Jump to content

Problema Electroventilator


marianionut38
 Share

Postare recomandată

Am desfacut ventilatoarele, ca sa am acces usor la mufa de conectare a trebuit sa dau jos scutul. Apoi a tot ansambul cu ventilatoare a iesit foarte usor pe sus, e mult mai mult spatiu pe acolo decat pe jos.

Cel mic conectat direct la baterie nu mergea deloc. Am reusit foarte greu sa desfac capacul ca sa am acces la carbuni, care erau in stare foarte buna, nu erau blocati, culisau foarte usor. Am taiat putin din marginile unei urechi de prindere a capacului, altfel nu reuseam nicicum sa-l desfac. La remontare am batut cu ciocanul acea ureche si sta fest.

Cred ca problema a fost in mufa de legatura dintre cele doua ventilatoare pentru ca dupa ce am folosit spray de contracte a inceput sa functioneze. Am curatat si periile. Daca mai face probleme, data viitoare il schimb cu unul nou, are un mic joc in bucsa dinspre palet. Este un Siemens VDO cu marca VW. Atata timp cat merge, il las asa.

Am avut o eroare pe motor ”Control module 1 for cooling fan” care dupa stergere nu a mai aparut, sper sa aiba legatura cu nefunctionarea acestui ventilator mic si sa nu fiu nevoit sa umblu/schimb si modulul care comanda ventilatoarele sau sa schimb si ventilatorul mare.

Acum merg ambele ventilatoare. Voi scana iar dupa cateva zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu ai modul separat pentru ventilatoare.  Control Module 1 for cooling fan este integrat in ventilatorul mare, se inlocuieste impreuna cu acesta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca in curand ma pregatesc sa le schimb pe amandoua. Spui ca masina mea nu are modul electronic pentru ventilatoare si este unul singur incorporat in ventilatorul mare?

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam toate din generatia masinii tale, au asa- Golf 5, Passat B6, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum nicio eroare, ambele ventilatoare merg. Sa fi fost eroarea de la nefunctionarea ventilatorului mic si problema mea sa se fi remediat? A fost destul de cald zilele acestea, presupun ca au functionat si la viteza mare. Cand ventilatorul mare merge la viteza maxima, cel mic merge si el la viteza mare sau doar cel mare are 2 viteze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au 2 viteze.. au turatie variabila 0-100% in functie de cat cere ECU. Merg in tandem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca problema este pe cale a fi rezolvata. O sa le urmaresc si perioada urmatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Va salut!Am o problema la octavia 2 2.0 bkd 2006,si anume nu imi merg ventilatoarele racire radiator decat foarte incet.Nici daca merge clima nu merg decat foarte incet.Problema este ca daca stau foarte mult in trafic si afara este foarte cald incepe sa creasca temperatura peste limita si ventilatoarele merg amandoua dar foarte incet,si doar daca dau caldura in interior si ventilatia la maxim scade temperatura la limita normala.Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA un test al ventilatoarelor si vezi de ce nu merg la viteza mai mare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot face asa ceva?Cu VCDS?Stiu ca tu faci diagnoze,dar le faci si in alta parte decat pantelimon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ma deplasez, doar la mine la garaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut stie cineva daca se poate schimba doar paleta de la ventilatorul principal, ca dupa ce am luat-o de la service si am facut vreo 5km a inceput sa vibreze un pic masina si se pare ca s-a rupt o parte din paleta, mica dar vibreaza?IMG20220914180731.thumb.jpg.94167f873d9dbaca120fe922268647d3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal, nu. Acestea sunt echilibrate de fabrica, au si o mica clema pt echilibrare, pe post de greutate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina a avut cutia de viteze data jos, si nu a avut probleme cu ventilatoarele, au agatat paleta cand a lucrat pe acolo, atunci ramane de schimbat cu totul. Am gasit doar paleta de cumparat si de aceea intrebam

Modificat de negraruovidiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!