Jump to content

Zgomot neidentificat (Touareg 7L)


adrian_ilie
 Share

Postare recomandată

Salutare, Am un Touareg 7L R5 din 2008 Cutie automata si am un zgomot ciudat pe care nu il pot identifica nici cei de la service.

zgomotul este pozitionat in partea drepta fata este ascutit si apare doar cand este motorul rece si la viteze mici 40-60 km/h.

- zgomotul este la fel indiferent de turatie si de ce viteza este selectata.

- zgomotul dispare cand temperatura uleiului depaseste 70-80 grade

 

Am atasat un fisier cu sunetul.

sunet.zip

 

Poate sa mai intalnit cineva cu situatia asta si imi da o idee.

 

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci pt raspuns ma gandeam si eu la un rulment

dar poate rulmentul sa faca zgomot cand e rece si cand se incalzeste masina sa nu mai faca?

Modificat de adrian_ilie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulment de fulie undeva la motor, nu la roata. Vreo pompa(apa, servo...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o sui pe elevator si o accelerez pe la 40-50 km/h ar trebuii sa se auda cu capota deschisa nu?

Modificat de adrian_ilie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi cuplajele unisens de la alternator - compresor AC . 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-pai daca zgomotul nu e influentat de turatia motorului atunci nu are treaba nici motorul nici accesoriile de pe el (alternator ,pompe ,..) 

-daca nu e influentat nici de "viteza selectata" nu prea are treaba nici cutia 

- daca face asa doar in acel interval (40-60) are treaba cu transmisia ,incepand de la cardan ,diferentiale ,rulmenti roata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-pai daca zgomotul nu e influentat de turatia motorului atunci nu are treaba nici motorul nici accesoriile de pe el (alternator ,pompe ,..) 

-daca nu e influentat nici de "viteza selectata" nu prea are treaba nici cutia 

- daca face asa doar in acel interval (40-60) are treaba cu transmisia ,incepand de la cardan ,diferentiale ,rulmenti roata .

cam asa sta treaba, dar de ce dupa ce se incalzeste nu mai face zgomot.

rulmentul roata/cardan iese din discutie ca nu cred ca s-ar opri din zgomot odata cu incalzirea masinii

 

mai raman diferentialele - se pot verifica cu masina urcata pe elevator si accelerata pana la 60km/h ? sau fac vreo prostie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o poti pune linistit pe elevator ,cred ca e si cam singura solutie ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

update:

ieri seara  + 1 grad = nici un zgomot

azi dimineata + 3 grade = nici un zgomot

 

se pare ca face numai cand sunt temperaturi negative. de fapt de cand au venit frigurile a inceput sa faca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce zona vine zgomotul? nu o fi de la incalzirea stationare (pompita/ventilatorul sau) ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce zona vine zgomotul? nu o fi de la incalzirea stationare (pompita/ventilatorul sau) ?!

zgomotul vine din dreapta fata - sau asa mi se pare mie

 

webasto e in stanga fata langa roata si e cu totul alt zgomot acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu la Touareg un zgomot inexplicabil la motor si nimeni nu a stiut de la ce vine; am schimbat fulii, pompa apa, revizuit pompa servo si nu a disparut, era aleator insa incepea sa faca cand se incalzea apa si era direct proportional cu turatia insa se plafona cumva la turatie mare, nu mai crestea. trebuie luate fuliile pe rand si sunt o multime de rulmenti la toate rolele si fuliile la V6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu la Touareg un zgomot inexplicabil la motor si nimeni nu a stiut de la ce vine; am schimbat fulii, pompa apa, revizuit pompa servo si nu a disparut, era aleator insa incepea sa faca cand se incalzea apa si era direct proportional cu turatia insa se plafona cumva la turatie mare, nu mai crestea. trebuie luate fuliile pe rand si sunt o multime de rulmenti la toate rolele si fuliile la V6

si ai descoperit pana la urma de unde era exact?

sau ai schimbat mai multe si nu ti-ai dat seama care era problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat tot ce am zis mai sus insa nu a disparut, asa am vandut masina, insa in momentul vanzarii pur si simplu nu a mai aparut - :sly:  inexplicabil, apoi nici cumparatorul nu m-a mai sunat sa-mi spuna ceva de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie , vorbiti de doua motoare diferite : L5 VS V6

Modificat de floro_st205
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Ai rezolvat pana la urma problema cu Zgomoltul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
ionut.movileanu

Buna ziua. Am un Touareg 2.5 TDI din 2006 (motor actual BPE, a fost schimbat). La mers in linie dreapta, dupa 120-130 km/h, incepe sa se auda un zgomot ciudat, ca o vibratie. Am schimbat axul cardanic spate, am verificat-o pe la roti si totul este in regula. Am fost si am verificat si jantele si le-am echilibrat si tot se aude. Eu banuiesc ca ar fi cardanul mic (fata). A mai intalnit cineva problema asta? Nu am nici un mecanic dispus sa mearga cu mine in masina sa vada problema, am fost la multe service-uri, toti zic ca masina e perfecta, nu are nici o problema. Poate puteti sa ma ajutati dvs. Va rog vizualizati video. Pe la secunda 18 incepe sa se auda zgomotul.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!