Jump to content

Plafon panoramic - nu se mai inchide


Paul_VW
 Share

Postare recomandată

Salutare colegi, masina mea un b7 2012 cu plafon panoramic nu mai vrea sa inchida trapa. Se deschide la maxim si apoi se inchide pana la punctul in care sticla ar trebui sa coboare in caroserie. Am verificat toate glisierele, le-am gresat cu W40, am incercat sa o ajut in glisare, dar tot nu vrea sa se inchida. Initial cand tineam apasat buton de inchidere din telecomanda se inchidea si trapa, acum face doar un click si nu inchide...

A mai intampinat cineva o problema asemanatoare? acum am sa merg sa o las in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce o repari, re-greseaza. wd40 nu va rezista mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista solutii speciale, petru intretirea sistemului de glisare al trapelor. Nu cu WD40 ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa o inchid, nu o mai deschid pana nu ajung cu ea in reprezentanta.

Am vazut acum pe net ce inseamna solutiile speciale pt intretinere sisteme glisare. WD40 a fost solutia de moment si ce aveam la indemana... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut !

Ce solutie speciala recomandati pentru intretinerea trapei panoramice ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G 060 751 A2 - vaselina pentru sinele de ghidare trapa
G 052 141 A2 - pasta Krytox pentru garnituri trapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Paul_VW Imi spui si mie cum ai reusit sa inchizi trapa? Fix acelasi lucru l-am patit si eu astazi.

Trapa gliseaza corect pe toata cursa ei, se deschide (merge in spate) si se inchide (vine in fata), dar cand sa se inchida de tot, partea din spate a trapei nu mai coboara sa inchida pe garnitura.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat.

Dupa 3 ore in care trapa a stat deschisa, am mutat butonul din pozitia inchis in pozitia deschis maxim, apoi inchis total si s-a inchis singura, complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@SnakeByte13 Scuze! acum am vazut postarea ta, trebuia sa ma suni, am nr de telefon in profil.

Am folosit WD40 si o pensula, am curatat toata mizeria de acolo(vaslina veche+ praf+ resturi frunze), apoi la spalatorie jet puternic pe garnitura trapei. Nu am folosit vaselina VW, am folosit o vaselina cu carateristici asemanatoare, iar acum totul este bine.

pt colegii care nu reusesc sa isi inchida trapa, trebuie sa puna butonul pe pozitia inchis si traga in jos 3-5sec, iar trapa se va inchide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

oare este conectata la senzorul de ploaie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine, trapa ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa se inchida cand incepe sa ploua ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asta trebuie setata din senzorul de ploaie si modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, întâmpin și eu problema asta cu trapa din când în când și din ce citesc aici, pare sa fie o treabă comună la comportamentul neadecvat al trapei. 

În afară de ungere, știți dacă există ceva componente care trebuie schimbate sau curățate mai în amănunt sa zic asa pt buna funcționare a ei? În afară de reprezentata, îmi puteți recomanda un alt service unde as putea sa merg cu mașina pt un diagnostic măcar? 

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut!

Acum doua luni mi s-a blocat si mie trapa pe pozitia inclinat. Culisa   fata/spate, dar la închidere se bloca deschis/inclinata. Am mai chinuit-o, am mai lasat-o si pana la urma s-a inchis. O luna nu am mai umblat, dar dupa ce a dat căldura, am fost nevoit. A mers fara probleme inca o luna. Acum cateva zile a revenit problema. Culisa fata/spate pana la inchidere. Afara era puf de plopi la maxim, si in plus se punea de o ploaie (de fapt se anunțau ploi pe o saptamana). Asa ca am avut "marea inspiratie" si am scos borna de la baterie pentru o "resetare" sau vreo minune. La a doua încercare, a murit trapa de tot. Nici înainte/înapoi,  nici sita de soare, nimic. Am fugit la 2 service-uri skoda/vw, si amandoua m-au poftit a doua zi pentru constatare (nu rezolvare). Puful si ploaia nu m-au lasat asa ca am apelat la a 3-a varianta, un prieten cu ceva lucrari in particular. Problema s-a rezolvat pe jumătate: A demontat, a curățat etc

Trapa lucrează, doar ca nu îmi mai merge confortul din telecomanda pentru trapa. Trapa nu se mai închide la telecomanda, si nici din butonul din plafoniera la impuls. Adica trebuie sa țin de buton tras pana la închidere/deschidere, nu merge stânga/dreapta la punctele marcate si trapa sa isi facă treaba pana la închidere/deschidere.

Baiatul mi-a zis ca trebuie reactivata cu VCDS , si rămâne sa găsesc omul potrivit.

E posibil sa trebuiască reactivata sau poate fi alta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamurile iti functioneaza ptr inchidere la impuls? Posibil sa trebuiasca reactivata functia de comfort closing.

Ptr vcds vezi in aria de prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamurile funcționează pe functia confort.

Doar panoramicul nu merge si nici butonul panoramicului nu mai are impulsul. Trebuie tinut tras de el pana la inchidere/deschidere. Nu mai este ca la geam: tragi scurt de buton si el se inchide/deschite complet.

Deci nu ar fi doar confort closing. E ceva pierdut la acel buton, si nu inteleg daca e piedut hardware sau software.

Modificat de 1qlee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil sw. Incearca o setare de baza-ca si cea a geamurilor-mentine-l tras inca cateva sec dupa ce a ajuns in pozitia fata/spate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, l-am menținut tras, si:

Daca tin tras la închidere, după închiderea completa, la doar o secunda pleacă cursa pe deschidere. 

Daca deschid  prin tragere pana la un anumit punct si opresc o secunda si trag iar, schimba direcția spre închidere.

Ca sa deschid trapa pana la maxim , trebuie sa trag pe deschidere pana se oprește, adică pana pe la jumătate si de acolo, rotesc butonul maxim-plus ca sa plece pana la capăt.

Pana una alta o sa caut un băiat priceput de prin Galați, sa imi activeze (daca o fi asta solutia) si eventual sa mai modifice câte ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

buna .imi poate spune cineva unde gasesc garnitura de la trapa panoramica ? a iesit dintr-un colt si o tot agata cand se deschide/inchide si desi inca nu intra apa as vrea sa evit problema .eventual daca stie cineva si un pret orientativ pt schimbat . multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare, am si eu o problemă cu trapa, din cand in cand, daca o deschid pe prima pozitie si vreau sa o inchid, se inchide apoi se deschide singură. La scanare cu Vcds nu apare nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut am si eu o problema de natura electrică banuiesc la trapa unui Passat b7 2013 se ridica si se lasă sau se deschide singura in mers sau staționare fără a se umbla la butonul ei ...Oare ce probleme are sau cum si unde sa o duc ?

Modificat de ab86rac
Greseala gramaticală
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

butonul din plafoniera, este de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!