Jump to content

Reconditionare jante: TopWheels sau SRZ Powdercoating ?


75NOR
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am si eu nevoie de un sfat: mi-am luat un set de 18'' OEM Skoda Superb, model Trinity, sunt aproape noi, MY2015, dar au o singura problema: 2 dintre ele sunt atinse superficial de bordura, chiar la buza jantei unde intalneste anvelopa, ContiSport-urile cu care sunt echipate nu au o rim protector prea generos :(

Am verificat jantele, tehnic sunt impecabile, au iesit pefect la echilibrare, deci vorbim doar de o problema estetica.

Vreau sa le readuc la Factory Condition, dilema mea este la cine sa apelez intre TopWheelsAuto (cei din Sisesti) sau SRZ Powdercoating (Giurgiului).

Ca preturi sunt pe acolo, adica sablat+vopsit electrostatic pentru un set 18'' costa 590Ron la TopWheels si 650Ron la SRZ.

La fiecare dintre ei pot opta contra 50Ron pentru un strat suplimentar de lac, pentru "stralucire si duritate"

Ceva recomandari ? La cine ma sfatuiti sa apelez ?

Pe FB sunt mai populari/activi cei de la SRZ, nu ca asta ar fi un criteriu esential :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine vezi live lucrarile lor si eventual cum rezista in timp. Avand in vedere ca nu ceri ceva deosebit si nici nu e de reparat nu cred ca pot da gres vreunul.

Cu riscul de deturna topicul, stie cine unde se pot reface jante diamond cut in Bucuresti? Asta daca se poate. Singurul loc unde am gasit este la Cluj.

4 jante dus-intors pana la Cluj nu e deloc facil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc George.

O sa merg pe baza experientei colegilor de forum si o sa incerc la TopWheels. Am vazut o janta de O3 RS antracit, a unui coleg de forum, facuta foarte bine de TW.

Revin cu poze before/after

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma am ales TopWheels. Recomandari mai multe, inclusiv de pe forum, pret mai mic decat SRZ.

Luni am trimis jantele la ei, vineri dupa-amiaza le-am avut inapoi.

A fost 590Ron sablat + vopsit si inca 2 x 25 Ron pentru 2 jante care au necesitat un mic adaos de material (alu, nu chit) pe buza.

Poza cu inainte si dupa.

Sunt multumit de calitatea lucrarii si oamenii au fost parolisti: s-au incadrat in timp, mi-au spus costul si operatiunile necesare imediat ce au primit jantele.

Nota bene, ofera gratuit demontat/montat anvelope pe janta la orice lucrare de vopsitorie

IMAG1869.jpg

IMAG1881.jpg

IMAG1883.jpg

IMAG1888.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Au iesit foarte bine. Le-ai facut pe toate 4 sau doar cele 2 zgariate? Ai trimis jantele la ei prin curier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am facut pe toate 4, pentru ca am vrut sa personalizez putin nuanta vopselei fata de OEM. Vezi si pozele de mai sus. E cu o nuanta mai inchisa fata de OEM.

Le poti trimite "incaltate" si le primesti tot asa inapoi. In felul asta eviti buseli pe transport, sunt mai protejate cu cauciucuri pe ele. Sau, le pui in cutii de carton individuale si cu bubble wrap pe ele. 

Le-am trimis printr-un prieten care avea drum la Bucuresti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

In primavara mi-am facut si eu un set de 16', indreptat+sablat+vopsit electrostatic la TopWheels.

Acum cateva zile am fost la un mecanic pentru a schimba cureaua de accesorii si din greseala mi-a zgariat vopseaua de pe janta fata dreapta.

Problema este ca sub zgarietura aparuta se vede culoarea anterioara a jantei si acum nu mai am convingerea ca au fost sablate...

Mai mult, azi am schimbat cauciucurile si m-am uitat cu atentie la celelalte jante pentru care am platit separat si indreptatul acestora si pe spate erau aplicate benzi de plumbi autoadezivi, asa ca nu mai am convingerea ca au fost indreptate...

Cam asta este experienta mea cu TopWheels.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Esti sigur ca nu se vedea primer-ul dat sub vopsea ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
agentu`secret

Am  dus si eu 4 jante de Porsche la ei la vopsit . O sa postez sa vedeti rezultatul.

La SRZ am vopsit altceva dar nu prea mi-a placut .( sablat motor si vopsit pentru  facut o masuta de cafea )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt la al doilea set facut la ei si sunt multumit de rezultat. Ca "discount de fidelitate" am primit montat + echilibrat + montat pe masina gratuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

agentu`secret

Super multumit de TOP wheels . Absolut impecabile.Ridicate azi

17391876_1424309914267641_315050446_n.jpg

17408431_1424309924267640_1392503348_o.jpg

17430724_1424309917600974_207607429_o.jpg

17453336_1424309930934306_1147123213_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@agentu`secret: foarte misto au iesit... Ai idee cum se numeste culoarea asta ? Sau, ce culoare le-ai cerut sa le faca ? :)  Vreau sa mai fac un set la ei si exact culoarea asta vreau sa iasa... Teoretic se numeste Gun Smoke, dar nu stiu daca la ei e tot asa... Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

agentu`secret

Salut  .Nu stiu cum se numeste.Au 2 nuante de gri una inchisa si una deschisa .Poti sa le arati o poza cu jantele mele si isi aduc aminte .

 

A mea e cea deschisa

Modificat de agentu`secret
Am uitat ceva :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

SRZ sunt cam cei mai buni...La ei SIGUR se face sablare...au si preturi bune, daca mai prinzisi un black friday e si mai bine...AM facut la ei si au iesit zic eu bine....

MOMO Racer 1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On 3/21/2017 at 9:02 AM, 75NOR said:

@agentu`secret: foarte misto au iesit... Ai idee cum se numeste culoarea asta ? Sau, ce culoare le-ai cerut sa le faca ? :)  Vreau sa mai fac un set la ei si exact culoarea asta vreau sa iasa... Teoretic se numeste Gun Smoke, dar nu stiu daca la ei e tot asa... Mersi.

Pare a fi Gun Metal :) Au iesit misto rau !!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!