Jump to content

Rovigneta la masina cu numere provizorii


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Pe mine m-a prostit un nene de la un Petrom spunandu-mi ca pt nr provizorii nu este nevoie de rovinieta. Asa ca am mers cu numere rosii si fara rovinieta. Deci multa lume este nestiutoare. Nu mai poti avea incredere in nimeni decat in lege. Este grav si jenant ca exista astfel de oameni nepregatiti si neinstruiti.

Legea spune clar ca rovinieta este obligatorie si pt nr rosii, dealtfel ca in orice tara vestica (treci prin Ungaria, Austria cateva ore, tot iti cumperi rovinieta, chiar daca nu este inmatriculata in tara respectiva).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Mama Omide

    7

  • shkoda

    7

  • Zorro Classic

    6

  • Benzaru

    4

Am fost in seara asta la OMV in grozavesti si baiatu` de la tejghea mi-a zis ca nu au voie sa dea roviniete pt. numere roshii (neinregistrate)...ce fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in seara asta la OMV in grozavesti si baiatu` de la tejghea mi-a zis ca nu au voie sa dea roviniete pt. numere roshii (neinregistrate)...ce fac?

Incearca in alta parte!

La orice benzinarie se vand rovignete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspuns la intrebare>

Preludiu> de la BV la Buc m-au oprit 4 politai, TOTI cu aceeasi dambla in cap>autorizatia, daca mai e valabila si ROVIGNETA...pana o vedeau infipta in parbriz.

Misto a fost ca ultimul mi-a cerut sa il duc de la SInaia la Ploiesti, timp in care l-am descusut si eu ce si cum despre subiect.

Raspunsul e > TREBUIE rovigneta din secunda in care iesi cu ea pe DN indiferent de culoarea numerelor. NU trebuie cumparata alta dupa ce primesti nr de leasing sau definitive.

PS..sa va mai spun ca omu imi spunea unde sunt radarele si ca am venit de la Sinaia la Ploiesti cu 120 aproape constant, fie localitate fie... ca deh..se grabea omu..Pacat ca nu avea treaba in Buc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in seara asta la OMV in grozavesti si baiatu` de la tejghea mi-a zis ca nu au voie sa dea roviniete pt. numere roshii (neinregistrate)...ce fac?

Am fost si eu ieri la OMV de pe Bd. Timisoara sa-mi iau rovinieta pt. anul in curs.. Tipa de la tejghea n-a vrut sa-mi dea pt. ca nu aveam copie dupa talon.. :)

"pai da' eu v-arat originalul.. de ce e mai importanta copia? o retineti, sau ce faceti cu ea? "

"nu stiu ce sa va zic.. sefu' mi-a zis ca sa cer copie dupa talon cand dau rovinieta si eu asta fac.."

"pai bun.. dar de ce? o opriti dvs. dupaia, sau ce? eu am talonul original, prima rovinieta mi-a dat-o dupa autorizatie de circulatie provizorie, in original.. nu mi-a cerut nimeni copie!"

"da, va inteleg.. nu retinem nimic.. dar mie asa mi-a zis sefu'.. imi pare rau!"

Am luat-o ulterior de la Rompetrol Virtutii.. nu m-a intrebat nimeni nimic.. talon in original si gata..

Dar totusi, ma intreb.. cat de incuiat la minte sa fii sa-i ceri omului copia dupa talon in loc de talonul in original?? Si cat de "si mai incuiat" sa fii ca sa nu dai o rovinieta daca omul nu ar copie la el? si are neaparata nevoie de rovinieta?? in cazul meu, ieri la ora 17,30... nu mai gaseam nici un xerox deschis.. unde-mi faceam copia? trebuia neaparat sa plec din Bucuresti, daca n-aveam rovinieta si plecam din Bucuresti si ma oprea politia pe drum.. ar fi inghitit baietii povestea cu "copia xerox" ? Este o mare porcarie! Cred ca ar trebui instruiti mai bine angajatii benzinariilor! am vazut spre exemplu, la OMV-ul de la gara, un nene care-si lua rovinieta cu talonul in original, nu i-a cerut nimeni nici o copie!!

"Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.." :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie cand am cumparat-o a vrut sa imi treca numerele de germania pe vigneta si chitanta. asta nu ar fi nici o prob (ziceam ca sunt pers straina :) dar cand i-am zis ca schimb numerele si daca e sigur bine ce face (noroc cu topicul asta, ca altfel luam teapa) a zis ca daca sunt temporare nu mai imi trebuie vigneta. zic: "nu sunt rosii"..la care vanzatorul: "aaaa..pai atunci va trebuie" (i-am zis sa se hotarasca) si mi-a dat rovigneta fara nr trecute pe ea. am mers cu ea in BLANK. d-abia azi cand am luat numerele am completat pe ea.

VIVA RO!!

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la petromul de la gura de metro Aviatiei (zona pipera) mi-a eliberat mie anul trecut rovigneta dupa autorizatia de circulatie provizorie, trecind seria de sasiu si nu a fost necesara nici o copie dupa vreun act.

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda..mie pe chitanta de rovigneta mi-a scris "euro 2"...

Cand i-am atras atentia ca e euro 4 a dat din umeri ca nu exista clasificare decat non, E1 si E2 si mai sus..

Ce rahat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa au facut cei de la ADN criteriile (de la Euro 2 in sus nu mai exista diferentieri):

http://www.andnet.ro/

Tarife anuale:

in functie de categoria vehiculului, masa totala maxima autorizata (mtma) si emisiile poluante NonEuro/Euro I/Euro II si peste:

TURISME: 24,0/21,0/16,8 €

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sunt :) dar daca imi expira nr de leasing,si pe rovigneta sunt trecute nr vechi fara serie de sasiu,cand ii pun nr definitive,mai este valabila rovigneta?Ptr ca pe chitanta nu va mai fi trecut nr nou ci doar cel de leasing.Iar la proprietar este trecuta societatea de leasing.Sper ca m-am facut inteles :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceeasi "dilema" cand mi-a expirat nr. de leasing.. am comtinuat sa merg asa, desi tineam la mine mereu o copie a cartii masinii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat astazi de la Petrom rovigneta.La client mi-a trecut nr de identificare si la nr auto nr de leasing.In cazul in care mi-ar expira nr de leasing s-ar vedea pe bon clar seria de sasiu si as putea folosi in continuare rovigneta pana la expirarea ei ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cat am avut numere provizorii, n-a vrut nici un Petrom sa-mi dea rovigneta doar in baza autorizatiei provizorii de circulatie. Toti sustineau ca n-am nevoie (toti=3). Si am circulat asa prin tara...Dupa ce firma de leasing a facut inmatricularea, si am primit talonul, n-a mai fost nici o problema..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Pe mine m-a prostit un nene de la un Petrom spunandu-mi ca pt nr provizorii nu este nevoie de rovinieta. Asa ca am mers cu numere rosii si fara rovinieta. Deci multa lume este nestiutoare. Nu mai poti avea incredere in nimeni decat in lege. Este grav si jenant ca exista astfel de oameni nepregatiti si neinstruiti.

Legea spune clar ca rovinieta este obligatorie si pt nr rosii, dealtfel ca in orice tara vestica (treci prin Ungaria, Austria cateva ore, tot iti cumperi rovinieta, chiar daca nu este inmatriculata in tara respectiva).

salut. cautand prin forum, am ajuns la acest topic si parearea mea este alta fata de cea care se deduce din acest topic:

legea spune clar la domeniu de aplicare: 'pentru toate categoriile de vehicule inmatriculate temporar sau definitiv in romania...'; asa cum spunea cineva mai inainte, provizoriu nu inseamna temporar; se inmatriculeaza temporar autovehicule provenite din strainatate care circula mai mult de 30 de zile pe teritoriul Romaniei...daca stie cineva altfel sa ma contrazica.

Deci, nu mai semnati procese verbale emise de niste incompetenti sau de 'jmecheri' care cunosc bine legea si profita de nestiinta altora. Conform legii, NU este nevoie de rovinieta pentru numerele provizorii. Va rog sa ma contraziceti daca gresesc.

ATENTIE : cand treci cu masina prin Ungaria , Austria, etc, treci cu numere care nu sunt provizorii...numerele provizorii nu sunt valabile decat in ROMANIA !-cititi pe autorizatie- . Nu sustin ca numerele pe care ti le fac nemtii nu sunt un soi de provizorii, dar cu ele poti circula si in afara Germaniei, sunt daca vreti un soi de inmatriculare de tranzit ...pentru care , normal , platesti la unguri si austrieci, ca tranzitezi, pe cand cu numere rosii nu ai sa poti iesi din tara !

Cristi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, nu este nevoie de rovinieta pentru numere provizorii!

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in plus, daca cumperi o rovinieta si apoi vinzi masina, rovinieta este valabila atat timp cat este activa, adica pana la expirarea celor 6 sau 12 luni, e nevoie sa ai chitanta cu tine. Rovinieta e transmisibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Da intradevar pentru numere provizorii nu trebuie rovigneta si POLITIA NU ARE CE SA COMENTEZE IN ACEST SENS.

Rovigneta este transimisibila deoarece este pe seria de sasiu iar in cazul instrainarii masinii aceasta este valabila chiar daca nr de inmatriculare s-a schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Sa inteleg ca ramane valabila propozitia - Pentru numere rosii nu este nevoie de rovigneta? Pentru ca in weekend trebuie sa plec pe autostrada.

Va multumesc

Gata am gasit chiar pe situl rovinieta:

Domeniu de aplicare:

- pentru circulatia pe reteaua de drumuri nationale, exclusiv cele aflate in intravilanul resedintelor de judete si al municipiilor ;

- pentru toate categoriile de vehicule inmatriculate in Romania si in alte state, nediscriminatoriu;

Modificat de Shellshock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti am si eu o intrebare pt cunoscatori, am achizitionat un autoturism cu numere XXX, dupa aceea numerele au fost schimbate in alt judet si respectiv YYY, deci total alt numar, problema e ca cel care mi a vandut masina mi a spus ca nu e nici o problema cu rovigneta, dar au inceput sa vina amenzile acasa de la camera, stiu sigur ca doar eu am trecut de 8 - 10 ori prin dreptul unei camere, este vreun procedeu legal de a scapa de amenzi , sau este prea tarziu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guadalcanal

La schimbarea utilizatorului masinii rovinieta ramane valabila cu conditia sa nu schimbi nr. de inmatriculare.

In caz contrar:

OG8/2010

Art.1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Eu stiu ca ai nevoie de vigneta cu orice fel de numere, fie ele negre, rosii, albastre... Vigneta nu se i-a pe seria de sasiu ci pe numarul de inmatriculare. Cand te i-a camera, nu poate sa-ti vada seria de sasiu ci numarul, right ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe site-ul CNADNR:

...

- atat pentru vehiculele care circula cu numere provizorii, cat si pentru vehiculele inregistrate, NU se achita rovinieta;

...

Ce inseamna vehicul inregistrat?

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!