Jump to content

Probleme/Info Faruri


LuciangIII
 Share

Postare recomandată

tocmai ce am montat Philips XtremePower..am faruri noi Tyc taiwaneze(H4,camera simpla)..pe faza scurta se vede ceva mai bine ca inainte,pe lunga clar bate mai departe..pe ploaie nu sunt chiar multumit,ceata inca nu stiu cum lumineaza ..sper sa nu fi dat 1 milion degeaba pe 2 becuri "made in "Germany" " care si asa am auzit ca au viata cam scurta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf1 eu am acelasi tip de halogene tot pe o singura camera si pe ploaie sunt foarte dezamagit vede prost in schimb pe timp frumos faza scurta rupe..vede extraordinar de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajutati-ma si pe mine cu o problema.Am vazut zilele astea ca unul din faruri nu lumina cum o facea deobicei, cand m-am uitat am observat ca acea clema care tina becul s-a rupt. Mai precis mi s-a rupt plasticul care tinea siguranta de la bec. Eu am farul cu un sungur bec H4, as fi foarte recunoscator daca mi-ati da niste sugestii cum sa rezolv aceasta problema.

Trebuie sa fi atent la ce materiale folosesti ca se cam "incinge" atmosfera in far, sa nu ai alte surprize.Incearca sa faci un inel dintr-o sarma mai grosa ceva, oricum ceva fix ca sa nu ai probleme cu vizibilitatea.Fa eventual o poza sa vedem ce si cum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am promis mai demult revin cu poze din operatiunea de desfacere a farului pentru remedierea problemei.

L-am desfacut utilizand un uscator de par , chiar foarte usor . Nu este nevoie de acel pistol cu aer cald special pentru asa ceva si nici sa scufunzi farul in apa calda (mai ales daca ai motoras de reglaj) .

post-10002-1278361975_thumb.jpg

post-10002-1278361985_thumb.jpg

post-10002-1278361991_thumb.jpg

post-10002-1278361996_thumb.jpg

post-10002-1278362014_thumb.jpg

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare pe cele Valeo le pot desface la fel de usor ca tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

eu am faruri cu 2 camere, nu stiu exact cati "papuci" au becurile cred ca sunt cele originale..ink nu mam uitat, dar stiu k pozitia e cu 1 "papuc", vreau si eu sa imi pun becuri k cele mentionate mai sus, albe Phillips, spunetimi...se schimba pur si simplu sau trebuie sa fac ceva modificari ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ce tipuri de becuri ai pe cele cu 2 camere..de exemplu pe farurile cu o camera sunt becuri H4..nu trebuie sa schimbi nimic daca iti pui becuri xtremepower/bluevision etc..decat becurile in sine..doar sa vezi daca ai H4/H3/H7 etc..

@zipp..iti dau dreptate..si eu am prins ploaie..a 2-a zi dupa ce am montat xtremepower..si sincer cele originale erau cam la fel pe ploaie..daca nu mai bune..mi-e frica la gandu ca pe ceata s-ar putea sa fie praf..om trai si om vedea

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

eu am faruri cu 2 camere, nu stiu exact cati "papuci" au becurile cred ca sunt cele originale..ink nu mam uitat, dar stiu k pozitia e cu 1 "papuc", vreau si eu sa imi pun becuri k cele mentionate mai sus, albe Phillips, spunetimi...se schimba pur si simplu sau trebuie sa fac ceva modificari ?

multumesc

Daca nu ma insel ai H1 si pe scurta si pe lunga . Asa scrie si pe site-ul Osram si pe Philips.

Becurile se schimba pur si simplu dar trebuie sa fie specificatia corecta .

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Tracto - aceeasi operatiune vreau sa o fac si eu la farurile mele. Cu ce ai vopsit oglina? Cu ce ai lipit pe urma sticla inapoi ca sa nu faca condens? Pune si o poza sa vad cum arata cu sticla pusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Phun, eu le-am desfacut pe ale mele (cu o singura camera) ca sa le spal sticla, au iesit brici, nu am vopsit nimic, inapoi le-am prins cu silicon transparent pe toata marginea, dupa care le-am pus cele 4 sigurante metalice. Ale mele sunt BOSCH, am trecut iarna, primavara si am ajuns vara cu ele, fara sa faca condens. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la silicon transparent ma gandeam si eu.

Alta intrebare legata de vopsirea farurilor: acum voi fi OFFTOPIC si imi cer scuze pentru asta. la stopurile spate se scoate "sticla" separat sau e tot ca la far, lipita? As vrea sa le vopsesc si pe ele pe interior. Nu am incercat daca se pot scoate usor sticlele stopurilor. Ma refer....ca la alea de Dacie 1310....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vreti sa va vopsiti farurile am pus eu un tutorial la DIY precum si niste poze cu farurile mele. Pe farurile cu doua camere e H1 pe scurta si lunga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posturile despre buzzer au fost mutate aici.

Va rog sa fiti on topic si sa nu se mai discute despre faruri innegrite, buzzer lumini aprinse si altele.

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Ma cam bate gandul sa schimb farurile la masinuta mea pentru farurile actuale (originale VW cu o camera) lumineaza foarte slab drumul pe timp de noapte. Intrebarea mea este daca exista ceva diferenta, si aici ma refer la performanta, intre farurile originale golf 3 cu o camera si cu doua camere. Merita sa schimb farurile cu o camera pe cele cu doua camere se va simti vreo diferenta?

Ce parere aveti despre aceste faruri ? Faruri after-market FK Eventual daca aveti careva asemenea faruri dati cu parerea. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu faruri asemnatoare celor pe care intentionezi tu sa le cumperi. Comanda a fost facuta in Germania, transport, timp pe drum, daca faci un calcul nu prea a meritat. La aspect meritau toti banii, dar din pacate lumina lor nu era foarte foarte clara. Am revenit la farurile originale cu o singura camera. Intentionez sa-mi pun un kit Xenon, am vazut multa lume multumita dupa o asemenea alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Intentionez si eu sa imi pun xenon si pentru asta e klar ca am nevoie de faruri cu sticla clara. Am gasit un set de faruri HELLA mk4 style impecabile la 450 RON si ma gandesc sa le iau. Merita investitia? E ok daca pun becuri obisnuite pana o sa am bani de xenon...o sa se vada ceva? Mai are cineva HELLA mk4 style sa imi poata spune o parere? Daca le iau ma gandesc sa le vand cele originale cu 2 camere cu 200 RON ambele cu tot cu becuri...ca sunt in stare buna. E ok pretul asta? Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut... am si eu o probelmacu farul drept : deshchid capota si o inchid la loc , si cand pun pe faza scurta nu merge farul drept decat daca ma duc si il ating sau il misc putin . Din ce cauza sa fie problema asta :unsure: ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Nu este bine prins becul in soclul lui sau ai o masa imperfecta pe undeva...dar in principal de la bec e. Verifica sigurantele cu care e prins becul sa fie la locul lor si mufele ok bagate la bec si ar trebui sa scapi de problema. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ PMG

Eu am hella look g4. Sunt farurile ideale pentru golf 3 cu becuri normale H7. Au lumina buna, chiar f buna comparativ cu farurile cu o camera.

Eu folosesc becuri Osram silver si Philips extra. Ca durata de viata Osram recomand.

Uite poza cu farul...

post-14771-1281711820_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intrebare : Toti cei care aveti faruri cu camera simpla si implicit becuri H4 cand comutati pe faza lunga, faza scurta se stinge ? Am probat la mine si la un prieten si asa se comporta. Daca trag usor de maneta ca si cum as da flash, faza scurta ramane si cupleaza si faza lunga.

E normal sa se stinga faza scurta atunci cand trec pe lunga? E un mare dezavantaj, care ma cam deranjeaza noaptea. La farurile cu camera dubla am inteles ca faza scurta este "ON" permanent indiferent de starea fazei lungi. Se poate efectua o modificare pentru a anula acest comportament ? Este legal din punct de vedere al reglementarilor aflate in vigoare ?

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la faruri cu bec H4 asa este normal. Ai putea face modificare sa răm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tracto...nemtii stiu ei ce stiu, doar au facut oem :icon_thumright: : faruri cu o singura camera sa arda doar un filament, ma refer la h4, la cele cu doua camere fiecare are becul ei(faza scurta - lunga). nu este recomandat ca faruirle h4 sa aiba in permanenta ambele filamente aprinse, caldura este de 2 ori mai mare, iar oglinda nu rezista. se poate face o punte cu o siguranta de 15A intre firul galben si alb-negru de la maneta de comutare a fazelor, insa reamintesc nu este recomandat pentru farurile cu o singura camera. am fost in situatia asta, dar acum cu noile faruri cu dubla camera am facut modificarea. o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi ramane ciudatenia ca la cele cu 2 camere : cand tii flash lung bate mai tare iar cand lasi pe faza lunga , bate mai incet, desi ambele faze merg simultan. Daca e pe faza lunga si trag de maneta , lumina se intensifica.... Mi-ar placea sa bata tot timpul pe maxim....se vede extrem de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat cu cateva pagini in urma, dar in afara de "asa e normal" n-am primit nici un raspuns concret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • v@sy changed the title to Probleme/Info Faruri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!