Jump to content

Probleme/Info Faruri


LuciangIII
 Share

Postare recomandată

asa e si la mine(passat b4),far cu doua camere,pe faza lunga desi este un singur filament,la flash acelasi filament lumineaza mai puternic si nu-mi explic cum!acelasi lucru l-am observat si la vento.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil asta va ramane unul dintre <<marile mistere ale lumii noastre>>...

THOUGH SHALL NOT ASK !!! :wub:

Modificat de Alex.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in seara asta am testat din nou schema....si se intensifica si becul albastru din bord (martorul de lumini de drum) iar lumina de drum devine alba, desi am becuri Noname (H7), deci nu becuri "racing" :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu caut raspuns la chestia asta de 3 ani. Cand trag ed maneta scurt ca la flash sau cand schimb F1 cu F2 becurile lumineaza mai puternic.

In afara de "e pentru flashuri sa se vada" nimeni nu stie nimic. M-am uitat si pe schema, nu vad nimic care sa taie din intensitate sau sa lase mai multa tensiune sa treaca... Si totusi fenomenul se intampla... ar ramane sa verific in comutatorul de faza daca are vreo rezistenta ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi daca ai faza scurta aprinsa si dai un flash

1. ai tensiune de faza scurta la care se mai adauga tensiunea pentru faza lunga de aceia farul lumineaza mai puternic asta la farurile cu o camera cele cu h7 parca.

2. la cele cu 2 camere nu stiu cum ii deoarece eu ma hid-uri(asa am luat masina) (o sa trec pe stoc) dar si acolo e cam la fel ai tensiunea de la faza scurta si mai apare tensiunea la de faza lunga si dupa ce face trecea de la faza scurta la lunga scade tensiunea de faza scurta.

poate nu postez unde trebuie eu am o preblema

masina a venit cu o alarma

cand dau un marsarier se aprind avarile si incepe sa scoata sunete:d:(

cand se aprina avarile am observat ca martorul de ceata de langa buton se aprinde si incepe sa palpaie decalat cu avarile

sigur am undeva un scurt da ink nu stiu unde sa ma uit

poate cineva sa-mi dee niste idei..?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu e scurt. Cel care a montat alarma a luat tensiune (un fir de masa) de la lumini. Verifica cu un electrician daca nu te pricepi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de priceput ma pricep sunt tehnicean inst electrice numa ca mie groaza sa ma apuc ca vreau sa refac si panoul de sigurante cai prea multe fire pe acolo

mersi mult pentru sfat o sa ma pun intro zii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi daca ai faza scurta aprinsa si dai un flash

1. ai tensiune de faza scurta la care se mai adauga tensiunea pentru faza lunga de aceia farul lumineaza mai puternic asta la farurile cu o camera cele cu h7 parca.

2. la cele cu 2 camere nu stiu cum ii deoarece eu ma hid-uri(asa am luat masina) (o sa trec pe stoc) dar si acolo e cam la fel ai tensiunea de la faza scurta si mai apare tensiunea la de faza lunga si dupa ce face trecea de la faza scurta la lunga scade tensiunea de faza scurta.

poate nu postez unde trebuie eu am o preblema

masina a venit cu o alarma

cand dau un marsarier se aprind avarile si incepe sa scoata sunete:d:(

cand se aprina avarile am observat ca martorul de ceata de langa buton se aprinde si incepe sa palpaie decalat cu avarile

sigur am undeva un scurt da ink nu stiu unde sa ma uit

poate cineva sa-mi dee niste idei..?

multumesc

.............mai probabil lipsa de masa decat scurt .......si vezi lampa spate stanga firul maro din lampa ala este masa ,vezi sa fie ok atat mufa cu fire cat si mufa lampii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti as dori sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu farurile de golf 3 in 2 camere cele OM. Au si proiectoare? Ce becuri folosesc? Pe faza scurta ce bec se aprinde, dar pe faza lunga? Sunt mai multe tipuri de faruri cu 2 camere OM?multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt doar un singur tip de faruri cu 2 camere, care se mai numesc si faruri cu proiector daca cauti pe site-uri de piese auto. sincer nu stiu de ce se numesc asa.

Ele au si pe scurt si pe lunga becuri H1 si pozitie W5W. Pe faza scurta se aprinde becul dinspre exterior iar pe lunga se aprinde becul dinspre interior pe cercul acela

Modificat de ovidiu89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu stiu de ce se numesc asa.

vin si eu cu complectarea la ce zice ovidiu, nu stiu de ce se numesc asa, pt ca nu au incorporat proiector (de ceata), sunt doar faza scurta/faza lunga/pozitie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

farurile sunt chiar frumoase, acum depinde si cat de bine 'lucreaza' cu lumina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aratat, arata bine si ar trebui sa lumineze bine (firma e destul de cunoscuta, made in Germany). Depinde cel mai mult de tine, ce vrei sa obtii din masina ta, ca aspect. Suma pare ok, avand in vedere ca au si lupa (personal nu ma dau in vant dupa angel eyes, dar asta e ceva personal)....si lupele sunt foarte bune pentru xenon (nu se pune xenon pe far fara lupa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, bine zici, nu trebuie pus xenon pe far fara lupa!Dar si lupa trebuie sa fie pentru xenon, deoarece sunt si lupe pentru halogen(masinile care vin cu lupe din farica dar au halogen pe ele).

Sunt si masini care au xenon fara lupa din fabrica, dar sistemul de iluminare este altfel conceput decat cel pentru halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi ramane ciudatenia ca la cele cu 2 camere : cand tii flash lung bate mai tare iar cand lasi pe faza lunga , bate mai incet, desi ambele faze merg simultan. Daca e pe faza lunga si trag de maneta , lumina se intensifica.... Mi-ar placea sa bata tot timpul pe maxim....se vede extrem de bine.

Pentru a putea sa dai flashuri fara contact in comutatorul de faze este si un 12v continuu direct de la baterie. Cand mergi cu faza lunga si dai un flash becurile se alimenteaza aproape direct de la baterie fara sa mai treaca prin contact, bloc de lumini si conductori unde apare o mica cadere de tensiune. Atunci apare fenomenul ca becul de faza lunga se aprinde un pic mai tare.

Diferenta dintre farurile cu o singura camera si cele cu doua camere este ca cele cu doua camere tensiunea de la blocul de lumini se duce direct la becurile de faza scurta iar la cele cu o singura camera de la blocul de lumini tensiunea trece prin comutatorul de faze de pe semnalizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi fost interesant sa fie un releu care sa preia sarcina de pe contact in momentul comutarii pe faza lunga. S-ar fi castigat putina eficienta.... Cred ca mi-as dori sa modific treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui un releu. E foarte simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam sa tai plusul de la faza lunga si sa-l pun permanent pe baterie, prin releu. Intreruperea se va face prin releu, care va fi "actionat" de plusul ce vine de la la maneta.... corect ? Ar fi excelent sa lumineze la puterea maxima....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrerupi firul alb care vine de la comutatorul de faze de pe semnalizare. Firul care vine de la comutator il pui la bobina releului. Tot la bobina pui o masa de pe tabloul de sigurante (bara 31). Plusul continuu il iei de la firul rosu cu galben pe care le cuplezi la contactul releului, iar celalalt contact il cuplezi la capatul firului alb pe care l-ai taiat si merge spre tabloul de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai pun cateva modele de faruri, ce parere aveti de astea?Inca nu stiu ce sa iau si ca si pret sunt destul de ok dar nu stiu care s-ar potrivi mai bine cu interior negru sau corm. modelele astea se pot ambele si pe negru si pe crom.

http://tuning.superieftin.com/products/Far...-SWV01RHD.html#

http://tuning.superieftin.com/products/Far...-FKFS8107.html#

http://tuning.superieftin.com/products/Far...-FKFSVW093.html

http://tuning.superieftin.com/products/Far...ru-SWV01AB.html

Astept si parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi plac primele pt ca am masina neagra si nu farurile mai deschise eu cred ca o sa arate mai bine. Asa daca si farurile ar fi negre ar inchide masina mult mai mult.

Mentionez ca a fost doar o parere.

Stie cineva...de pe capacul insemnat cu rosu pot deschide pentru a schimba un bec ars la far.

post-13129-1232739658_thumb.png

nu reusesc deloc sa postez niste poze, ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • v@sy changed the title to Probleme/Info Faruri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!