Jump to content

Evacuare dubla custom pentru 2.0 FSI


xDaniel
 Share

Postare recomandată

Buna ziua, vreau sa fac pentru B6 2.0 FSI evacuare dubla custom, si as vrea sa stiu daca a mai facut cineva. Am fost la niste baieti ce fac evacuari, si o spus ca daca fac cu inox tot, fara tobe finale, o sa urle prea tare. Un prieten a facut tot pe 2.0 FSI, dar a spus ca a facut inox doar partea dreapta, unde este indoitura este aluminiu, si suna ok.

 

Cum recomandati?

 

 

Si inca ceva, merge evacuarea dubla OEM de 3.2 FSI 4motion pe 2.0 FSI-u meu, fara 4motion? Sau nu incape?

post-104622-0-32460600-1452692738_thumb.

Modificat de xDaniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, ia-ti un cat-back de calitate pentru flow mai bun si sunet ok (Milltek/BCS/etc) si uita de evacuari custom. Cu ceva exceptii, ce e la noi e... "tabu".

Orice sistem de evacuare performant este gandit si calculat (fiecare cot va influenta circulatia gazelor, diametru, etc, etc) de ingineri si fabricat in consecinta. La "Nea' Caisa" la atelier vei beneficia de un mare "all show, no go".

Nu lua parerea mea nici in nume da rau, nici ca fiind universal valabila, insa atunci cand marii producatori de auto au divizie de "meseriasi de sunet de evacuari" cred ca e bine sa aloci mai mult timp si sa studiezi toate aspectele pro si contra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat-back fiind ce?

 

O sa pun oricum finale sport, sa atenueze din sunet, am facut asta mai mult pentru look nu sunet. Si cand merg cu 110-120 sau intre 3-4 mii de ture, mai ales cand las acceleratia, e deranjant in interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e deranjant pentru ca apare asa numitul "drone effect" cand toata masina intra in rezonanta si iti vine sa te dai jos. :))

Cat-back = de la catalizator pana in spate, inclusiv finala.

Daca vrei doar look, pune tipsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu puteam pune tips-uri si pe dreapta, era urat, iesea aburi doar pe stanga? :))

 

Da, exact efectul ala, intra in resonanta. Oare cu doua finale rezolv? De alea sport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!