Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Dragilor, orice început are și un sfârșit. 

Povestea de dragoste cu Ateca se apropie de sfârșit. Incredibil cât de repede s-a consumat.

 

Am petrecut împreună aproape 6 ani, și în jur de 95k km. Am avut de toate, dar mai multe bune decât rele. 

 

As face aceeași alegere, dacă as da timpul înapoi.  Din păcate pe facelift nu am regăsit emoția inițială, ba mai mult fac o schimbare radicală, trec pe alt OEM. 

 

Toate cele bune 😁

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramas bun, iti doresc ca noua masina sa iti ofere o experienta macar similara ca cea oferita de Ateca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aventura mea pe VW se opreste aici. Poate voi reveni in viitor, nu se stie niciodata :)

Ramas bun.

Das Auto.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.Are cineva ideie ce prezoane antifurt se potrivesc la ateca? De curand am achizitionat un ateca 1.5 TSI 150CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele normale de VW. Am cumparat si eu un set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/29/2023 at 1:29 AM, Africa said:

Salut.Are cineva ideie ce prezoane antifurt se potrivesc la ateca? De curand am achizitionat un ateca 1.5 TSI 150CP

 

Daca te intereseaza, le am pe cele cu care a venit masina din fabrica, folosite doar un sezon si le'am avut la vanzare pentru 50 ron, dar am retras anuntul anul trecut de pe olx si nici nu l'am mai reactivat ulterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Sunt nou posesor de Ateca 1.5 TSI. Ma poate ajuta cineva cu o informatie legata de schimbul distributiei ? Am incercat sa caut in manual si nu am gasit nicio informatie referitoare la acest subiect. La cati km se schimba kitul de distributie la motorizarea 1.5 tsi ? Precizez ca masina este fab 09.2019 (model 2020) si are ~ 134.000 km. Stiu ca la motorizarile diesel 2.0/1.6 se schimba la ~210k km, la benzina tot la fel ? A schimbat-o cineva ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul e pe calculator acum la dealer. :( 

Pe un site general zice ca la 240k: https://www.car.info/en-se/seat/ateca/ateca-15-tsi-4drive-24206351/specs

Pe site Seat, dar nu specifica exact modelul zice ca la 90k.

https://www.seat.com/datamanual-maintenance/my12_w22/Turismos/en-uk/Maintenance_programm_EN.pdf

 

PS: de curiozitate, cu cit se mai cumpara o Ateca? Cit se cere am vazut, dar sint curios si cu cit se da. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 15 ore, TheMailman a scris:

PS: de curiozitate, cu cit se mai cumpara o Ateca? Cit se cere am vazut, dar sint curios si cu cit se da. :)

Am achizitionat-o dupa site-ul Adesa acum 2 saptamani. Este fab 09.2019(model 2020), Xcellence 1.5tsi dsg(dq200), culoare alb, tractiune fata. O sa spun ce nu are ...: asistent faza lunga implcit citire semne circulatie, piele integrala (are o tapiterie din alcantara cu un fel de stofa), incalzire suplimentara webasto, incalzire parbriz si poate mai omit ceva , dar in rest are absolut toate dotarile din lista. Are 134.000 km. Pretul fara transport cu toate comisioanele incluse a fost de 15.680 Euro + TVA , iar transportul este 700 + TVA. Cred ca una peste alta cu inmatriculare si alte biz-bizuri (presuri, amortizoare capota, ornamente pedalier, etc) ajung la 20.000 Euro, mai scad jumatate din TVA...imi ramane net cam 18.500-19.000 Euro.

Sincer nu m-am uitat pe site-uri gen olx, autovit la preturi pt ca nu am fost interesat de preturi din Romania. Cand va ajunge acasa am sa o prezint asa cum se cuvine .

 

P.S. prima data ii voi schimba uleiul +toate filtrele indiferent de data ultimei revizii, anvelopele sunt Continental AllSeasons DOT 4622, sa vedem cum sta cu discurile si placutele de frana...iar de distributie am intrebat pt ca nu am gasit niciunde vreo informatie legata de schimbul acesteia.

Modificat de Fantozzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o folosesti sanatos fara incidente. Eu am dat pe a mea anul trecut 24.000 EUR la 112.000 km, motor 2.0 TDI, 190 CP, nivel de echipare Xcellence si cam toate dotarile ce le doream.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, realman_ro a scris:

Sa o folosesti sanatos fara incidente. Eu am dat pe a mea anul trecut 24.000 EUR la 112.000 km, motor 2.0 TDI, 190 CP, nivel de echipare Xcellence si cam toate dotarile ce le doream.

Multumesc !

Am preferat benzina pentru ca masina va circula preponderent in oras si pe distante scurte, am vrut sa fie ceva mai inalt si neaparat cutie automata pt ca va fi utilizata mai mult de catre sotie si din cand in cand probabil si de catre fiu-meu(incepator).

 

P.S mai este o optiune pe care nu o are, head up display... 😃 probabil ca exista optiunea pt ca am vazut in stg volanului locul unde trebuia sa fie comutatorul pt HUD 

 

Modificat de Fantozzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HUD pe Ateca din generatia aia nu a fost. O fi panou folosit si la alte modele VAG de are spatiul acela

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.A mai patit careva asa ceva? 

 

Nu face mereu asa da la o perioada de timp face asa cateva minute dupa care isi revine

Modificat de Africa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Parasesc si eu acest topic ca posesor de Ateca dar va urmaresc in continuare. A fost o masina pt care a meritat sa astept un an de zile si singurul motiv pt care am vindut-o a fost ca a ajuns in familie o noua masina, masina de firma, care intimplator a si fost in finala cu Ateca atunci cind am cumparat-o. Consider ca am facut alegerea corecta la vremea respectiva pe banii familiei :). Chiar daca pe moment am o noua masina, de oras, incerc sa aflu cit mai multe despre Seat Leon PHEV. Am vazut multe in Germania la preturi comparabile cu ceea ce am cumparat eu si inca imi sta gindul la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor. A montat cineva aparatori de noroi pe Ateca? Am primit un set pentru partea din fata si imi cam rup urechile cu instructiunile. Orice sfat e binevenit. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montate fata/spate OEM, de cand am luat masina de la dealer.

Pe cele de pe fata le'am demontat de cateva ori pentru a curata de frunze/mizerie in spatele carenajului si nu prea vad care'ar fi dificultatile la montare. 

 

Ce vrei tu sa montezi sunt aparatori originale sau ceva aftermarket, care pot necesita adaptari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241 Sunt cele originale insa pe instructiuni imi spune ca ar mai trebui date niste gauri. Ai dat si tu gauri suplimentare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa caut poze cu ele montate, momentan sunt plecat din tara si nu am acces la masina.

Ale mele au fost montate la dealer, am ridicat masina cu ele instalate, insa cand am umblat la carenaje si le'am demontat, nu am observat sa fie vorba de gauri aditionale, totusi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor! Sunt interesat de un Seat Ateca, Decembrie 2019, automat, 2.0 150 cp, 4*4, 140000 km. Din ce am înțeles, mașinile noi cu cutie automată toate au probleme la cutie/mecatronic. Sunt posesori ai acestui model care mi ar putea răspunde daca se merită achiziția și dacă au avut probleme cu al lor Ateca? 

Mulțumesc frumos! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, de unde concluzia ca toate masinile noi cu cutie automata au probleme la cutie/mecatronic?

Depinde de cum a fost intretinuta masina, daca s-a schimbat uleiul in cutie la timp si bineinteles, modul in care a fost condusa.

Eu am Ateca 1.4 TSI cu DSG6, 4x4 si nu am avut nici un fel de probleme cu cutia pana acum. De altfel, daca urmaresti topicul dedicat cutiei de viteze DSG, masinile din ultimele 5-6 ani chiar nu au asa de multe probleme cu cutia:

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

halamadrid
10 minutes ago, Body95 said:

Salutare tuturor! Sunt interesat de un Seat Ateca, Decembrie 2019, automat, 2.0 150 cp, 4*4, 140000 km. Din ce am înțeles, mașinile noi cu cutie automată toate au probleme la cutie/mecatronic. Sunt posesori ai acestui model care mi ar putea răspunde daca se merită achiziția și dacă au avut probleme cu al lor Ateca? 

Mulțumesc frumos! 

Pai tocmai, ca pe Seat 2.0 tdi ai cutie cu ambreiaj in baie de ulei, recunoscuta pentru fiabilitate.

Bineinteles, daca, asa cum a spus @Cristian, s-au facut reviziile la cutie la timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Ateca 1.5 tsi fab 2020 cu deja"celebra" dq200. Functioneaza perfect, fara nici cel mai mic semn de defect. Cand ii va veni timpul sa se strice oricum se va strica, asa ca nu ma stresez. Cat mai costa o repartie completa pt dq200 la un atelier specializat , 2000-2500 Euro? Asta este, mi-am asumat cand am cumparat-o sh. Pana la urma ideea este sa nu-ti cumperi masina de toti banii pt ca astfel nu vei mai putea sa o intretii. Probleme au toate masinile , este normal sa fie asa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare din nou! Va mulțumesc pentru răspunsuri. Sunt deținător de Passat CC in momentul acesta și am avut probleme la mecatronic, mai exact am schimbat senzorii de presiune. Am zis sa îl întreb pe băiatul care m a ajutat atunci ce părere are de cutiile acestea și el mi a zis că mai niciuna nu scapă de probleme de genul. Mai am un prieten care are un parc auto și mi a zis că la 2 din cele 5 modele vândute, la 130k-140k au avut probleme la mecatronic, celălalte 3 având undeva la 60-70k. Din această cauză m a pus pe gânduri și am zis sa întreb. 

In același timp, nu știu ce stil de condus a folosit proprietarul anterior. Sper sa fie totul în regula in caz că va ieși tranzacția. Acum, nu va fi modelul acesta de 140k km, va fi altul, dar sigur Seat Ateca. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca CC-ul vine cu DQ200 (1.4, 1.8T) sau DQ250(2.0). 

 

Cutia asta e mai noua, ii zice DQ381.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!