Jump to content

Filtre Polo 6C 1.2TSI 90CP


CristiM
 Share

Postare recomandată

Salutare,

La mijlocul lui martie Polo-ul 6C 1.2TSI 90CP pe care il avem implineste 1 an, dar pentru ca are doar vreo 7000km nu vrem sa facem revizia la reprezentanta si vrem doar sa schimbam filtrele de aer si polen in regie proprie. Problema este ca pe majoritatea site-urilor nu piese auto nu exista modelul nou de polo 6C si astfel ca nu stiu ce filtre sa cumpar. Ma poate ajuta cineva cu o recomandare? Nu ma zgarcesc la bani, asa ca as vrea sa iau filtre bune. Imi mai recomandati sa inlocuiesc si altceva in afara de aceste doua filtre?

Multumesc.

Modificat de CristiM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 30.000km sau doi ani cu ulei long life.

La fel am si la Golf, doar ca atunci cand Golful a facut un an aveam deja 24.000km si am facut revizie full.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in locul tau as face revizie completa, chiar daca are doar 7000 km, din aceleasi considerente pentru care tu vrei sa schimbi filtrele.

Cel mai simplu este sa suni la o reprezentanta si sa ceri o oferta de pret pentru schimbarea reperelor pe care le doresti.

In factura proforma pe care ti-o vor trimite pe mail vei regasi codurile pieselor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc pentru sugestie. Ma mai gandesc daca sa fac revizie completa sau nu.

Nu stau in cumpana din ratiuni financiare - nu fac rabat la asa ceva - ma gandesc doar ca uleiului ala long-life nu e pus degeaba acolo si am vazut ca timpul pana la urmatoarea revizie este ajustat dinamic in functie de stilul de condus. Plus ca filtru de combustibil nu mai exista. Cum spuneam, ma mai gandesc.

Modificat de CristiM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
ciprianconcept

Putin offtopic, cum adica filtrul de combustibil nu mai exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca la TSI-urile noi (cel putin la 1.2) filtrul de benzina este integrat undeva in rezervor si nu necesita inlocuire pe intreaga durata de viata a masinii.

Modificat de CristiM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat si eu o masina cu 1,2 TSI de 90 CP si ma intereseaza topicul. Faptul ca nu mai este asa accesibil filtrul de benzina si nu se mai schimba, este un lucru bun. Probabil cei obisnuiti sa-l schimbe la 10.000 Km sunt oripilati. Si la masina ce o am acum 1,4 16V filtrul de combustibil scrie in carte ca nu se schimba niciodata, dar eu l-am schimbat odata degeaba, ca am suflat apoi in cel vechi si nu opunea rezistenta. (masina are 240.000 Km). CristiM vad ca schimba filtrul de aer la 7000 Km si este convins ca face un bine masinii. Filtrul isi face treaba cel mai bine la mijlocul perioadei normale de functionare si filtreaza cel mai rau cand este foarte nou si cand este foarte imbacsit. In rest, eventualele mizerii care se prind pe el il fac mai eficient si el retine particule mai marunte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!