Jump to content

Golf 6/Jetta - Codari/activari VCDS


mark21
 Share

Postare recomandată

Trebuie bifat pe centrala electrica Ata confirm dar depinde de versiunea Vcds.Pina la ultimul update aveam optiunea de a bifa...acum a disparut.Cred ca au schimbat label-ul..

Daca mi-aduc bine aminte era Byte 5 bit 1 bifat,bit 2 debifat si bit 4 bifat.Posibil sa nu apara bitii respectivi...si de aceea sa nu aveti optiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat.

la byte 5 am avut bit 2 bifat si trebuia debifat. mai exact: "horn confirmation adaptation blocked(adaptation channel 010/011& mfa+/fis)"

multumesc

Modificat de all3ex_wly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.Sunt un membru nou al forumului.

Am in dotare o vw jetta select 1,2 tsi 2016.Deci varianta cheala.Am incercat sa ii aduc mici imbunatatiri.

Am ajuns la montarea si activare lampilor din usi.Am citit tutoriale.Am apelat la un service dedicat.Montaj ok.Activare usi fata prin interfata:bifat activ.ok.Problema la usile spate .Varainte de calc sunt 1 prin cb -2calculator independent fiecare usa si 1.5 la mine :accesarea calc usi spate prin cele de la usa fata:.Apare un cod 0000 la care conform tutoriale se adauga +64.Dar nu se codeaza.Nu s-a gasit nimic care sa activeze fcţ.O varianta nercomndata in tutoriale este copierea codului de la o jetta care are fct.activa.

Mi s-a propus varianta simpla.Luat tensiune de la switch usa fara codare.

Daca are cineva vreo solutie sau idee sunt recunoscator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am inteles eu bine sau pentru MK6 2.0 TDI este normal sa nu poti accesa Meas. Blocks cu VCDS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La generatiile mai noi exista advanced measuring blocks.E acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. am gasit advanced measuring blocks, dar nu stiam ca sunt incluse aici si cele din measuring blocks. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut colegi! De 1 saptamana sunt posesor de g6 1.6 tdi. Merge activat staging la ceasurile astea?? Multumesc! Cum imi dau seama ce terminatie au pentru a stii daca se permite aceasta functie?

34779093_1902934389737967_3123160158767677440_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie vazut ce PN au ceasurile tale.Cel mai usor -incerci activarea si vezi daca optiunea e activa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur nu e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Imi poate spune cineva daca pot activa plierea oglinzilor din telecomanda?

Capture.PNG

Capture1.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cu VCDS dar nu stiu ce cod trebuie introdus la security access.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge cu VCDS-ul la acestea ,trebuie odis sauVCP...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, spido said:

Da,se poate.

NU merge la 5k0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am făcut și eu la 5K0 ......cu C și cu E in coada cu Odis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal'tare tuturor am mai postat ceva pe forum dar se pare ca nu a fost aprobat de admini

 In fine..a incercat cineva sa faca o diagnosticare pentru distributie 1.4tsi cu vcds .pe net se zice ceva de measuring block 93 dat nu imi apare 

  Pe rosstech zice ca measuring blocks 90-98 sunt pentru camshaft adjustment 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am incercat si eu cu VCP si primesc eroarea din poza.. Stie cineva vreo rezolvare?

7D62B2F5-3D5B-4116-95AA-1FAA40357496.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e diferenta..original/clona.

Incearca cu unul original.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am VCP original.

Modificat de bogdan_16v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 6/13/2018 at 1:30 AM, AndreiPH said:

Va salut colegi! De 1 saptamana sunt posesor de g6 1.6 tdi. Merge activat staging la ceasurile astea?? Multumesc! Cum imi dau seama ce terminatie au pentru a stii daca se permite aceasta functie?

34779093_1902934389737967_3123160158767677440_n.jpg

Salut. Posibil să funcționeze și la tine. La mine (Jetta 2013 1.2 TSI Trendline) a funcționat activând Celebration. Staging apărea ca fiind indisponibil.

Mergi la 17-Instruments, Adaptation - 10,  la channel deschide meniul drop-down și caută mai spre final instruments-celebration (dacă înainte ai incercat Staging și apare inactiv). După ce ai făcut selecția menționată, la new value selectează active, închide fereastra și apasă în fereastra de instrumente, do it. La final ar trebui sa arate așa:

 

celeb.PNG

Modificat de godsmack87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altfel, dacă nu merge... Citit eepromul, modificat adresele, rescris eepromul și va merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare cool acest staging, dar in final nu duce decat la uzura motoraselor de la turometru respectiv vitezometru

eu mi-am activat staging la panoul climatronic (cel de golf 7) dar aici e vorba de leduri nu motorase

 

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!