Jump to content

Retrofit carlig de remorcare (Touareg 7L)


Marian
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

PM primit de la colegul biuli:

Am incercat prin toate formele de search, dar nu am gasit nimic despre informatia care ma intereseaza, si sper si pe alti colegi forumisti. Daca se considera necesar un topic cu acest titlu este ok, daca nu pot incerc sa obtin un sfat de la dvstra.

Am un V6 din 2006 fara optiunea carlig si deci bara nu are decupaj. Intentionez sa montez un carlig pentru o tractare usoara(remorca mica) pe care o voi folosi accidental, si am cautat o varianta after market care sa nu necesite decupaj in bara.

Dupa ce am discutat cu mai multe firme(specializate in vanzare si montaj carlige) am gasit unul polonez "Steinhof", care nu necesita decupaj si in plus vanzatorul mi-a garantat verbal ca nu este necesar modulul electronic(am ceva indoieli), eu informandulul ca am computer bord. Discutia mea s-ar lega pe acest subiect.... inainte si dupa montajul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc aryes 13 !

Fac precizarea ca am un Touareg V6, si daca nu gasesc sfaturi sau alte informatii referitoare la montaj carlig after market, voi merge la firma care mi-a facut o oferta completa(inclusiv montaj) la 950 ron, si atunci o sa va transmit daca am facut o alegere buna. Stie cineva sigur daca este necesar acel modul care se zice ca se pune sa nu arate computerul eroare? Pana acum am gasit pareri impartite(cel care le vinde spune sa cumpar si modulul iar cu cine am vorbit de la service a spus ca a montat multe fara modul si a functionat ok. Am precizat ca este Touareg si are computer bord) dar niciuna de la o persoana care a montat. Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Parerea mea este ca, daca iti da eroare de bec ars, sa iei si modulul. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de sfat. Ti-am vazut "MASINA MEA". Stima pentru ce am vazut ca ai reusit sa faci.

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Am spus ca trebuie sa iei modulul daca iti da eroare de bec ars deoarece la mine a fost necesar acel modul. Daca te pot ajuta cu altceva nu ezita. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nefiind urgenta, si neprimind inca nici un sfat, nu am facut nimic pana acum (doar am mai pus intrebari).

Voi anunta in momentul cand am facut montajul.

Stima

Modificat de biuli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Unde ai gasit cu 950 RON inclusiv montaj? Pare putin. Ma intereseaza si pe mine sa imi pun un carlig pe touareg - preturile de la dealeri sunt insa naucitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe okazii.ro dar au si site. Se numesc Best auto design si au atelierul undeva pe la Pieptanari. Am fost la ei si chiar montau un carlig pe un Touareg. Carligele sunt poloneze dar arata foarte bine si sunt omologate. Ei mi-au spus ca nu am nevoie de modul daca nu conectez luminile de ceata. Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu nu i-am gasit la adresa de pe site. Iar la unicul telefon de acolo nu raspund. Mai caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am reusit si am montat pana la urma carligul. Pentru cei interesati, nu este necesar nici un modul electronic. Va spun in cazul meu, pentru o remorca care are functiile normale de iluminat, mai putin ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-am pus pe passat carlig si nu am avut nevoie de modul electric

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si am montat pana la urma carligul. Pentru cei interesati, nu este necesar nici un modul electronic. Va spun in cazul meu, pentru o remorca care are functiile normale de iluminat, mai putin ceata.

Ti-au decupat bara? Ce priza ai pus - cu 7 sau 13 pini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si un model de carlig care nu necesita decupajul dar nu il aveau momentan asa ca luat unul cu decupaj (in partea de jos doua fante de 1 cm latime si 5 cm lungime) dar care nu se vede decat daca te uiti de dedesuptul masinii.

Priza am pus de 7 ca asta o aveam pe remorca si era si inclusa in pretul carligului.

Dar sunt adaptoare de la 7 la 13.

Butonul p_quote.gif sau p_mq_add.gif - (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post.

Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butoanele t_reply.gif sau t_qr.gif!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Mi-am pus si eu carlig la o reprezentanta. Problema e ca acum nu imi mai merg senzorii de parcare pe spate - normal era sa ii dezactiveze cand cuplai remorca dar ii taie permanent. Si baietii de acolo n-au stiut sa ii dea de cap. Astept acum un semnal de la ei, s-au apucat sa caute solutia. S-a mai lovit careva dintre voi de problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil, cand au scos bara de pe spate, la repunere, sa nu fii bagat mufa de la senzori inapoi in cupla, sau sa nu faca bine contact. Eu nu am nicio pb cu senzorii.

Modificat de biuli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

salut,de curand am cumparat un touareg 7 L si vreau sa i montez un carlig de remorcare.Am achizitionat de la un parc de dezmembrari un carlig westfalia de touareg , l am dus la mecanicul meu l a montat dar acum la partea electrica ne am blocat.Carligul avea atasat prica cu 7 pini si un cablu care se termina cu o mufa.In spatele stopului n am gasit mufa care sa se lipeasca cu cea de la carlig.Are idee cineva unde o dasesc sau trebuie sa i fac alte legaturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,asta am facut si noi dar de aici ne am blocat.Cum am spus carligul avea priza atasata si in celalalt capat o mufa care ar trebui conectata la masina,numai ca nu stiu unde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina ta nu a avut carlig din fabrica nu ai unde sa conectezi mufa respectiva.

Mufa trebuie sa intre intr-un controler.

L-ai luat de pe masina donatoare?

Este cutia neagra din poza din al doilea link al lui muale.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu a avut carlig din fabrica.Asa cum am spus sunt nou posesor de touareg si probabil nu stiu multe despre aceasta masina.La demontare,in partea dreapta in spatele panoului de plastic este o cutie neagra dar cred ca este un pic mai mare decat cea din poza lui muale si are doua mufe in ea.Carligul l am cumparat de pe net de la dezmembrari iar cel care mi l atrimis a "omis " sa mi spuna asta.


Ce trebuie sa fac acum?Sa cumpar un chit electric cu acea cutie ?Apoi de unde ma leg cu firele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te pe cutia de la tine din potbagaj vezi ce cod este inscris acolo si poteaza-l aici, dar putin probabil sa fie de la carlig, cel mai probabil sunt senzorii de parcare, daca ai asa ceva.

Cel mai bine cred ca ar fi sa-i mai dai un telefon vanzatorului si sa-i spui ca esti interesat si de instalatia electrica.

Apoi cauta in aria de prestari servicii pentru ca sunt colegi care te pot ajuta.

Instalatia electrica a carligului trebuie legata la instalatia electrica a masinii. Nu vei gasi o mufa unde sa o infigi si gata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai pe scurt.. trebuie un calculator si cablaj tras pana in fata sub bord... pe urma activata din centrala masinii cu VCDS.

 

eu sugerez sa renunti la asta si sa folosesti un modul universal. Iti trebui doar un plus luat de exemplu de la priza de 12V din portbagaj. si restul semnalelor se ia de pe firele triplelor. In felul asta nu ciopartesti masina sa tragi cablajul. 

 

http://pieseremorci.ro/piese-remorci/accesorii-electrice/modul-electronic-universal.html

sau

https://www.auto-hak.ro/accesorii-pentru-carlige-remorcare/kituri-electrice/instalatie-electrica-speciala-mp1d1.html

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare, intenționez și eu sa montez un cârlig pe un 7p facelift 2015.

 

Masina nu a venit echipata cu opțiunea din fabrica. 

Eu am găsit un cârlig la "băieți" pe Westfalia ( original) complet electric.. dar cred ca este demontat de pe un Porsche cayenne. Partea mecanica este ușor de verificat dacă se potrivește, însă tipul nu are modulul cârligului. Întrebarea mea este, dacă cumpăr separat modulul electric , pot cumva sa îl adaptez la touareg-ul meu?  Cred ca trebuie și buton de actionare sa cumpăr și cumva codat pe mașină. Este cineva care ma poate ajuta cu asta pe aici pe forum? 

IMG-20220208-WA0015.jpg

IMG-20220208-WA0014.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie cablaj de Touareg 7p si modul tot de touareg 7p...plus butonul aferent, trebuie sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!