Jump to content

Octavia III scout


miliktsi
 Share

Postare recomandată

On 10/9/2020 at 8:58 PM, v4li0 said:

 In schimb, am o curiozitate, pentru ceilalti colegi cu masina de-asta: burduful planetarei de pe dreapta, cat de rau vi-l "ataca" DPF-ul? Eu l-am schimbat acum un an, si in seara asta am constatat ca iar e de inlocuit, pt ca a aruncat vaselina pe motor, a inceput sa iasa un pic de fum si un miros pe care deja il stiu... Macar acum nu ma mai panichez sa chem platforma pt un drum de 8 km.

Salut,

 

Poti da mai multe detalii, ce s-a intamplat cu burduful mai exact, cum a sarit vaselina pe motor? Mi-ai dat de gandit, vara asta la un drum mai lung am simtit miros de cauciuc ars cateva minute, ma gandesc daca nu cumva are legatura. M-am mai uitat recent si am observat ca burduful este putin unsuros, dar si cel din stanga era la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Din ce am putut observa, s-a taiat burduful pe nervurile alea, din cauza caldurii generate in timpul regenerarii. Si a inceput sa runce vaselina din burduf pe motor. Nu mult, dar suficient cat sa percepi un miros ciudat cand cobori din masina. Daca zici ca sunt unsuroase burdufele, zic sa mergi la o verificare, ca sa eviti alte neplaceri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari! Am luat si eu in Scout din 2016, masina din semnatura si sunt super incantat de ea. Numa' 1,000 km am facut de cand am luat-o dar mi se pare fix ce am nevoie pentru zona in care stau. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/8/2020 at 11:25 PM, v4li0 said:

Salut! Din ce am putut observa, s-a taiat burduful pe nervurile alea, din cauza caldurii generate in timpul regenerarii. Si a inceput sa runce vaselina din burduf pe motor. Nu mult, dar suficient cat sa percepi un miros ciudat cand cobori din masina. Daca zici ca sunt unsuroase burdufele, zic sa mergi la o verificare, ca sa eviti alte neplaceri.

 

Salut,

 

M-am uitat, nu pare sa fie crapat burduful si nu vad urme de vaselina pe motor, o sa mai verific din cand in cand. Zic ca mai degraba vara ar putea sa se intample vara, cand e aerul cald. In rest, cam peste tot pe acolo sunt scuturi termice, inclusiv la conexiunuea intre cardan si cutia de transfer.

 

 

2.jpg

 

 

On 11/10/2020 at 1:49 PM, kappa84 said:

Salutari! Am luat si eu in Scout din 2016, masina din semnatura si sunt super incantat de ea. Numa' 1,000 km am facut de cand am luat-o dar mi se pare fix ce am nevoie pentru zona in care stau.

 

Felicitari, si eu ma gandisem sa iau TSI, dar gasesti mai greu la mana a doua.

Modificat de alexid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexid, da, vara e mai cald afara. din pacate, regenerarea se face la temperaturi inalte si iarna, si vara, asa ca in zona burdufului ma astept sa fie cam aceleasi temperaturi in perioada regenerarii... oricum ar fi, se pare ca asta e situatia pentru modelul nostru, deci tot inainte! :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut, ma gandeam si eu sa iau un Scout, ca un compromis bun intre o berlina cu garda joasa si un SUV (mai putin incapator). Scoutul are aproape aceeasi garda la sol ca si Karoq (cu avantaj totusi la SUV ref lungime/ampatament). Initial voiam sa iau ceva de nou sau aproape nou insa, citind topicul de Octavia IV, m-am speriat de cate probleme de electronica sunt (+cateva la cutiile de viteza), pare un sir lung de rebuturi si, cautand pe mobile.de, am vazut ca se mai gaseste cate un Scout O3 din 2019 la km nu f multi.

 

Sunt pe aici posesori de Scout O IV? Nu este niciun topic/discutie de Scout pe zona de Octavia IV si m-am gandit poate gasesc aici ceva impresii.

Plus, posesorii de O3 Scout, dupa 2-4 ani sunteti multumiti de Scout? Ati avut probleme tehnice mai costisitoare?

 

Eu vreau sa intru pe forestiere insa decente, unde mai mult am nevoie de garda si uneori si de tractiune spate: de ex. Nucsoara-Stana lui Brunei, Ciucas, Susai, cabana Negoiu, Retezat Bucura (prin sudul masivului), Apuseni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A mea face 4 ani acum, in ianuarie. In afara de o broasca ce nu vroia sa se incuie... nu am nicio problema cu ea. Mi se pare alegerea buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cercetasul meu are trei ani si jumatate si aproape 50k km. Pana acum 0 probleme! Daca va fi tot asa "cumintzel",  mai tin masina vreo 3-4 ani. Pentru mine e masina perfecta: 4x4, garda suficienta in majoritatea cazurilor, motor benzina silentios si puternic, consum decent, spatiu berechet, costuri de intretinere relativ mici.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru raspunsuri, sunt incurajatoare. Cam pe ce forestiere ati fost cu ele? Garda are destula+tractiune, sunt curios cum se comporta datorita ampatamentului mai lung. Eu as merge pe vreme uscata/sau aproape uscata si nu sleauri/bolovani insa pot fi gropi, adancituri, pante abrupte, pietris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, o sa fie perfecta. Urcat iarna cu zapada abundenta la 3 brazi si susai la predeal. Vara, urcat la manastirea crasna (ph) unde urca foarte putini... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!