Jump to content

Golf 6/Jetta - Codari/activari VCDS


mark21
 Share

Postare recomandată

micuzzu_marius

Cum fac amorsarea filtrului de motorina cu VCDS ? Ce trebuie sa selectez din lista atasata? Inainte amorsam prin umplerea filtrului de motorina, dar am inteles ca cel mai sanatos e cu VCDS.

post-97030-0-98077100-1406495108_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca are disponibil butonul cu setarile de baza, da, asa se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Problema e ca nu am disponibil butonul cu Meas. Blocks-08 ca sa intru pe campul 035. Alta varianta nu este?

post-97030-0-68655800-1406551313_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rosstech spune asa:

 


If the vehicle uses the latest KWP-7000 (UDS/ODX) engine controller, conventional Basic Setting group numbers do not apply. Instead, choose the Transfer Fuel Pump (FP) test or similar operation from the drop down menu followed by [Go!] 

 

Ai incercat cu electric fuel pump relay ?

 

Daca nu o alta varianta mai jos:

 

http://www.myturbodiesel.com/wiki/fuel-filter-replacement-2009-vw-jetta-golf-jsw-and-audi-a3-tdi/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Multumesc mult, incerc cu "electric fuel pump relay" zilele astea cand voi avea timp sa schimb filtrul de combustibil+restul filtrelor+ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Chiar ieri am schimbat si eu filtrul de motorina si procedura de umplere am facut urmand asta: http://www.myturbodiesel.com/wiki/fuel-filter-replacement-2009-vw-jetta-golf-jsw-and-audi-a3-tdi/

 

A mers din prima foarte ok.

 

Ce as vrea sa va intreb totusi. Am incercat sa activez HHC insa dpa ce modific codingul pe ABS, dupa ce ies de pe controller am o eroare de Incorrect modle Installed. Mai trebuie facut ceva in plus sau lipseste la mine ceva?

 

ms

 

PS: mentionez ca am TPMS din fabrica.

Modificat de golf416
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul tau nu are inclus senzorul de acceleratie longitudinala G251, deci nu poti activa HHC si nici PLA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vrea sa fie PLA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PArk assist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am incercat si eu sa vad kilometrii reali la masina mea cu o interfata vag-com 12.12.0. Masina e 1.2 TSI si la interogare imi spune ca interfata nu e compatibila cu ECU (cam asa ceva). Din ce am gasit pe forum am inteles ca doar la motoarele TDI se poate face asta. E adevarat? Am inteles eu bine sau exista vreo posibilitate de a vedea kilometrii reali si la benzinare. Multumesc in avans de raspuns. O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inteles bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu sa vad kilometrii reali la masina mea cu o interfata vag-com 12.12.0. Masina e 1.2 TSI si la interogare imi spune ca interfata nu e compatibila cu ECU (cam asa ceva). Din ce am gasit pe forum am inteles ca doar la motoarele TDI se poate face asta. E adevarat? Am inteles eu bine sau exista vreo posibilitate de a vedea kilometrii reali si la benzinare. Multumesc in avans de raspuns. O zi buna!

 

la anumite modele, care au cutie DSG - poti verifica km stocati de calculatorul cutiei.

 

altfel doar la cele diesel, care au ECU Edc 15 si 16 - adica incepand cu anul 2000/2001... si pana prin 2008... in funtie de model - nici acestea nu au toate implementata functia.... si acolo unde o au, se poate modifica.... deci nu e garantat ca sunt cei originali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Hallo , sunt nou in Forum ar putea sa ma ajute cineva Pt o codare led spate Pt Jetta mk6. Byte 18=???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat B2 , B4 , 5F 5D dar toate cu eroare B4 nu Mai are eroare insa merge ceata de spate cu pozitia impreuna. Stie cineva ceva Mai nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti face un print screen cu ce anume ai modificat si pe care iti merge ceata !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu B4 nu se Mai aprinde becul galben de eroare dar merge si ceata de spate

Ce BCM ai Wiki 086M sau cu J

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a modificat valoarea din BCM de la Byte 18 din 00 (EEPROM default) in B4. Wiki are BCM 086M

 

10moq5l.jpg

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact in Byte 18 , la inceput am avut 00 , am Montat xenon in fata cu tagfahrlicht cu led si am pus la Byte 18 =90 Nici o eroare , Dupa aia am Montat led/pe spate Nici o eroare cu codul 90 insa in Timp ce merge pozitia sta Aprins si Lumina de la Frana si atunci trebuie alt cod cum ar fi 5F e bun dar are eroare si merge numai un bec la marsarier B2 merge toate bine doar are eroare in bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Of nimeni nu stie , Acum am probat B4 insa cand apesi Frana se aprinde semnalizarile asa ca am Ramas la B2 functioneaza toate bine in afara de eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!