre 2 fire la maneta de schimbata faza (semnalizare), intre cel care vine de la blocul de lumini si faza lunga. Asa am si eu facut de 5 ani incoace...bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevie de asa ceva pe pozitia 10 din blocul de sigurante 2928r5c.jpg

 

 

Ori il fabrici din 2 papuci si un cablu mai gros, ori dintr-o bucata de tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • v@sy changed the title to Probleme/Info Faruri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!